INTERVIEW: fotograf Dominique Jost - "Jsem jenom chlap, co rád fotí se svým telefonem"

Příjemné pondělí vám přeji. Dnes to moc hezky vychází, že právě v týdnu, kdy máme téma foto mise: fotíme mobilním telefonem, přichází rozhovor s fotografem, který používá pouze mobilní telefon - fotí iPhonem. Náhoda? ANO a povedená. :)

dominique-jost-fotograf-iphone-rozhovor-odcloneno-fotografovani-07.jpg

Dominique Jost je 32 letý fotograf v současnosti žijící ve Švýcarsku, kde pracuje v softwarové společnosti zabývající se vývojem webových a mobilních aplikací. A třebaže Dominique tráví mnoho svého času ve své práci, věnuje se také zaznamenávání a vyprávění příběhů s jeho iPhonem.

Co tě inspirovalo k tomu, aby jsi se stal fotografem?

Zaprvé musím říct, že nejsem fotograf, jsem prostě chlap, kterýho baví fotografovat s jeho mobilem. Abych ti ale odpověděl: myslím, že vášeň mého taťky pro focení s tím měla co dělat. Nicméně ačkoliv jsem vyrostl obklopen foťáky od Nikonu a Polaroidu, nezajímal jsem se moc o fotografování. Měl jsem kompakt, který jsem používal občas o svátcích pro rodinné momentky. To se vše změnilo před dvěma lety, když jsem si koupil iPhone 3G. Najednou (slovy Dana Burkholdera) jsem měl digitální temnou komoru na dlani.

Kdo nebo co tě jako fotografa nejvíce ovlivňuje?

Inspiruje mě každodenní život,hudba, filmy, na které se dívám, či typ nálady, ve které v daný moment jsem. Pokud máš na mysli fotografy, jejichž tvorba mě ovlivňuje pak se mi líbí, co lidi jako je Stephanie ChappeMisho BaranovicSion Fullana and Greg Schmigel dělají s jejich street fotografiemi. Pak tu jsou krásné krajiny a krávy (ano krávy) Robert Paul Jansena, the Pole Art Series Dixona Hambyho, bláznivost fotografa jménem Aik Beng Chia, skvělé oko Xaviera Reyého Matt Burrows. Mnoho skvělých lidí, kteří mě ovlivňují najdeš také na eyeem.com.

Předpokládám, že jsi samouk, co ale děláš, aby ses zlepšil?

Přesně tak, nejsem “formálně vzdělaný” ve focení, a nikdy jsem nestudoval “velké mistry” fotografie. Chtěl jsem se zúčastnit kurzu pro začátečníky, ale nikdy jsem se nedostal přes vyplnění přihlášky. Rád si ale procházím archivy a knihy o focení mého taťky. Naposledy jsem koukal na fotky z roku 1977 a 1981. Kromě procházení si blogů a fotek na flickru se žádnou další fotografickou literaturou nezabývám.

Proč jsi se vlastně rozhodl používat hlavně iPhone?

Rád si myslím, že si iPhone vybral mě. Hlavně ale s ním fotím, protože mám kompletní produkční studio na dlani mé ruky a mohu fotografovat, editovat a sdílet moje snímky kdykoliv a kdekoliv. Některé z dostupných aplikací pro post-processing jsou prostě úžasné a umožňují mi udělat přesně to, co chci.

To jsou samé výhody, ale nalézáš i nějaké nevýhody?

Osobně nenalézám žádné nevýhody fotografování s iPhonem, sedí to mému stylu perfektně.

Změnilo ti fotografování lidí na ulici s tvým telefonem pohled na svět?

Rozhodně! Nikdy předtím, než jsem začal fotit na ulici,  jsem nevěnoval moc pozornosti mému okolí. Nyní si mnohem lépe uvědomuji krásu každodenních situací, běžných lidských interakcí a moje “práce” je abych tyto chvíle zachytil. Je to skoro jak když jsem na filmové scéně, kde si samotní herci nejsou vědomi toho, že jsou součástí právě probíhající a nikdy nekončící produkce. Vidím sám sebe jako režiséra, jehož práce je zabezpečit, aby se věci staly bez toho, abych někomu říkal, co má dělat.

Pomohla ti flickr komunita fotografů s focením?

Ano, množství krásných a inspirujících fotek na flickru je téměř perfektním zdrojem posouzení. Navíc jsem potkal mnoho skvělých a povzbudivých lidí skrz báječný svět fotografování. Některé z nich dokonce nyní nazývám přáteli. Flickr je také skvělým místem, kde člověk najde mnoho zajímavých projektů. Například Jessica Jakob a já jsme začali projekt s názvem “Paper Love Project” před nějakou dobou a byl jsem překvapen, jak dobře byl přijat tamější komunitou. Zvu každého, aby se podíval na tento projekt a zúčasnil se, pokud se mu líbí jeho myšlenka.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více resp. mnoho jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/niquejost/ a Dominique má také super inspirativní fotoblog: http://www.nique88888.com a na twitteru jej najdete zde: @nique88888

© Copyright Dominique Jost 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

A využijte Twitter a Facebook tlačítek, pokud se vám líbí odcloněno.com články o fotografování a pomozte mi, prosím, poslat slovo dál.