INTERVIEW: fotograf Trey Ratcliff - jeden z nejlepších HDR fotografů, kteří kráčí po zemském povrchu

Na dnešní interview jsem se těšil posledních několik měsíců a moc si vážím toho, že si na nás dnešní fotograf udělal čas a odpověděl na moje otázky. Jeho fotografie jsou inspirací tisícům fotografů po celém světě, kteří se shromažďují kolem jeho blogu. Jedním z českých fanoušků je Filip Farag, jehož přítomnosti se těšíme i zde na odcloněno.com a který přeložil HDR foto-tutoriál tohoto fotografa do češtiny, aby se i ti, kteří anglicky nemluví, mohli těšit tomuto úžasnému žánru fotografování.

Abych byl upřímný, tak HDR fotografie se mi nelíbily a zpočátku jsem nebyl jejich velkým fanouškem, nicméně když jsem poznal tvorbu dnešního HDR fotografa, přehodnotil jsem svůj pohled. Jeho fotografie totiž nevypadaly jako klasické přehnaně upravené High Dynamic Range snímky. A kdo že je dnešním fotografem? Nikdo jiný než:

trey-ratcliff.jpg

Trey Ratcliff je profesionální fotograf z města Austin ve státě Texas, USA. Na vysoké škole vystudoval informatiku a matematiku a založil několik společností. Jednou z nich je společnost na tvorbu počítačových her, kde do dneška sedí ve správní radě. A právě jeho láska k IT je jeden z důvodů, proč se pustil do experimentování s různými algoritmy a začal tvořit HDR fotografie, které se i zarytým odpůrcům High Dynamic Range žánru fotografování líbí. Trey se stal prvním fotografem na světě, jehož HDR snímek se objevil ve Smithsonian muzeu, začala jej reprezentovat Getty agentura i CAA a jeho fotografie se objevili na BBC, ABC, FOX, CBS, NBC a dalších televizních kanálech po celém světě. 

Jeho blog Stuck In Customs se stal #1 cestovatelským blogem na internetu a Trey na něm publikuje úžasné návody, recenze, rady, tipy a triky o HDR i o cestování. Také na svém blogu, stejně jako na flickru publikuje novou fotku každý den. Pokud byste jej rádi poznali blíže zakroužkujte si jej na Google+ a navštivte jeho "hangout", který čas od času pořádá. A nyní pojďme k dnešnímu interview:

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Nejsem si úplně jistý. Myslím, že jsem k fotografovaní tak nějak sklouznul někde podél mé cesty životem. Vždy jsem byl umělecky zaměřený a nebránil jsem se kreativitě a objevování nových věcí. Před pěti lety jsem si konečně pořídil solidní DSLR a začal fotografovat. Ale ty fotky pro mě byly nezajímavé a nepůsobily na mě prostorově. Začal jsem se tehdy zajímat o tento proces a zjišťovat, jak to udělat, aby vypadaly lépe. “Proč nejsou prostorové? Jak lidské oko funguje?” tázal jsem se a zároveň jsem sdílel výsledky mého procesu otevřeně na webu, což vyústilo v to, kde jsem dnes. Neměl jsem tedy ztělesněný “A-HA moment”, ale pozvolna se ze mě stal fotograf.

Řekl bys, že bytí malířem, který má High Dynamic Range kdykoliv k dispozici - oproti nám fotografům, tě vedlo k nespokojenosti s “obyčejným” vzhledem fotografií? Byl to důvod k využití tvého vzdělání ve výpočetní technice a matematice, abys tvořil HDR fotografie?

Sám bych se nezařadil mezi malíře, rád maluji, ale na světě jsou jiní a opravdoví malíři. :) A jestli mě to k tomu přivedlo? Možná, vždy jsem měl a mám rád impressionisty a přemýšlím o paměti tímto stylem. Zajímá mě jak ta vědecká část HDR, tak ta umělecká a fotografování je, jak se zdá, přesně mezi. Je to tedy pro mě skvělé místo pro objevování a experimentování.

Hned, jak jsi zveřejnil svou iPhone aplikaci 100 Cameras in 1, jsem si ji pořídil a rád s ní tvořím. Čekal jsem však, že vytvoříš HDR aplikaci, proč jsi udělal tuto?

100 Cameras in 1 není pro hard-core fotografy, je to aplikace pro běžné lidi, co chtějí vytvořit fotku a pak ji udělat zajímavou.

Co bys řekl, že je ta nejčastější chyba, kterou fotografové dělají u HDR snímků?

Nejčastěji asi to, že nedokončují své fotografie ve Photoshopu. Já používám Photomatix, ale nehledě na program, který používáš, každý z nich fotku do určité míry zaneřádí. Přibližně 70% fotografie udělají dobře, avšak zbývajících 30% je třeba do-upravit ve Photoshopu.

Jak velkou roli hraje vybavení u HDR fotografování?

To vůbec není důležité. Je milé mít zrcadlovku, která dělá auto-bracketing, ale není to nutné. HDR fotografii můžeš udělat i z jediného RAW souboru.

Řekl bys, že ti byla přítomnost ve flickr komunitě s něčím nápomocná?

Ano. Když jsem začínal digitálně sdílet moje fotografie, flickr byl perfektní společenskou sítí pro fotografy. Poslední dobou už tam nejsem tak aktivní, jako jsem býval, třebaže na flickr stále nahrávám novou fotku každý den. Teď trávím většinu svého času na Google+ Facebooku.

+Bonusová otázka: Filip Farag by se rád zeptal, kdy přijedeš do Prahy a uspořádáš pro nás HDR foto-workshop?

Filip je fajn chlap, který je vždy na StuckInCustoms, a kterého jsem tam poznal skrz jeho komentáře. Moc rád bych navštívil Prahu, každý říká, jak je úžasná. Ze všech míst, které jsem navštívil, jsem ji tak nějak opomněl, ale určitě do Prahy chci přijet. Nejsem si však jistý o uspořádání workshopu. Na rok 2011 a ani na 2012 nemám naplánovány jakékoliv kurzy focení. Nevím proč, ale nemyslím si, že jsem typ fotografa, co dělá workshopy, třebaže si nemyslím, že to je něco špatného. Bere mi to však hodně energie. Rád bych se však do Prahy přijel podívat na krásné věci, potkat lidi, jako je Filip a procházet se s nimi po Praze a fotografovat jenom tak pro zábavu.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/stuckincustoms/

Navštivte také jeho blog: www.stuckincustoms.com, kde naleznete již zmíněný český návod na HDR.

© Copyright Trey Ratcliff 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.