KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #18: Blondýnka v trávě

fotografovani-konstruktivni-kritika-fotografie-portret-fashion 108.jpg

Doufám, že si užíváte příjemný prodloužený víkend a že máte i čas na odcloněno, za což vám moc děkuji. Autor dnešní fotografie mi poslal několik snímků stejné slečny, z nichž jsem si vybral fotku, kde, jak vidíte, leží na prosluněné trávě s relativně jednoduchým pozadím. Na této fotce, která mi připomíná fotku z módního časopisu, mě zaujalo světlo v obličeji a očích modelky, její výraz i to, jak fotograf zachytil její tělo - hlavně na přechodu mezi džínami a růžovou košilí, což perfektně zvýrazňuje jednu z "ženských křivek". Vize a fotografův záměr jsou vcelku čitelné, kompozice  je velmi povedená, stejně jako fokus, hloubka ostrosti, volba ponechání fotografie v barvě apod. Avšak:

  • hned při prvním pohledu na fotku mě zarazila nevhodně umístěná pravá ruka modelky. Její paže je relativně hezky zformovaná, ale tak, jak fotograf vyfotil samotnou ruku mě znepokojuje a pro modelku to není příliš lichotivé. Chtěl bych, aby ruka byla více podlouhlá a aby tolik nesoupeřila s hezkým obličejem fotografované. Její druhou ruku, kterou si opírá hlavu, bych také rád přemístil, aby nebyla tak "nalomená". 
  • Celkový nádech fotografie je velmi něžný a fotografovo opomnění rukou to bohužel narušuje, čímž se dostávám k dalšímu bodu kritiky: náramky mohou často přidat ke kvalitě fotografie a pomoci s jejím příběhem, ale zde mě ruší a "dělí" modelčiny ruce na dvě části, a proto bych ji požádal o jejich odložení.
  • Další místo, kde mé oči, vždycky skončí a opustí fotografii je světlé místo na jejích džínách. Pro představu jsem jej narychlo pro demonstraci vyretušoval (viz dole), což mě donutilo i k ořezu snímku. A když už jsem byl u retuše, "vyčistil" jsem fotku od příliš světlých míst v popředí o pozadí.
  • Kde jsem nebyl schopen všechna světlá a rušivá místa odstranit je tráva, která je na můj vkus až moc viditelná a nepřirozeně zelená. Rozhodl jsem se tedy ubrat saturaci zelené lokálně i z celé fotky, čímž jsem se také zbavil nazelenalých vlasůi obličeje modelky, které ve skutečnosti zelené nejsou, jak předpokládám.
  • Fotografie, se zdá, že byla křížově zpracována, ale celkové barvy mi přišli v nerovnováze, a proto jsem je poupravil, přičemž jsem cross-processing ponechal.
  • Nakonec mě trápí přepálená místa na jejích pažích. Chápu, že se to mohlo v dané situaci zdát nevyhnutelné, ale v takovémto světle často hledám stín nebo používám blesk a nebo difúzní desku. A když nic z toho nemám k dispozici, triko s dlouhým rukávem je dobrá alternativa.
  • Parádní výraz v jejím obličeji to téměř všechno zastiňuje, ale proč neudělat fotku lepší, že?! Ořez je pouze nutnost kvůli odstranění světlého místa na kalhotech, ale je také pravda, že přitáhne více pozornosti k jejímu pohlednému obličeji a očím, což byl můj záměr a co se mi z celé fotografie líbí nejvíce.

Moc děkuji za zájem o můj názor a doufám, že jsem pomohl a nebyl zbytečně tvrdý. Určitě jsem však na něco zapomněl a budu rád, když i vy ostatní přidáte váš pohled na jeho fotku a pokusíte se také, jako já, dnešními fotografovi poradit.

Chcete znát můj názor právě na vaši fotografii? Zašlete mi ji na email:

kritika@odcloneno.com

fotografovani-konstruktivni-kritika-fotografie-portret-fashion 107.jpg