FOTORADY PŘÁTEL ODCLONĚNO: Petra Schützová aka Ptáče - "naučila jsem se hledat"

Jak jsem avizoval minulý čtvrtek, dnes se na odcloněno setkáváte s něčím neobvyklým. Fotky? To není pro nás nic nového, že?! Ale aby článek napsala fotografka, která se účastní našich foto misí, a čtenářka našich článků, to jsme tu ještě neměli. Věřím, že dnešní článek bude pro nás nejen přínosný, ale také je to "zkouška" nového typu článků, které bych tu v blízké budoucnosti rád publikoval. Pojďme ale k článku samotnému, ať víme lépe o čem mluvíme:

S 365 self-portrait projektem fotografky, kterou velmi dobře známe ze středečních foto misí, jsem se setkal před několika měsíci a minimálně přes hodinu jsem seděl před laptopem a prohlížel si všechny její (dosud vyfocené) fotografie. Tvorba Ptáčete mě zaujala především proto, že její fotografická tvorba překypuje skvělými nápady a důvtipem. Petra je fotografkou, která dokáže člověku ukázat věci z jejího neobvyklého pohledu a rozšířit obzor a možná i změnit pohled na svět či jeho část.

Moc se mi líbí, že na nic nečekala, nenechala si techniku stát v cestě a s využitím toho co měla k dispozici se začala fotit. Také ji obdivuji za to, že svůj projekt úspěšně dokončila a hned se pustila do, jak doufám, nového projektu zahrnujícího kočky. Potěšilo mě, když Petra na mé přání odpověděla kladně a vážím si toho, že si zde dnes můžeme přečíst její pohled a zkušenost s úspěšně dokončeným 365 self-portrait projektem.

A nyní předávám slovo Petře:

Do projektu 365 jsem se vrhla po hlavě, na začátku zkouškového období, když už jsem měla všechny ikony na ploše i tužky na stole srovnané a koše vysypané a tohle vypadalo jako perfektní zábava, kterou můžu prokládat učení.  Vůbec jsem si neuvědomovala, že budu den co den muset vzít fotoaparát a spoušť zmáčknout stůj co stůj, ne jen tehdy, když se namane pěkný záběr.  

Tím,  že jsem musela fotit každý den jen a jen sebe jsem si stanovila mantinely – nemohla jsem se uklidňovat tím, že nakonec něco vyfotím, spoléhat na to, že si večer vyskládám třeba zátiší z ohryzků a štopek. Musela jsem přemýšlet o tom, jak zabrat svůj obličej tak, aby z toho nebyla nudná pasová fotka, aby to bylo alespoň trošičku zajímavé a abych na té fotce vypadalo pokud možno alespoň trošičku k světu. Nutilo mě to být celý den ve střehu, uvažovat o tom, jak se vyfotit. Zbystřila jsem a daleko víc jsem se kolem sebe dívala, všímala jsem si víc okolí. Díky tomu, že jsem něco vyfotit musela, jsem byla kreativnější – napadly mě věci, na které bych nepřišla, kdyby mě v hlavě nezněl hlas „ještě jsi dneska nic nevyfotila“. Dávala jsem fotky na internet a najednou jsem nefotila jen pro sebe – najednou jsem měla zpětnou vazbu a někdy i nedočkavé reakce, když jsem se s fotkou zpozdila.

Fotím Canonem EOS 300 D. Fotím jím už docela dlouho, přesto jsem ale některé funkce využila až teď, když jsem se pustila do projektu 365. Expoziční bracketing, zamykání expozice a uživatelské vyvážení bílé patří mezi ně. Definitivně jsem přešla k focení v RAW, protože dělám chyby (má oblíbená je, že si zapomenu přepnout vyvážení bílé) a taky proto, že neumím kouzlit s Photoshopem. A od té doby, co jsem se fotila na rušné křižovatce se i méně ostýchám fotit na ulici.

Nepoužívám stativ a tak stavím pyramidy z knih, podkládám foťák polštářem, nechávám ho balancovat na vodovodní baterii,  nebo ho dokonce přivazuji k větvi. Ano, nezacházím s ním tak, jak bych měla, fotografům z toho budou nepochybně vstávat vlasy hrůzou. Ale neleží mi doma ve skříni, „aby se s ním něco nestalo“.

Zvykla jsem si na svůj projekt 365 a teď se s ním budu vlastně nerada loučit. Na začátku vypadala ta čísla děsivě, někdy jsem nevěřila tomu, že bych dokázala projekt dokončit a někdy jsem dostala dobrý nápad na fotku až pozdě v noci.

Dobrý záběr zřídkakdy přijde sám, musí se hledat. Snad jsem se alespoň trochu naučila díky projektu 365 hledat.Moc ti Petro děkuji, vážím si toho, že jsi se rozhodla podělit se s námi o tvou zkušenost. Pro ty z vás, kteří vidí fotografie Petry Schützové poprvé a rádi by viděli více, navštivte její fotoblog: ptace.tumblr.com, prohlédněte si její tvobu, podělte se s ní o váš názor a také ji sledujte na twitteru @ranniptace.

 

Abych navázal na "předmluvu": Říkal jsem si, že bychom mohli články, podobné tomu dnešnímu, zde na odcloněno.com publikovat častěji. Rád bych vám dal prostor k podělení se s námi o vaše zkušenosti, projekty, … abychom se vzájemně mohli obohacovat novými informacemi. Rád bych na to vyhradil speciální den. Co vy na to, měli byste o “FOTORADY PŘÁTEL ODCLONĚNO" zájem? Nejlepší na tom je, že to nemusí být jenom o focení, ale hlavně aby to bylo prospěšné pro fotografy. Kolikrát designér, malíř nebo modelka stojící každý týden před objektivem fotografovy poradí a sdělí mu, co by ho v životě nenapadlo. Například SEO guru by se možná také do takových článků vešel. :) Seznam je dlouhý. Dejte mi, prosím, vědět v komentářích co si o tom myslíte a jestli byste se rádi podíleli a nebo alespoň takové články četli.