Jak na flickr aneb my flickr story a 12 tipů

Flickr vám asi nemusím dlouze představovat, že?! Vždyť je nás už přes 80 v naší odcloněno.com flickr skupině a neustále se k nám připojují noví fotografové a fotografky, čehož si mimochodem moc vážím. Ale jak vlastně dosáhnout toho, aby naše flickr účty a fotografie na nich nám byly užitečné nejen pro naše foto mise? Jak získat více feedbacku k fotografiím? Proč si přidávat ostatní fotografy mezi své kontakty a k čemu že vlastně jsou skupiny a jak je využívat? Dnes bych se s vámi rád podělil o můj příběh s flickrem, který započal někdy v dubnu 2008, kdy jsem jej objevil. Myslím, že by mohl pomoct. Ale nejprve dva  tipy:

#1 “All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten” je slavná kniha (přeložena i do češtiny - Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce) autora jménem Robert Fulghum, ve které se v podstatě dozvíte vše podstatné. Předpokládám, že jste četli, ale pokud ne, přečtěte si. 
#2 Kvalitní fotografie

Toť vše, konec článku. ;)
Nebo ne?

OK, dělám si srandu, i když to v podstatě myslím vážně. Dobré vychování a přátelské jednání a skvělý obsah se cenní nejen v reálném životě ale i na flickru, twitteru, facebooku etc. A nyní ke slíbenému příběhu, o který se dělím poprvé nejen v vámi, ale v podstatě se všemi:
Je krásný pondělní pondělní večer a já sedím přes svým laptopem. Do navigátoru webového prohlížeče píšu www.flickr.com, adresu, kterou jsem slyšel na podcastu o fotografování, a registruji se u yahoo, abych zjistil, o čem tato údajně super “věc” je. Po úspěšné registraci nahrávám mých pět nejlepších fotografií na svůj zbrusu nový photostream na flickru. Přibližně jeden týden se každou volnou minutu koukám, jestli už mám nějaký komentář pod alespoň jednou z nahraných fotek. NIC. Nahrávám tedy další nové snímky... a zase nic. Situace je stejná. “Hmmm flickr asi nebude jenom o bezduchém uploadu fotografií,” říkám si pro sebe. Trávím tedy celé odpoledne na Google hledáním a čtením článků o úspěšném používání flickru. Objevuji skupiny (groups), kontakty (contacts), FlickrMail atd. a začínám vyhledávat a procházet skupiny sdružující fotografy s mně podobnými zájmy, objektivy, fotoaparáty etc. Připojuji (join the group) se do každé skupiny, která se mi líbí a přidávám několik fotografií z mého photostreamu. Následně si prohlížím fotografie, které už ve skupinách už byly a mnohé z nich si přidávám mezi své oblíbené (favorites), píšu komentáře samozřejmě v angličtině a když je foto opravdu skvělé, navštěvuji autorův profil a přidávám si jej mezi kontakty. Od přidání první fotografie uplynula asi hodina a já konečně vidím, že některé z mých fotografií obsahují komentáře druhých fotografů a počty shlédnutí pomalu začínají růst. Wow! :) V následujícíh měsících, jak se moje fotky zlepšují, začínají se u nich objevovat i fialové hvězdičky a ve FlickrMailu se množí oznámení o zařazení mezi kontakty ostatnímy uživateli flickru. Čas od času si posílám i osobní flickrmail s nově nalezenými přáteli. Také pokaždé, když objevím nový komentář či hvězdičku, jdu na photostream a profil fotografa, prohlížím si jeho tvorbu a přidávám komentář či fialovou hvězdičku, někdy obojí a případně si jej přidávám mezi své kontakty.

V průběhu procházení také objevuji tagy (tags), názvy fotek (titles) a popisy fotografií (description). Začínám tedy vyplňovat tato pole u každé fotografie a nenechávám tam už název typu “IMG_0100”. Po čase zjišťuji, že díky tomuto úkonu na moje snímky nekoukají jenom uživatelé flickru, ale také lidé, kteří je našli pomocí Google. A díky tagům byly některé z mých fotek zařazeny například na smassingapps do jejich výběrů, což vždy výrazně zvýšilo počet shlédnutí určité fotografie. V neposlední řadě jsou mé fotografie mnohem lépe pochopeny díky dobrému názvu a příběhu fotografie.

