INTERVIEW: fotograf Stefano Santucci - Co fotka, to příběh.

Fotografování lidí na ulici patří mezi mé oblíbené aktivity, protože kombinuje mnoho stránek fotografa a dokáže jej řádně obnažit. Při street fotografování si člověk procvičí pohotovost, bezprostřednost, zbaví se ostychu, někoho nového pozná, ale hlavně jej pokaždé něco nového obohatí. A proto i dnes přináším rozhovor s fotografem, který tvoří v ulicích. Avšak dnešní fotograf netvoří “obyčejné” pouliční snímky. Každá jeho fotka vypadá, jak kdyby byla vytvořena na place při točení filmu. Jsou tyto snímky organizované? Jedná se o fotografa/filmaře? 

stefano-santucci-fotograf-rozhovor.jpg

Stefano Santucci je 28 letý fotograf a psycholog z Florencie v Itálii, kde v ulicích zachytává momenty každodenního života, které běžnému člověku uniknou. Jeho mottem je “Co fotka, to příběh” a jak dobře vidíte, jeho motto se mu daří naplňovat.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Řekl bych, že jsem vždycky chtěl zastavit chvíle a momenty, které lidé běžně přehlížejí a vdechnout do těchto chvil trochu života. Když jsem byl malý kluk, často jsem fotil s mým kompaktním fotoaparátem, aniž bych měl tušení, co dělám. Měl jsem však smysl pro estetiku. A nyní se snažím tento smysl lépe pochopit a následně jej zdokonalit.

Kdo nebo co bys řekl, že má na tvoji tvorbu vliv?

Myslím, že nemám žádné, ale na flickru jsou lidé kteří mě vždycky inspirovali například James Yeung. A obecně jsem se zamiloval do tvorby Roberta Doisneau. On je génius!

Moc se mi líbí filmový vzhled tvých fotografií i příběhy, které vyprávějí, co tě k tomuto stylu přivedlo?

Pokaždé, když se mě na to někdo zeptá, odpovídám takto: během dne se odehrává mnoho věcí, kterých si lidé jednoduše nevšímají. A my lidé jsme plni výrazů, myšlenek, gest, které trvají jen zlomek vteřiny - třeba když si povídáme pro sebe nebo když se podíváme na oblohu a povzdychneme si. Nebylo by skvělé, kdybychom mohli tyto chvíle zastavit pomocí fotografie? To je můj důvod, proč jsem začal fotografovat lidi na ulici.

Tvé fotografie jsou jak vystřižené z filmu, nepracoval jsi třeba někdy u filmu?

Ne, filmy jsou však mojí vášní.

Jsou lidi na tvých fotografiích převážně náhodní kolemjdoucí? Ptáš se o svolení s fotografováním?

Ano, lidé na mých fotografiích musí být neznámí kolemjdoucí a také musí být přirození, spontánní a nevědomí si mé přítomnosti. Nicméně poté, co zmáčknu spoušť a vyfotím je, jdu za nimi, zeptám se jich na svolení s použitím vytvořené fotografie a dám jim moji vizitku. Když to však není možné, doufám, že nebudou rozzlobeni, že jsem je vyfotil. Moje snímky nejsou vulgární a nezobrazují lidi v kompromitujcích situacích.

Pomohla ti přítomnost na flickru s fotografováním?

Ano, velmi. Občas si kreslím inspirace od mých kontaktů, fotografů na explore a dalších. Také jsem poznal mnoho skvělých lidí ve flickr komunitě, na mé facebook fan stráncetwitteru či na google+. Na mém osobním webu mi lidé neustále píšou aby mě angažovali pro focení či mi řekli, že se jim moje tvorba líbí. Jejich komplimenty si můžeš přečíst v sekci “dicino di me” neboli “lidé o mně”. Myslím, že když se internet používá s otevřenou a inteligentní myslí, je to úžasný způsob, jak být v kontaktu s druhými a jak sdílet tvoji tvorbu.

Co je důležitější fotograf nebo jeho vybavení?

Fotograf, ale v kombinaci s vybavením. Před nějakou dobou jsem používal Canon 550D a měl jsem velmi dobré zkušenosti s touto mašinou a vytvořil jsem s ní mnoho fotografií. Ale byla pro mě limitující. Proto jsem koupil Canon 5D Mark II, který mi otevřel nový svět. Nyní mohu realizovat, co chci, aniž by mě něco limitovalo. Druhým fotografům bych poradil, aby začali s jednodušším aparátem a jak budou postupem času získávat na zkušenostech, zjistí sami, co chtějí dělat, kde je jejich vybavení limituje a co si mají do budoucna pořídit, aby mohli realizovat jejich projekty.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/tastino0/

© Copyright Stefano Santucci 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.