FOTO MISE: AUTOPORTRÉT

Těší mě, rád vás poznávám. :)

Autoportrét bylo skvělé téma a třebaže jsem na tom v poslední době nebyl s časem moc dobře, taky jsem se rád zapojil - byla to docela legrace zastavit narychlo u silnice, několik minut "tančit" před objektivem a pak si s fotkou pohrát v "digitální komoře". Děkuji tímto Petře aka Pepetka, za navržení tématu a omlouvám se, že jsem jí původně nedal kredit. Musím říct, že se rád čas od času fotím - ne proto, že bych byl do sebe příliš zahleděný a musel se neustále fotografovat a prohlížet, ale spíše proto, že když příště fotím někoho jiného, mám tendenci být více ohleduplný resp. snadněji se stavím do bot fotografované/ho. Na vašich autoportrétech je vidět, že jste si také s tímto tématem řádně vyhráli. Vítám mezi námi Viktora Šípa a Roberta Kubicu, jejichž fotografie se v posledním týdnu objevily ve photo poolu u nás na flickru.

Dlouho jsem zvažoval, který autoportrét vybrat za můj nejoblíbenější, poslední souboj patřil fotografům hpnvsn a Pepetka. Nakonec jsem se rozhodl pro Pepetku aka Petru Swaczynovou. I když bych vytkl drobný detail, který bych na fotce změnil, tak celková atmosféra fotografie mě doslova okouzlila. Moc se mi líbí i jednoduchost, světlo, zavřené oči a úžasné rty. Fotografie mi přijde velmi intimní a čím déle se na Petru koukám, tím více mám pocit, jako bychom byli staří známí (třebaže jsme se nepotkali). Zmíněnou drobností, kterou bych změnil je to, že mi chybí trochu místa napravo, hlavně vpravo dole, kam moje oko čas od času zabrousí a pak odchází ze snímku, ale samotná fotka mě vždy přiměje se vrátit. Super práce, tvůj autoportrét je mi, Petro, inspirací. 

 

Dalším skvělým snímkem je práce fotografa "hpnvsn", která mě zaujala především svou neobvyklou kompozicí a perspektivou. Na první pohled to vypadá jako snímek tůňky pořízený někde v přírodě. Ale zanedlouho člověk začíná objevovat samotného fotografa. Fotka se mi moc líbí svým zpracováním, netradičností a originalitou. Moc pěkná fotografie!

 

Další výborný autoportét je Jaroslava Pekárka a moc se mi líbí. Jsem rád, že jsi se rozhodl zahrnout do fotky pouze jedno oko, myslím, že to tvoří snímek dramatičtější. Kompozice a perspektiva jsou také perfektní, měl jsem tendenci fotku ořítnout, ale nakonec jsem tak neučinil, protože tvé zpracování je výborné - přesně odpovídá názvu "NO PHOTO PLS". Obecně se mi moc líbí tvůj nápad Jaroslave, ale pravý roh bych lehce zjednodušil, poněvadž odvádí mé oko z fotky. Jinak moc pěkné. :)

 

Fotka Pavola Parikrupy mě zaujala jak "spodní" perspektivou, tak i kompozicí, kde Pavol jakoby dává divákovi dostatek místa pro vytvoření si vlastního názoru na člověka na fotce. Nicměně pozadí je na můj vkus příliš ostré ve srovnání s tvým obličejem => po chvilce koukání na tvoji fotku mé oči hledí na strop. Líbí se mi volba B&W zpracování.

 

Luboš Račanský aka BanterCZ vyfotografoval také hezký autoportrét(y), ale osobně bych jej raději viděl černobílý, protože tak více vyjdou najevo tvary a obrysy - v tomto případě různé pózy. Také by se mi líbílo, abys na všech třech fotkách měl oči ve stejné úrovni. Jinak super a vtipné zpracování našeho tématu.

 

Ptáče, ty máš zkouškové, že?! :) Perfektní nápad. Kompozičně by se mi více líbilo, kdyby špička boty byla trochu více vzdálená od spodního kraje fotky. Líbí se mi ořez po stranách, protože to lépe reprezentuje pocity "stísněnosti", jenž nastávají při zobrazené aktivitě. Zajímavé by bylo vzít tuto myšlenku dál a vyfotit se, jak vcházíš do dveří Právnické fakulty v Praze - chápu ale, že ve zkouškovém na takové věci není čas a jsem rád, že jsi do foto mise přispěla. Výborný nápad!

 

Petře, musím s tebou souhlasit, poslední dobou je můj iphone také dalším okem, často najdu věci, které bych nečekal. Ale dost o mně a více o tvé fotce: chtěl bych, aby tvé oko na displeji telefonu bylo více v rovině s tvým levým okem. Jinak se mi líbí tvůj nápad. Kdybys to chtěl ještě vzít ještě dál, pohrál bych si se systémovými či studiovými blesky (nebo nějakou lampičkou) jako třeba tady: mff.me/sa2

 

Parádní portrét Petra Vyšohlída se mi také líbí svým zpracováním - černobílá, keřík za hlavou, zvolená perspektiva - ale lehce bych ořízl levou stranu, protože je poměrně hodně světlá, ovádí o tebe, Petře, pozornost, jinak super. :)

 

Moc vám všem děkuji, mám radost, že autoportrét takto hezky vyšel. Tentokrát jsem jako "titulní" fotku zvolil mozaiku více méně všech "autoportrétistů", kteří se zůčastnili, hlavně proto, abych viděl, jaká jsme dobrá parta fotografů. :) Také moc děkuji všem novým členům, kteří se k nám připojili. Pomalu ale jistě se blížíme k číslu 100 (wow!). Jaké téma bychom si měli dát na přístě? Přemýšlel jsem nad light-painting aneb malování světlem, ale pak jsem si přečetl v diskuzi na flickru, že byste měli zájem o noční fotografie, což spolu celkem souvisí, nicméně vám rád vyjdu vstříc a "vyhlašuji" NOČNÍ FOTOGRAFIE. (Light painting bychom mohli dát za 14 dní, že?!)

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej zde a nebo do komentářů pod článek. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH.

 

Přidejte se k nám na facebook.com/odcloneno či na twitteru @odcloneno


Budu rád, když využijte také "Facebook" a "Twitter" tlačítek, pokud se vám články líbí.