INTERVIEW: fotografka Corrie White - "zdá se, že ve fotografování kapek jsou možnosti neomezené"

Těší mě, že můžeme nový rok 2011 začít s interview s fotografkou, která fotografuje mně blízké vodní kapky a jejich vzájemné kolize. Její fotografie jsou naprosto úžasné, inspirující a často říkají více, než by se na první pohled mohlo zdát. 

Corrie White je fotografka původem z Nizozemí, ale většinu svého života strávila v Kanadě, kde žije i nyní ve městě London v provincii Ontario. S fotografováním se začala seznamovat jako teenager, kdy fotila hlavně svou rodinu a kamarády. Když jí odrostly děti, měla více času prohloubit si své znalosti ve fotografování a poté, co ke svým 60. narozeninám dostala 100mm f/2.8 MACRO objektiv, stačila jí už jenom jedna zima a věděla, jak na kapky vody. “Je to skvělé hobby na dlouhé zimní večery,” dodává Corrie.

Co tě k fotografování přivedlo?

Krása světa kolem mě. Jsem ráda, že můžu zachytit ten prchlavý moment, výraz, emoci a mít je navždy se mnou. Užívám si toho, že jsem schopna zachytit to, co je běžnému oku nevyditelné.

Kým jsi jako fotografka ovlivněna?

Obdvuji mnoho fotografů. Z hlediska vodních kapek je to Martin Waugh

Studovala jsi focení nebo jsi samouk?

Nemám žádné formální vzdělání z hlediska fotografování, jsem samouk a vše, co jsem se naučila, jsem čerpala z tutoriálů online.

Proč jsi začala fotit zrovna vodní kapky a jejich kolize?

Jednou jsem fotografie vodních kapek viděla na webu a byla jsem jimi naprosto okouzlena. Na počátku roku 2009 jsem měla trochu času pro sebe, a tak jsem se rozhodla to vyzkoušet a zjistila jsem, že pro focení vodních kapek mám docela talent. Přesto se stále učím. Tento žánr má, jak se zdá, nekonečné možnosti.

Řekla bys, že ti focení vodních kapek změnilo pohled na svět nebo jeho část?

Fotografování obecně mi změnilo způsob, jakým sleduji svět kolem mě. Pozoruji mé okolí okem fotografa: západ slunce, list trávy, houbu, výrazy a ano i vodu.

Pomohla ti přítomnost na flickru s focením?

Ano, komunita fotografů na flickru mi ohromně pomohla. Nacházím tam mnoho informací a dobrých nápadů. Na druhou stranu je na flickru ale mnoho lidí, kteří člověku nedají moc konstruktivního kriticismu a tak může fotograf snadno nabýt dojmu, že je skvělý, třebaže se má ještě mnoho učit.

Co považuješ pro dobrou fotku důležitější: fotografa, nebo jeho vybavení?

Rozdhodně je fotograf důležitější. Je skvělé mít to nejlepší dostupné vybavení, když si jej můžeš dovolit, ale když ti chybí fotografovo oko pro kompozici, světlo, subjekt a jeho detaily, barvu etc. je to pouze obyčejný snímek. Na flickru je spousta fotografií, které byly pořízený se špičkovým vybavením, ale jsou bez života a nudné.

Jakou radu bys dala fotografovi, který by rád začal s focením kapek vody a jiných tekutin?

Ideálně digitální zrcadlovku, systémový blesk, makro objektiv a mnoho vytrvalosti a trpělivosti. Všechny tyto elementy přispívají ke kvalitním fotkám. A taky studium návodů, tipů a triků, kterých je na internetu požehnaně.

 

Zaujaly vás fotografie dnešní fotografky? Více jejích skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/10756887@N07/ a Corrie také patří mezi fotografy, kteří rádi pomáhají druhým a tak napsala skvělý tutoriál na DIY Photography a fotografuje svoje "konstrukce": Tato je prý pro začátečníky.

© Copyright Corrie White 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

P.S. Využijte Twitter a Facebook tlačítek, pokud se vám líbí odcloněno.com články o fotografování a pomozte mi, prosím, poslat slovo dál.