KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #16: Cestující v kavárně na nádraží

konstruktivni-kritika-fotgrafovani-fotografie-praha.jpeg

Mile a rád vás vítám u již 16. dílu konstruktivní kritiky. Dnes máme na pořadu dne street fotografii z obecně dobře známé secesní kavárny na Hlavním nádraží v Praze, kterou mi její autor zaslal na speciání email kritika@odcloneno.com. Na úvod bych rád řekl, že jsem zvažoval, jestli vůbec fotku zařadit do kritiky, protože jsem si nebyl jistý, jestli mám vůbec co kritizovat. Pak jsem si ale řekl, že pozitivní kritika má také smysl a rozhodl se, jak sami vidíte, fotku "zkritizovat". 

  • Na první pohled mě zaujalo světlo, které na fotografii lemuje vše podstatné a pro diváka důležité a zároveň vypouští zbytečné detaily, jež by pouze odváděly naší pozornost jinam. A ze stejného důvodu se mi líbí i rozhodnutí fotografa a autora snímku pro vypuštění barev a jejich zredukování na monotón se sépiovým odstínem.
  • Takových fotografií s neznámými lidmi kráčejícími do světla máme na tucty, byste si mohli říct a zeptat se: Proč je ale právě tato lepší než tisíce dalších podobných snímků? Dle mého názoru je to díky perfektně umístěnému stínu cestujícího na skle u dveří, který mě vede k přemýšlení nad tím, jestli člověk něco někde nechal či zapomněl atp. 
  • Z technického hlediska expozice, ostrost, barvy, kontrast, ... jsou povedené, možná by se mi líbila menší hloubka ostrosti, aby rámy oken na protější straně (v pozadí)nnebyly tolik ostré a nesoupeřily o divákovo oko s hlavou fotografovaného.
  • A když už jsem narazil na věci, které bych na fotce rád změnil: vyretušoval bych kamínek, zarážku dveří či o co se jedná na spodní straně fotky v pruhu světla, jelikož to mě poněkud ruší a také by se mi líbilo, kdyby měl člověk na snímku pravou nohu před levou, aby byl jasně vidět jeho krok. Váhám ještě nad jeho pravou rukou, která je poněkud "useklá", ale, jak říkám, nad tím pouze váhám a tolik mě to netrápí. 

Jinak se všeho všudy jedná o moc hezkou fotografii a já si moc vážím toho, že mě její autor požádal o můj názor na ni. Přidejte prosím i váš!

Chtěli byste si také přečíst můj názor a případně i ostatních fotografů na jednu z vašich fotografií? Neváhejte a zašlete mi váš snímek na email kritika@odcloneno.com a já se vám budu snažit dát můj čestný a upřímný pohled se snahou pomoci a neublížit. :)