Jak mít čerstvé oko pro fotografování...

Poslední dva čtvrtky jsme se zde zabývali webovou prezentací našich fotografií na fotoblogu a na flickru. Mám v úmyslu ještě publikovat článek o tom, jak na skvělé portfolio. Ale ačkoliv jsou tyto věci důležité, je až příliš snadné se v nich zahrabat, přestat fotit a od rána do večera řešit tyto technické detaily. Cítím potřebu vrátit se na chvíli zpět k fotografování. Chci se s vámi dnes podělit o jeden z mých tipů jak si doplňuji moji "studnu inspirace" a jak se snažím mít vždy, v rámci možností, čerstvé oko.

Řekněme, že jsem právě položil telefon a ukončil hovor, ve kterém jsem se domluvil, že přibližně za měsíc budu fotit rodinu s dvěma dětmi na louce za jejich domem. Jak se tedy připravuji na tuto "akci"?

Prvních několik dnů, když mám chvilku času, si prohlížím různé rodinné portréty z mého archivu fotografií a soustředím se na to, co se mi již povedlo a na co si dám příště pozor. Pak přecházím k fotkám fotografů, kteří převážně fotografují rodiny a děti a ke kterým vzhlížím. Všímám si detailů, atmosféry etc. Těmto dvěma aktivitám věnuji tak 25-30% času. Zbylých zhruba 70% času investuji do studia jiných žánrů fotografie a umění obecně. Jeden z mých prvních článků zde na odcloněno byl o sledování filmů okem fotografa, což se samozřejmě hodí i sem. V poslední době jsem si oblíbil koukání na "krátké filmy". Konkrétně tyto dva jsou super:

...ale svou přípravu rozšířuji i o čtení knih, povídek, blogů o kreativním psaní atp. Předpokládám, že nejsem jediný a že je normální, že když člověk čte dobrou knihu, "vidí" scénu a příběhy v ní, jež autor popisuje,že?! Skvěle! :) Dobře napsaná kniha, povídka, článek s poutavým příběhem, ... je tak absolutně perfektní pro trénink představivosti.

A možná nejdůležitější věc, která mě vždy "nabudí" je to, že den či dva předem jdu fotografovat něco jiného, než lidi či portréty - lítám například po přírodě, snažím se nezahučet do rybníku na jehož okraji fotím motýla, či si dávám pozor, aby mě kůň, kterému jsem právě strčil před čumák můj objektiv, nenakopnul a tak dále. To znáte, viďte? :) Málem jsem zapomněl: hodí se trávit hodně času s lidmi a být pro focení lidí tvor společenský, milý, pokud možno s úsměvem na tváři.

P.S. Když mám fotit kapky vody, jdu fotit třeba lidi nebo červenou. :)

 

A ještě jedna věc: pokud rozumíte anglicky, určitě se podivte na následující video. Jedna se o úvodní video z vimeo festivalu. Smál jsem se až mě bolelo břicho. Ještě doporučuji dvě videa: "Inspiration Lighting Talks" (hlavně poslední dva řečníky) a "DSLR cinema - The new dawn of filmmaking?"