FOTO MISE: Barvičky (a nová pravidla pro mise!)

Přeji vám parádní středu! Než ale dnes začneme souhrnem uplynulé foto mise na foto-téma Barvičky, rád bych vás seznámil se vcelku radikálními změnami, ke kterým jsem došel, poněvadž nám foto mise poslední dobou poněkud pokulhávaly. Asi jste si všimli, že?! Nejsem si úplně jistý proč, ale než abych jentak seděl a čekal a čekal na východ slunce a změnu k lepšímu, rozhodl jsem zapřemýšlet, jak naše foto mise udělat lepší. Došel jsem k následujícím "pravidlům":

 

  • Časové vymezení foto misí prodlužuji na dvoutýdenní interval, abychom měli více času na fotografování a mohli se hlouběji ponořit do každého tématu.
  • Souhrn a zadání nového tématu bude tedy každých 14 dní, a tak každou druhou středu budu publikovat několik tipů, rad a návodů vztahující se k zadanému tématu foto mise, abychom se mohli rychleji zlepšovat a focení nás o to víc bavilo.
  • Každý druhý týden, když bude čas na souhrn uplynulé foto mise a zadání nového tématu, budu publikovat 5 fotografií, které pro misi vytvoříme.
  • Fotografie z archivu fotografů, kterých se nám v uplynulých foto misích objevilo více, než bych rád, nechci vyřadit. Ale fotky s aktuálním datem vytvoření budou mít přednost před těmi archivními. Vyjímečně, když bude fotografie skvělá, přehlídnu datum a čas vytvoření. Jsem si samozřejmě vědom faktu, že mnozí s vás přidávali fotky z archivu, abychom někdy v téměř prázdné foto misi alespoň něco měli, čehož si vážím. Doufám ale, že 5 fotografií za 14 snad dáme dohromady.
  • Hlasování se nám poslední dobou také moc neosvědčilo, a proto jej ruším. Vybírat budu fotografie pouze já a u každé z pěti vybraných fotek vysvětlím, proč jsem ji vybral, co mě na ní zaujalo a jako obvykle přidám i krátkou kritiku.
  • Možnost hostujících kritiků do budoucnosti nezavrhuji.
  • Cílem foto misí na odcloněno je motivace k fotografování a už samotný fakt, že každých 14 dní vytvoříme alespoň jednu fotku, na kterou budeme pyšní, by nám měl být dostatečnou odměnou. Ano, je to tak, foto mise jsou pouze pro ty, koho baví fotografovat. :)
  • Věcné ceny za nejlepší fotografie do budoucna však nechci vyloučit.
  • A na závěr: každá fotografie do foto mise musí být přidána do naší flickr foto skupiny a označena příslušným TAGem, který vždy zadám společně s novým tématem na konci každého souhrnu jako doposud.

 

Doufám, že vám nová pravidla nepřijdou příliš striktní a věřím, že díky nim budeme mít lepší foto mise. Případné poznámky a návrhy na vylepšení těchto "pravidel" vítám a třebaže jsem je napsal poněkud nekompromisně, rád vám vyjdu vstříc. :) A nyní již k fotografiím:

Nejvíce mě zaujala fotografie Terezy Šlancové, která velmi dobře zpracovala naše téma a třebaže využila populárního námětu, schody z Domu u Černé Matky Boží, tak její ztvárnění mě zaujalo kombinací barev a křivkami, které zábradlí a schodiště tvoří. Pro lepší "tok" bych fotografii pootočil resp. vertikálně překlopil, abych divákovo oko lépe provedl celou fotografií a také bych lehce zvýraznil kontrast. Jinak se mi fotka moc libí a rád bych pochválil pečlivý ořez. Děkuji Terezo.

 

Dalším velmi zdařilým snímkem je fotografie Oldřicha Horáka, která, ač je z archivu, se probojovala do dnešního souhrnu. Moc se mi líbí světlo, kompozice a barevnost, lehce jsem však přidal na kontrastu a saturaci. Úžasný snímek, krásná lokalita, kdyby nebyl z archivu, byl by také na titulní stránce. Pokud bych měl specifikovat, co mě konkrétně k Oldřichově fotografii přitáhlo, byl by to nápad s "hledištěm".

 

Výborná fotografie na téma barvičky z fotoaparátu a oka fotografa jménem Pavol Parikrupa. Perfektní ořez i kompozice. Bokeh byl skvěle využit pro tvorbu tajemného pozadí, jenž fotce dodalo na "prostorovosti".  Navíc použití pouze červené barvy fotku zjednodušuje natolik, že nic neruší.

 

Alespoň jedna fotka z podzimu od Josefa Vybírala, to mě těší, téměř nemám co bych vytknul. Úprava v digitální temné komoře i samotné vytvoření ve fotoaparátu je perfektní. Mé oči snímek přitáhl proto, že jsem se na něj podíval a na mysli mi vyvstalo: "Už je podzim!" a navíc práce s malou hloubkou ostrosti fotografii zjednodušila natolik, že se má fantazie může prohánět po snímku ze strany na stranu a vždy skončit u toho podstatného. Malý stín na listu dole mě lehce ruší, ale není to nic hrozného.

 

Až teď, jsem si uvědomil, že jsem vybral dvě fotky od Pavola Parikrupy. Jména fotografů totiž řeším, až když vás mám zde oslovit a všechny fotky tak porovnávám anonymně. Zde mě zaujal nápad použít barevné fixy a fotografii vyhotovit černobíle - jednoduchý a přitom skvělý nápad. Pokud bych měl něco vytknout, zastavil bych se u pravé strany, která je na můj vkus až příliš temná - třeba jenom bílá čtvrtka papíru by skvěle posloužila jako reflektor (odrazná deska) a dodala světlo a trochu více textury kalhot. Není to však zásadní, autorův záměr a nápad je jasný. Paráda!

P.S. Proč jsou ty černé kroužky na levé straně? iPhone aplikace?

 

Výborná foto mise za námi a další - 14denní - právě začíná, k jejíž tématu mě inspiroval pondělní rozhovor s fotografem z Florencie, který říká, že každá jeho fotka musí mít příběh. Téma tedy zní VYPRÁVĚJ neboli řekni příběh svojí fotografií a je jedno jaký (TAG pro flickr je odclonenoFMvypravej). Fotografie můžete přidávat v průběhu celých 14 dnů, ale pokud chcete počkat na příští týden, až publikuji první sadu tipů, je to také možné. 

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej zde a nebo do komentářů pod článek. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH

Přidejte se k nám na facebook.com/odcloneno či na twitteru @odcloneno


Budu rád, když využijte také "Twitter", "+1" a "Like" tlačítka, pokud se vám články líbí.