FOTO MISE: Fotíme mobilním telefonem

Jsem rád, že se mnoho z vás zapojilo do focení s mobilem. Vítám nové členy, kterými jsou mirka77, Lukáš Kostka a Honza Koliba aka Honzeeek. Honzova fotka, která nebyla součástí této foto mise, ale je v jeho photostreamu, mě moc rozesmála (ano mám na mysli tu s dvěma fotoaparáty). :)

Ale abych dlouho nechodil kolem horké kaše: Rudolf Vlček a jeho seriál z nemocničního prostředí mě donutil dlouze sedět před monitorem a představovat si všechny scény, které se na místě odehrávaly před či poté, co Rudolf fotil. Když jsem koukal na každou fotku zvlášť, napadalo mě úplně něco jiného, než když jsem dal dvě dohromady a nebo všechny tři. Nejvíce se mi líbí ta, která je na "titulní straně" tohoto článku. Hlavně proto, že člověku minimálně ukáže v jaké náladě se právě nachází - vidíte smutnou nebo veselou scénu? Je prázdné nemocniční lůžko scéna s veselým nebo smutným koncem, následoval pacient světlo za oknem či odešel po svých dveřimi? A je špatně, že člověk, jemuž právě vypršel čas, který měl "na tomto světě" vyměřen, odešel oknem? Co když odešel dolů? (Podělte o vaši verzi v komentářích, věřím, že vidíte, co mě ani nenapadlo.) Dále abych řekl pravdu, tak když k této fotce přidám tu, s panem doktorem kráčejícím temnou a prázdnou chodbou, tíhnu k smutnější verzi - "vyklizený pokoj" naznačující exitus pacienta následovaný smutným pochodem ještě před deseti minutami zasahujícího lékaře, který ač dělal co mohl, tak zachránit pacientův život, již nebylo v jeho silách. Po přidání třetí fotky se mi tento příběh ještě umocnil hlavně díky prázdnotě, kterou zobrazuje. Ale kdybych ji vzal samotnou, představuje pro mě jakýsi historický snímek nemocničního pokoje. Jsem se tu poněkud rozepsal, to víte, když fotografie "mluví"...

Ještě bych měl dodat, že třebaže se mi první fotka moc líbí a hned na první pohled mě zaujala, líbilo by se mi více, kdyby přední lůžko - to s peřinou nebylo ve snímku zahrnuto - soustředil bych se více na to prázdné. Dále křeslo u balkonových dveří kdyby bylo více vlevo - u rohu poslete - a natočené tak, jako by tam dříve někdo seděl a poslouchal příběhy pacienta, který už tam teď není. Chápu, že to zní trošku divně, ale líbilo by se mi to. :) Nicméně to jsou věci, kterých jsem si prvních dvacet minut ani nevšiml. Také jsem zkoumal "tagy" na flickru, jestli je to skutečně fotka z telefonu. To jsou přesně ty chvíle, kdy, pokud je fotka dobrá, neřeším jakým fotoaparátem byla vytvořena a jestli má malé nedostatky. Alespoň tak to vidím já. Díky moc Rudolfe!

 

Nejprve jsem se lekl psa a pak nějakou dobu smál u fotografie Ondřeje Machálka (hlavně tomu, že jsem se lekl, třeba že se psů nebojím a mám je moc rád). Super nápad Ondřeji! :) Osobně bych raději lehce desaturoval barvy, myslím si, že je pak scéna více čitelná - strašidelná. I když je pravda, že tebou zvolené teplejší barvy naznačují bezpečí doma za oknem. 

 

Fotografie z mobilního telefonu Pavola Piškuntála je také výborná, moc se mi líbí, jak je jednoduchá a abstraktní. B&W provedení je dle mého názoru dobře zvoleno. Také to, jak světlo přechází v tmu, či pokud čteme z druhé strany, jak tma přechází ve světlo, navozuje mnoho vysvětlení tvé fotky, super práce!

 

Skvělé fotky s použitím mé oblíbené aplikace ShakeItPhoto vyfotil se svým iPhonem i Petr Klabal. Nápaditostí se mi moc líbí ta s kapkami a dřevem a zajímavostí a atmosférou ta následující. Shoduji se s Katkou, která v komentáři pod fotkou na flickru napsala, že se na ni (tu druhou) dokáže dlouho koukat a zkoumat ji.

 

Závěrečná fotografie patří Honzovi Kolibovi, líbí se mi zvolená jednoduchost. Ale pokud bych doleva nepřidával nějaký text, ořízl bych ji. Líbí se mi, jak sis Honzo hrál se stínem a světlem.

 

Děkuji moc všem fotografům, moc si vážím toho, že se našich foto misí účastníte. Na příští misi mi výběr tématu Petra aka Ptáče usnadila (děkuji!), která v diskuzi na flickru navrhla AUTOPORTRÉT, za což jí děkuji. Chtěl jsem toto téma navrhnout už dříve ale nebyl jsem si jist. Nicméně když jsem viděl komentáře vás ostatních, říkající, že byste rádi toto téma zkusili, bylo mi jasné, že už nastal čas. :) Ti z vás, kteří ještě autoportrét (self-portrait) nezkoušeli a neviděli resp. nečetli FOTORADY Petry z minulého čtvrtka zde na odcloněno: přečtěte si jej, koukněte na Petry fotky, zadejte si na flickru "self portrait" do hledání, ... a příští týden se tu na vás těším. A pamatujte "výmluva typu já nemám stativ" nefunguje - Ptáče také přivazovala foťák ke stromu. :)

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej zde a nebo do komentářů pod článek. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH.

 

Přidejte se k nám na facebook.com/odcloneno či na twitteru @odcloneno


Budu rád, když využijte také "Facebook" a "Twitter" tlačítek, pokud se vám články líbí.