INTERVIEW: fotografka Els Vanopstal - "nabyla jsem respekt pro modelky"

Tentokrát to už není úplně náhoda, že vám přináším interview s mladou, talentovanou a kreativní fotografkou z Belgie o fotografování autoportrétů, právě když je tématem naší foto mise autoportrét. Mně je inspirací a věřím, že bude i vám.

autoportret-selt-els-vanopstal-interview-06.jpg

Els Vanopstal je fotografka, která se narodila před dvaceti šesti lety v malém městě Geel v Belgii. Kdykoliv jela s rodinou na dovolenou, ujala se role hlavní fotografky s jejím milovaným Polaroidem v ruce. Ale až od té doby, co si jako volitelný předmět (při studiu žurnalistiky) zvolila fotografování, se její fotografie začaly zásadně lišit od rodinných momentek. Po dokončení studia žurnalistiky a získání bakalářského titulu tedy nemohla odolat a přihlásila se na roční intenzivní kurz fotografování v Syntra Metropool v Antwerpách.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začala fotografovat sama sebe každý den?

Náhodou jsem narazila na flickru na fotografie lidí, kteří dělali 365 self-portrait projekt a zaujalo mě, jak se kvalita jejich fotek s postupujícím časem zlepšovala. Převážně jsem tedy začala proto, že jsem se chtěla zlepšit ve fotografování a přimět se být kreativní každý den. Také mi to připadalo jako zábavná věc a komunita těchto lidí se zdála být přátelská.

Kde jsi při fotografování nacházela inspiraci?

Nejvíce mě inspirovala hudba, když jsem pracovala na mé 365ce - hlavně texty písní. Skoro vždycky, když fotím, mi zní hudba v hlavě a některé texty mi často prostě utkví na mysli a já podle nich tvořím. Proto je mnoho mých fotek pojmenováno podle názvů různých písniček.

Dalo by se říct, že se fotografuješ ráda?

Nevím, jestli by se dalo říct, že se “ráda” fotografuji, ale faktem je, že jako subjekt jsem sobě vždy dostupná. Také přesně vím co po mně fotograf chce, když jsme jedna osoba, což tvoří proces vytváření toho, co si přestavuji mnohem jednodušší. Ze začátku to bylo opravdu divné fotografovat sama sebe, protože jsem se obávala, názorů ostatních. Myslela jsem, že mě většina lidí shledá ješitnou a arogantní, protože fotografuji sama sebe, ale ono to tak vůbec není. Mysl mnoha lidí je mnohem více otevřená, než si představovala a zvláště fotografové na flickru mi byli opravdovou oporou. Tudíž takové myšlenky rychle odešly. 

Nebojíš se zneužití svých fotek?

Když dáš fotky na internet, je tu vždycky šance zneužití. Jsem ale ráda, že jsem v tomto ohledu zatím neměla příliš mnoho potíží.

Proč jsi vlastně “předčasně” ukončila svůj projekt?

Bylo to pro mě docela náročné. S každou další fotografií jsem od sebe požadovala více a více. Inspirace pro mě není konstantní, ale spíše přichází ve vlnách. Některé dny jsem překypovala nápady a jindy byla moje mysl kompletně prázdná. Chtěla jsem do projektu přidávat pouze dobré snímky, ale někdy jsem prostě neměla čas vytvořit solidní fotku nebo inspiraci něco vymyslet. To mě opravdu zatěžovalo, a proto jsem se rozhodla tent rok zkusit foto projekt 52 týdnů. Doufám, že bude snadnější koncentrovat moji inspiraci a že budu mít dost času naplánovat fotku předem, abych dosáhla toho, co si představuji.

Změnil se ti pohled na sebe nebo na tvůj svět díky tomu, že jsi stála před objektivem každý den a teď každý týden?

Rozhodně jsem nabyla více respektu pro modelky. Lidé si myslí, že to, co dělají, je snadné, ale ve skutečnosti je to těžká práce.

Řekla bys, že je pro tebe prospěšné, že jsi aktivním členem komunity fotografů na flickru?

Na flickru jsem našla mnoho lidí, kteří mě podporují a líbí se jim moje práce, což mě motivuje. “Používám” také flickr k tomu, abych zjistila, jaké fotografie “fungují”. Snažím se pomocí otázek typu: "Proč určitá fotka dostala hodně fialových hvězdiček, proč se mi líbí daný snímek a co mě k němu přitahuje?" zlepšit a být lepší fotografkou.

Co bys poradila člověku, co chce začít self-portrait (autoportrét) projekt?

Foťák, stativ, dostatek času a mnoho inspirace je vše, co potřebuje. Když jsem pracovala na svém 365 projektu, neměla jsem ani dálkové ovládání. Fotografování na samospoušť může být často vyčerpávající a frustrující, a tudíž jsem si pro můj 52-weeks projekt jedno pořídila a musím říct, že je to docela úleva jej mít. Učinilo můj život i projekt mnohem jednodušší.

 

Zaujaly vás fotografie dnešní fotografky? Více jejích autoportrétů a dalších skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/elsvo/

© Copyright Els Vanopstal 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Prosím využijte Twitter a Facebook tlačítek, pokud se vám články o fotografování líbí a pomozte mi, tak poslat slovo dál. Děkuji