Jakou zvolit platformu pro fotoblog

@odcloneno Napadlo mě, že bych si ráda přečetla článek o tom, jak si vybrat správnou platformu pro fotoblog - tedy kde je nejlepší ho založit (via @ranniptace)”
 
Děkuji moc za dotaz Ptáče. :) Ale ještě než začnu, rád bych předeslal, že nejsem specialista na téma internetové stránky, SEO, webdesign apod. Nicméně za několik let, co se pohybuji, jak říkají odborníci, v CLOUDu, jsem lecos vyzkoušel a mnohému se naučil, třebaže se stále ještě učím.

Věřím, že velká většina z vás ví, co je fotoblog, ale abychom si rozumněli hned zpočátku a předešli potenciálním nesrovnalostem, tak za fotoblog budeme považovat blog resp. webovou stránku zaměřenou převážně na publikování fotografií na více či méně pravidelné bázi. Fotoblogy jsou u nás fotografů velmi oblíbené, a proto není složité setkat se s mnoha poskytovateli této služby. Rád bych zde rozebral ty, s nimiž mám osobní zkušenost a u kterých hledám schopnost být snadno nalezen webovými vyhledávači (Google, Yahoo), “integrovanou” komunitu lidí resp. přátel s podobnými zájmy, jednoduchost používání a publikování nových fotografií a solidní design, který zbytečně nemate návštěvníky stránky. Dále chci zdůraznit, že každý blog by měl obsahovat stránky typu “o mně” a “kontakt”, na které mnoho fotografů zapomíná. A si nemohu odpustit říct, že ze zkušenosti vím, že nejsem jediný, kdo webovou stránku, na které začne sama hrát hudba, automaticky zavírá. I když je pravda, že jsou mezi námi lidé, kterým se to líbí a pokud chcete, aby vaši stránku navštěvovali právě oni, tak vlastně proč ne, že?!

Ale nyní pojďme k věci. V následující části se s vámi chci podělit o mé zkušenosti a postřehy s pěti platformami mezi něž patří Blogger, Flickr, Tumblr, SquareSpace a Wordpress.org (.com):

Blogger

Blogger od Google je služba, na které jsem si, v internetovém čase měřeno, před staletími založil svůj první fotoblog, na nějž jsem tehdy ještě pod pseudonymem nahrával fotky a společně s nimi publikoval různé příběhy. Zhruba za třičtvrtě roku používání jsem z Bloggeru odešel. Podobně, jak mnoho ostatních uživatelů, jsem nebyl spokojen s SEO (optimalizace webu pro snadnou vyhledatelnost na internetu), absencí kategorií, pluginů etc. Ale protože nejsem typ člověka, který je příliš tvrdohlavý, dal jsem před půl rokem při zakládáni tohoto blogu - odcloněno.com - Bloggeru ještě jednu šanci. Nicméně jsem opět přestal být spokojen, SEO optimalizace mi opět nepřišla tak kvalitní, v porovnání s nabídkou konkurence a dále abych mohl publikovat fotografie větší, než Blogger umožňuje ve svém přednastavení, musel jsem je kódovat ručně, což není nic složitého, ale zdržuje to. Jsem si vědom toho, že mnoho lidí užívá Blogger a věřím, že jsou spokojeni, ale já bych vám jej (alespoň dnes) nedoporučil.

Flickr

Flickr jak víte mám moc rád a používám jej na denním pořádku. Moc se mi líbí, že díky skupinám a možnosti nalezení si přátel s podobnými zájmy jsou moje fotografie viděny mnoha uživateli. Navíc se flickr hemží nejen fotografy, ale i lidmi, kteří potřebují fotografie ať už pro své blogy, online či tištěné časopisy, knihy atd. a člověk může snadno přijít k zajímavým nabídkám (kromě jiných věcí). Další pozitivní vlastnosti zde nebudu rozebírat, protože jich naleznete plno v rozhovorech s fotografy, a proto vás nechci s nimi zdržovat. Nicméně flickr má i své stinné stránky, o kterých se moc nemluví, a pokud byste se mě zeptali, kde bych si založil fotoblog, kdybych mohl mít pouze jeden a nic víc, flickr by to pravděpodobně nebyl. Sice se to nestává tak často, ale flickr vám může váš účet (ten zdarma i ten placený) ze vteřiny na vteřinu a bez udání důvodu smazat a vy rázem ztrácíte všechny fotografie, kontakty, zprávy atd. Zrovna předevčírem jsem se o tom krátce bavil s Thomasem, který dobře zná temnou stránku flickru a zmínil se na svém blogu o dalším fotografovi, kterého to potkalo. Takže flickr jenom jako jeden fotoblog určitě ne, ale jako doplněk vašeho fotoblogu a dalších společenských aktivit na internetu určitě ano.

