INTERVIEW: fotograf Mike Brown - "od malování k profesionální fotografii"

rstrnt_moscow_002.jpg

Je pondělí! A dnes mám opravdu velkou radost, že vám mohu představit fotografa, jehož fotografiemi lidí jsem byl okouzlen zhruba před dvěma lety. Pokaždé, když na ně narazím, zírám a zírám. Jeho fotky mě oslovily převážně tím, že subjekty (modelové a modelky) jsou na nich velmi přirození a plní života.

Mike Brown, je 23 letý fotograf. Fotografováním se živí od sedmnácti let a třebaže bychom mohli podle jeho jména usuzovat, že je z anglicky mluvící země, Mike se narodil ve městě Sosnový Bor (Sosnovij Bor) v Rusku.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal fotografovat?

Ve 14 letech mě opravdu bavilo malovat, zkoušel jsem klasické techniky malby. Maloval jsem krajiny, portréty, zátiší, ale také graffiti. Dokonce jsme jezdili po festivalech a legálně malovali na zdi. Postupem času mi ale docházelo, že tíhnu v umění spíše na stranu realismu. Maloval jsem tehdy podle fotografií, které pořídili druzí. Nicméně po nějaké době jsem chtěl sám fotografovat, co se mi líbí, a podle toho malovat. Zjistil jsem však, že pořídit krásné fotografie není tak snadné. Přesto jsem se nenechal odradit a dnes už v podstatě nemaluji a pouze fotografuji.

Takže jsi nikde nestudoval a co umíš jsi se naučil sám?

Přesně tak, ještě chvíli cvičit a budu dobrý! 

072010_nataly_002.jpg

Co tě přivedlo k soustředění se ve tvé tvorbě hlavně na lidi?

Miluji lidi! Když fotografuji člověka, zamiluji se do jeho obrazu a chci zachytit každý jeho detail. Občas fotografuji i krajiny, ale skutečné potěšení mi přináší focení lidí, hlavně dívek. Fotografování je pro mě forma komunikace. Proto jsou moji modelové a modelky otevření, společenští a veselí i před objektivem.

2010_white_lines_www.mikebrown.ru_002.jpg

Mnoho tvých fotografií na flickru vypadá jako filmová scéna. Moc se mi to líbí, protože mě to vždy donutí se zamyslet nad příběhem každé fotografie. Fotíš takto schválně nebo je to jen náhoda?

Náhoda to není, účelně jsem ořezával fotografie do formátu 16:9 a často přidával černé pruhy. Filmová scéna je totiž tak komplexní a dynamická, že je často velmi náročné ukázat esenci určitého okamžiku. Proto jsem vytvářel fotografie připomínající pozastavený film, abychom si mohli užít každý moment, jak dlouho chceme.

2010 04_002.jpg

Pomohla ti přítomnost na flickru s fotografováním?

Spíše ano než ne. Flickr jsem pravidelně navštěvoval zhruba rok (2008-09) a za tu dobu jsem viděl mnoho skvělých fotografií a poznal jsem tak mnoho stylů a technik focení. Myslím, že to na mě jako fotografa mělo pozitivní vliv.

201007_nikolay_valuev_002.jpg

Co je důležitější fotograf nebo jeho výzbroj?

Jednou mi někdo řekl: “Fotograf je ten, co fotí, ne jeho aparát.” Myslím, že je to pravda. Můj první foťák byl 3 megapixelový kompakt, nicméně je také pravda, že občas klient vyžaduje lepší vybavení.

201006_ksu_003.jpg

Děkuji moc za interview! Jsem rád, že i přes tvůj nabytý kalendář sis našel čas na i nás.

Také děkuji a rádo se stalo.

 

A co vy přátelé, zaujal vás Mike a jeho fotografie? 

Mnoho dalších fotografií má Mike ve svém online portfoliu na: mikebrown.ru a další fotografie najdete na jeho flickru http://www.flickr.com/photos/mikebrown_ru/

© Copyright Mike Brown 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

více informací o tomto projektu