Asi po měsíci užívání flickru jsem asi ve 180 skupinách a začínám si všímat nadšení některých fotografů v komentářích mluvících o něčem, co nazývají
EXPLORE. Vůbec netuším, že je to jakási výstava populárních fotografií, které tam jsou zařazovány podle “tajného flickr algoritmu”, jenž porovnává počet shlédnutí, komentářů, hvězdiček, skupin etc. Procházím tedy teď nejen skupiny, ale i interesting photos from the last 7 days”, díky čemuž objevuji mnoho dalších skvělých fotografů, k jejichž fotografiím píšu komentáře a dávám jim hvězdičky.

Každý den a někdy i častokrát teď navštěvuji flickr a dívám se na fotografie mých kontaktů, ze kterých se postupem času stávají moji flickr přátelé a přídávám komentáře a hvězdičky. (Pokud jste na flickru noví, teď je vám asi jasné, že reciprocita je klíčové slovo pro úspěšnost.) Několikrát v týdnu teď přidávám nové fotky na můj photostream. Každou fotografii, kterou přidávám, pojmenuji, popíšu, přidávám tagy, posílám ji do skupiny a do setu podle tématu resp. žánru fota. Následně navštěvuji všechny skupiny, do kterých byla fotografie přidána a píšu komentáře a uděluji hvězdičky k mým oblíbeným pracím druhých autorů ve skupině. Mnohokrát tak objevuji nové výborné fotografy, které si okamžitě přidávám mezi své kontakty. S každou novou fotografií také jdu do sekce, kde je na flickru zobrazen feed nových snímků mých přátel (contacts) a každému přidávám “comment popř. favorite”, když se mi fotka líbí. Většina mých fotek měla cca. 40 komentářů, hezkou řádku hvězdiček... Ale hlavně jsem našel mnoho skvělých lidí, kteří mi pomohli zlepšit se ve fotografování. Čísla jsou jenom čísla.
To je přibližně můj příběh. Pak, protože jsem chtěl jinou URL, než “tu hloupou”, kterou jsem si v dubnu 2008 zvolil, jsem si založil nový účet a polovinu práce ztratil - poučte se tedy z mé chyby a přemýšlejte nad pevnou URL, kterou si zvolíte. :) (Musím se přiznat, že poslední dobou (tak půl roku), kdy není neobvyklé, že spím tak dvě hodiny a pracuji na více projektech najednou, jsem flickr zanedbával a je to trochu vidět. Nemám čas je výmluva, že?! Je to otázkou priorit, které tímto hodlám přehodnotit.)
 

A nyní několik malých tipů:

 1. Kvalita vašich fotografií je důležitá, vaše fotky musí stát za komentář či hvězdičku.
 2. Buďte aktivní, originální, přátelští, slušní, milí etc.
 3. Nešetřete s hvězdičkami a komentáři.
 4. Přidali jste fotku do skupiny, přidejte komentář či hvězdičku k fotografiím ve skupině.
 5. Buďte aktivní v diskuzích ve skupinách.
 6. Nahrávejte pouze vaše nejlepší fotografie.
 7. Dostali jste komentář? Oplátky se pečou! :)
 8. Všímejte si fotografií vašich kontaktů.
 9. Přidat fotku každý den je fajn.
 10. Kvalitní komentáře se cenní (míra inflace je u komentářů typu “nice shot” vysoká).
 11. Přidáváte více fotografií najednou? Tu nejlepší z nich nahrajte jako poslední. 
 12. Organizace fotografií do setů činí prohlížení vašich fotek snadnější.

 

P.S. 1 Rudolf Vlček (dolfi) je celkem zkušeným uživatelem flickru :)

P.S. 2 Pokud chcete opravdu dobrý feedback mimo naší skupinu a nebojíte se tvrdého kriticismu připojte se k této skupině, která je čas od času smazána samotným flickrem, protože si nebere servítky s kritikou flickru samotného, ale vždy zase ožije. :)