Tumblr

Tumblr je v posledních letech stále rostoucí platforma pro lidi, co chtějí snadno a rychle publikovat fotografie, názory, myšlenky, hudbu, video atp. I přes občasný výpadek v tumblr věřím a založil jsem tam už několik blogů. Líbí se mi, že je zdarma, má skvělou iPhone aplikaci a nabízí bezplatné mapování vlastní domény. V případě, že nechcete kupovat vlastní doménu, tumblr vám nadělí jednu končící .tumblr.com. Co tumblr ztrácí v SEO snadno nahradí v neustále rostoucí komunitě kreativních lidí. Z hlediska možností designu musím konstatovat, že ačkoliv tumblr nabízí mnoho vzhledů zdarma, vyplatí se zakoupit premiový theme/webdesign. Ze čtyř tumblr účtů, které jsem (nejen pro sebe) na tumblr.com založil, tři z nich mají zakoupený premium theme, které nejen lépe vypadají, ale také mají již integrované služby (twitter, facebook, flickr ikonky, komentáře, články, které se mi líbí, flickr widget ukazující vaše fotky z flickru, …), které člověk nemusí přidávat resp. kódovat ručně.

Squarespace

Squarespace je v porovnání s ostatními dnes uvedenými službami relativně náročnější z hlediska finančního, ale z hlediska technického je asi tak náročná, že i malé dítě by si zvládlo založit a vytvořit krásný a funkční fotoblog či portfolio. Po založení účtu, který si na prvních 14 dní bez závazku můžete vyzkoušet, vyplníte název stránky a další informace, vyberete si šablonu, kterou si upravíte podle svého, přidáte kontaktní formuláře, různé galerie fotografií a další jiné stránky, integrujete flickr, twitter, facebook, … a můžete začít dávat svou adresu kamarádům na facebooku. Doménu si buď můžete pořídit vlastní jako u tumblr a nebo dostanete doménu 3.řádu, která končí .squarespace.com.
Pokud máte představu více méně jasnou, za celý den máte hotovo. A třebaže to není tak rychlé jako tumblr, kde můžete být hotoví za hodinu, jedná se o mnohem kvalitnější a stabilnější platfomu. Nicměně komunitu si už musíte vytvořit sami, což ale na druhou stranu díky facebooku, twitteru, … není tak složité.

Wordpress.org (.com)

Formulí jedna z hlediska SEO je Wordpress.org. Ke kterému sice potřebujete vlastní webhosting neboli pronajmout si místo na nejlépe linuxovém serveru s podporou PHP u jednoho z poskytovatelů, ale SEO má téměř bezkonkurenční. Sám Zach Prez, který se živí tím, že radí fotografům, jak být v Googlu na prvním místě a píše knihy a články na téma SEO pro fotografy, říká, že i ti nejlepší vývojáři internetových stránek nesahají platformě Wordpress.org ani po kolena. Hlavně prý proto, že se na vývoji wordpress.org podílí tisíce špičkových vývojářů z celého světa, který wordpress optimalizují pro vyhledávače na denním pořádku. 
Tato platforma má tedy jasnou převahu z pohledu webových vyhledávačů, ale co design? Ten také není problém, po celém internetu jsou dostupné “wordpress themes” ať už zdarma nebo placené díky kterým můžete vaši wordpress instalaci obléct tak, aby vypadala jako blog, nebo portfolio, nebo fotoblog či videoblog. Nebo si dokonce nechat vytvořit vlastní a jedinečný design. Wordpress také oplývá mnoha zásuvnými moduly, díky kterým můžete snadno různé funkce, které byste chtěli - galerie, twitter a facebook tlačítka, kontaktní formulář etc., několika kliknutími “doinstalovat”. Nahrávání fotografií, které probíhá přes webové rozhraní podobně jako ve všech ostatních platformách, je také velmi jednoduché.
Je sice pravda, že wordpress.org se zdá být velmi komplikovaný a složitý, ale jakmile jej člověk jednou pochopí, což není složité, stane se z něj výborný nástroj a společník každého fotografa. Wordpress.com je také dobrá alternativa, ale skýtá mnoho omezení, které si člověk musí platbou “odemknout”. Je ale snadnější.

 

SHRNUTÍ:

 

Blogger: ne-ne

Flickr: ano, ale ne jako jediný domov na webu, super komunita

Tumblr: jednoduchý, dobrá komunita, zatím horší SEO

Squarespace: dražší, ale jednoduchý a super

Wordpress.org: super SEO, mocný nástroj, lehce složitější, vlastní hosting

Wordpress.com: radši .org :)

 

Je to poměrně komplikované téma, na které se těžko odpovídá jedním článkem. Nicméně doufám, že jsem ti Petro odpověděl (i když tak trochu po svém) a vám ostatním také třeba pomohl. Určitě využijte sekci s komentáři, rád vaše případné dotazy zodpovím a věřím, že i ostatní a více zkušení rádi poradí.

 

P.S. 1: V případě, že byste chtěli používat facebook jako místo pro vaše fotografie, mějte prosím na paměti, že s každou fotografií, kterou nahrajete na facebook jim garantujete royalty-free mezinárodní licenci bez nároku na honorář. Jinými slovy pokud bude facebook chtít vaši fotografii prodat reklamní agentuře pro kampaň s billboardy po celém světě, za což byste jinak dostali pohádkově zaplaceno, tak to může udělat a dostane všechny finance facebook a vy nedostanete ani halíř (to jenom tak na okraj).

P.S. 2: SEO není vše, společenské sítě jako flickr, facebook, twitter, ... mají také velký význam, často i větší. A vlastní spolehlivý hosting zaručuje, že si pouze sám fotograf rozhoduje jestli fotky smaže nebo ne.