Pouze koukat po druhých neznamená tvořit!

Ať jsme amatérští nebo profesionální, fotografové, spisovatelé, malíři, designéři či jinak kreativně založeni, většinou se každý z nás snaží o to, aby naši tvorbu vidělo co nejvíce očí. A internet, jak všichni dobře víme, je v tomto případě umělcův velký pomocník a v podstatě každý se dnes pohybujeme alespoň na jedné ze tří hlavních společenských sítí - twitter, google+ a facebook. Když se podíváme na statistiky, jasně vidíme, že někteří kreativci mají obrovské počty fanoušků a jiní jich mají méně, třebaže jejich tvorba není o nic horší. Připadá mi, že těm méně populárním i když velmi nadaným něco chybí. Něco, co jim brání v tom aby byli objeveni a nalezli masy skvělých lidí, jimž je jejich fotografie, texty, designové návrhy etc. bude líbit a kteří je budou s radostí sdílet dál.

Internetové celebrity jako jsou Chase Jarvis, Joe McNally, Trey Ratcliff, Guy Kawasaki, Scott Bourne, Robert Scoble, Daren Rowse, Tim Ferris a další mají stovky tisíc fanoušků, kteří jejich tvorbu podporují a sdílejí se všemi svými přáteli a kamarády online či ve fyzickém světě. Při bližším pohledu u nich najdeme několik společných faktorů a o jenom z nich bych dnes rád s vámi hovořil.

Ale ještě než vám tu magickou a světem až do teď nepoznanou a tajuplnou věc prozradím... co vám tu vykládám, vždyť se jedná o tak jednoduchou a zásadní věc, na níž pouze mnoho lidí zapomíná. O co jde? Jste připraveni?

Mnoho neuvěřitelně nadaných a kreativních lidí pouze sedí u svého počítače, iPadu, iPhonu a jiných zařízení s přístupem k internetu a neustále se kouká na to, co dělají jejich "lepší" kolegové a litují se doma v koutku. Přestaňte pouze koukat po druhých, začněte tvořit a sdílet svůj pohled na svět s námi všemi, protože jinak jej druzí nebudou mít možnost poznat!

Všichni rádi sledujeme tvorbu inspirativních kolegů i lidí z jiných kreativních odvětví, proč byste jedním z nich nemohli být právě vy? Začněte tvořit přátelé! Každý den představuje nezměrné množství příležitostí a jinak než tím, že budete produkovat a sdílet fotografie, knihy, filmy apod. si tisíce očí těžko najdete. 

Všimněte si, jak např. Trey Ratcliff nebo Guy Kawasaki jsou aktivní na Google+ a kolik svých vlastních věcí sdílí. Oni jenom tak nesedí u svého počítače a několik hodin denně pouze nesledují, co všechno dělají druzí. Dále třeba Scott Bourne nevyfotil jeho úžasný snímek Cranes in the Fire Mist sezením u stolu před počítačem a i Trey je neustále někde na cestách, Chase ve studiu nebo v úžasné lokalitě s fotoaparátem, Guy za "psacím strojem" a všichni tvoří, tvoří a produkují inspirativní obsah, který všichni rádi konzumujeme, protože nás inspiruje, dělá nám radost a nebo se nám prostě líbí.

Netvrdím tím, že umělec má jenom tvořit. Jeho studna inspirace může vyschnout jako komukoliv jinému, a proto jsem zastáncem čtení knih, blogů, sledování filmů, provozování sportu, romantických procházek s přítelkyní či manželkou podél řeky, výletů do odlehlých míst či příjemně stráveného odpoledne s dětmi na louce při pouštění draků. Nesnažme se ale jenom sbírat inspirace a nezapomínejme tvořit!

Mnoho z nás má co říct a jsme schopni realizace našich zběsilých nápadů i jejich publikace na webu - sdílení fotografií na G+ je úžasně jednoduché a tisíce lidí vám rádi dají +1. Nečekejme na to, až budeme mít dokonalé podmínky, vytvořme si je sami a pohlaďme druhé na duši. Užívejme si života, fotografujme, malujme, pišme a inspirujme naše přátele doma i tisíce kilometrů za hranicemi našeho státu. Neseďme na zadku a nečekejme na tu nejlepší dobu, věc či až budeme lepší nebo vědět víc. Pusťme se do díla. Ta nejlepší doba, na tvorbu něčeho úžasného je právě teď!