INTERVIEW: fotograf a vizuální umělec Benjamin Heine - dnes už slavný "Picture vs Camera"

fotografie-fotka-odcloneno-ben-heine-picture-camera-04.jpg

Na dnešní den jsem se opravdu těšil, skoro jsem nemohl dospat. Nemohl jsem se dočkat, až vám představím umělce, jehož tvorba je kombinací fotografování a kreslení, umělce, jehož tvorba je na první pohled jednoduchá a přitom tak komplexní. Zároveň jsem zvědaví a těším se na vaše reakce a názory ohledně jeho fotografií

.

Benjamin Heine je 27 letý vizuální umělec a fotograf z Belgie, který jednoho dne seděl před televizí, psal dopis a najednou jej napadlo, že by mohl zužitkovat více než 10 let praxe v kreslení a fotografii. Když viděl, jak obrazovka televize a dopisní papír začaly splývat v jeden obraz, zrodil se jeho nový foto projekt. Začal tedy popuštět uzdu své fantazie fotografováním kreseb zasazených do kontextu světa kolem něj. Každým dnem se těší zájmu a úžasu lidí, kteří se setkají s jeho neobvyklým a kreativním projektem "Picture vs Camera".

Co tě přivedlo k fotografování?

Už dlouhou dobu tvořím obrázky. Nejdříve jsem se zabýval hlavně kreslením a malováním, ale jakmile jsem poznal moc, vliv a názornost fotografie, mé pojetí umění se rázem změnilo. Flickr také trochu přispěl k mé fotografické evoluci.

Kdo, nebo co tvojí tvorbu nejvíce ovlivnilo?

Gilad Benari je skvělý současný fotograf, který mě ovlivnil a inspiroval jako první, nicméně mnoho dalších umělců na flickru mě neustále v mé tvorbě stimuluje.

ben-heine-fotograf-interview-odcloneno-fotografie-01.jpg
ben-heine-fotograf-interview-odcloneno-fotografie-02.jpg

Na svém flickr profilu píšeš, že jsi samouk. Jak jsi se vzdělával?

Ano, jsem spíše umělec samouk. Krátce jsem studoval sochařství a malování v Anglii, ale novinářství je obor, který jsem vystudoval, třebaže jsem jako novinář nikdy nepracoval. Je to tak trochu ironie, já vím, ale moje vášeň pro vizuální umění byla vždy silnější. Ze začátku to bylo náročné ovládat všechny technické aspekty spojené s jakoukoliv uměleckou produkcí, nicméně si myslím, že když jsi cílevědomý a zaměřený na své nápady a cíle, vždy dosáhneš toho, aby tě z davu bylo slyšet.

ben-heine-fotograf-interview-odcloneno-fotografie-03.jpg

Co ti projekt “Picture vs Camera” zatím přinesl? Změnil nějak tvůj pohled na svět?

Pohled na svět se mi ani tak nezměnil, jako se změnil můj způsob práce na nových uměleckých projektech. “Picture vs Camera” mi zatím přinesl publikaci v mnoha zemích světa, což je něco skvělého!

ben-heine-fotograf-interview-odcloneno-fotografie-04.jpg

Co je více důležité fotograf nebo jeho vybavení?

Podle mě je to kreativní oko, nápady a vize člověka držící foťák, protože je více efektivní než ten nejlepší přístroj. Je sice pravda, že ty nejkvalitnější fotoaparáty a objektivy zaručují kvalitní fotky, ale já si myslím, že fotografie vytvořené s často mnohem jednoduššími nástroji, když jsou kreativní, neobvyklé a inovativní, mohou být často mnohem zajímavější.

ben-heine-fotograf-interview-odcloneno-fotografie-05.jpg

A co flickr komunita, pomohla ti s tvým fotografováním?

Řekl bych, že určitě ano. Hlavně proto, že lidé na flickru jsou opravdu nápomocní a pro-aktivní. Když jsem před lety začal nahrávat fotky na flickr, byl jsem motivován pokaždé nahrát lepší a lepší fotku díky tomu, že jsem dostával užitečné rady a názory od ostatních uživatelů flickru. Flickr vidím jako obrovskou a kreativní laboratoř brainstormingu, která má potenciál vést k těm nejúžasnějším uměleckým projektům.

ben-heine-fotograf-interview-odcloneno-fotografie-06.jpg

Děkuji moc za rozhovor!

Bylo mi potěšením.

 

Věřím, že vás Ben a jeho tvorba také zaujal, další fotografie naleznete na:

http://www.flickr.com/photos/benheine a mnoho dalších informací a fotek uvidíte na jeho blogu: benjaminheine.blogspot.com

© Copyright Benjamin Heine 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

více informací o tomto projektu