INTERVIEW: fotograf Andrew Evans - "Za srpnového východu slunce šel zjistit, co dokáže a okamžitě se zamiloval do fotografování přírody."

Hezké pondělí přeji. Dnes jsem pro vás připravil interview s fotografem, který od focení rodinných momentek přešel ke krajinám a od krajin jak vidíte k divoké zvěři. Jeho fotografie mě oslovily především proto, že každá z nich mě donutí říct wow! Také jeho fotografie obdivuji kvůli krásnému světlu a fotografa samotného za to, že mnohokrát před úsvitem vstane a jde do přírody, aby nám přinesl to, co mnoho z nás běžně nevidí a v dobu většinou spíme.

fotograf-interview-andrew-evans-flickr.jpg

Andrew Evans je 24 letý fotograf žijící v Kentu v Anglii. Převážně rád fotografuje za světla vycházejícího slunce. Má rád všechny druhy umění, nicméně poté, co našel fotografování, zjistil, že to je to pravé pro něj. Neustále je inspirován k fotografování přírody a převážně divoké zvěře, což ho motivuje jít dál a neustále se zlepšovat.

Andrew, co tě přivedlo k fotografování?

Začal jsem s fotografováním proto, že jsem chtěl být schopen zachytit vzpomínky z mého každodenního života. Po několika letech mě to přivedlo k nákupu lepšího fotoaparátu resp. k produkci kvalitnějších fotografií. O rok později jsem si pak konečně pořídil DSLR, a protože jsem byl extrémně inspirován některými fotografiemi krajin na flickru, šel jsem za jednoho srpnového východu slunce zjistit, co dokážu. Okamžitě jsem se zamiloval do fotografování přírody.

Kdo nebo co bys řekl, že tě jako fotografa ovlivňuje?

Toho je mnoho. Nemohl bych sepsat seznam, poněvadž téměř všechno mě ovlivňuje. Ale převážně to závisí na tom, jak se v čas fotografování cítím, to na mě má největší účinek. Myslím, že emoce hrají hlavní roli pro konečný vzhled mých fotografií.

Jsi absolventem některé ze škol fotografie?

Ne, jsem 100% samouk. Sám se učím a zjišťuji, co funguje a co ne, dělám své chyby a pak se je snažím příště vylepšit. Rád dělám věci po svém nehledě na to, jestli je to ten “pravý” způsob. Je to osobní výzva, při níž jsem o to více odměněn, když mám pocit, že jsem vytvořil fotografie lepší než minule. Samozřejmě se stále učím.

Jak jsi se dostal k focení divočiny?

Fotografoval jsem krajiny, ale jeden den se mi povedlo vyfotit nejlepší z mých fotek s jelenem na scéně. V ten okamžik jsem si uvědomil svůj potenciál. Začal jsem tedy prozkoumávat tento žánr trochu více. Vždy jsem miloval divočinu a snažit se vyfotit jelena v to nejhezčím možném světle je skvělá výzva.

Co je podle tebe nejtěžší na focení divoké zvěře?

Řekl bych, že být trpělivý. Někdy vidím potenciálně perfektní fotku, ale minu ji o několik sekund, protože mi srnec zrovna uteče. V takové situaci je náročné neztratit naději, když se cítíš, že jsi něco zanedbal. Ale být trpělivý je moc důležité vzhledem k tomu, že tu budou vždy a často i lepší příležitosti. Snažím se tedy neztratit naději, když promeškám jeden moment, zatímco za rohem na mě čeká často jiný a lepší.

Pomohla ti komunita fotografů na flickru s tvým focením?

Rozhodně! Myslím, že na flickru jsou jedni z nejlepších fotografů na světě, a tak jsem obvykle velmi inspirován už jen tím, že jsi rychle projdu Explore stránky. Také jsem tam našel několik dobrých flickr přátel, kteří mi pomohli zlepšit se ve fotografování - skrz přátelství. Pravděpodobně si to ani neuvědomují. Poznávání těchto lidí je skvělou zkušeností hlavně proto, že mi pomohli stát se takovým, jakým jsem. Jsem si jistý, že vědí o kom mluvím. Na flickru jsou někteří úžasní lidé, jenž bych nikdy nepoznal, kdyby to nebylo kvůli fotografování. Nikdy jsem ale nepotřeboval pomoct s technickými aspekty jako nastavení fotoaparátu nebo fotografování obecně, jelikož to jsem se naučil sám.

Co vlastně člověk potřebuje pro fotografování zvěře v přírodě?

Veřejný park/háj/les, kde je známo, že se zvěř vyskytuje. Nejlépe nedaleko domova, abys tam mohl chodit často hlavně když je dobré světlo, a také abys dané místo mohl znát velmi dobře. Pak samozřejmě fotoaparát s objektivem s dlouhým ohniskem. A nakonec trochu trpělivosti a schopnost pro vytvoření dobrých fotek.

Hraje v tom vybavení hlavní roli nebo je to o talentu fotografa?

Vybavení hraje velmi malou roli, když přijde na focení dobrých snímků. Avšak když je řeč o vybavení: objektiv je ten nejdůležitější faktor. Když máš levnější tělo, znamená to pouze lehce horší kvalitu fotek, zatímco s dobrým objektivem jsi schopen vytvořit fotky, které bys bez něj nedokázal. To řečeno, musím dodat, že silně věřím, že fotografování záleží na umění fotografa nehledě na vybavení které používá. Pokud má tvůj fotoaparát nějaký způsob manuální kontroly, jsi připraven.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více  jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/andrewevans/

© Copyright Andrew Evans 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory