INTERVIEW: fotografka Martha - "Fotím vše, co se vydrží chvíli nehýbat"

interview-fotografka-martha-germany-photography-nemecko-odcloneno-02.jpg

Říká o sobě: "Když jsem šťastná, jsem kreativní, když jsem kreativní mám hlavu plnou nápadů a někdy se až bojím, aby mi samými nápady nepukla!"

Martha je fotografka z Německa žijící na německo-francouzké hranici. Začala fotit zhruba před dvěma lety, kdy si pořídila svou první digitální zrcadlovku. “Fotím vše, co se vydrží nehýbat dostatečně dlouho,” říká o sobě Martha.

Jak bys sama sebe popsala jako fotografku?

Jsem zvídavá a nejdůležitější je pro mě zachytit ten “pravý” moment! Moc ráda se učím novým věcem a zbožňuji makro fotky - detaily, které člověk běžně nevidí, jako kapky rosy nebo mech. Na druhou stranu mám také ráda i portréty lidí. Hlavně děti mě inspirují jejich přirozeností, nedbalostí a jejich vlastním pohledem na svět. Můžeme se toho tolik naučit, když se podíváme na svět dětskýma očima! Také ráda fotím street fotografie a noční snímky.

Čím nebo kým jsi nejvíce ovlivněna?

Abych byla upřímná, nerada se nechávám ovlivňovat. Raději bych byla dobrá Martha než špatný Ansel Adams. Fotograficky mě nejvíce inspiruje to, co je nejvíce schované, věci s nezřejmou krásou apod.

interview-fotografka-martha-germany-photography-nemecko-odcloneno-05.jpg

Ve svém profilu na flickru píšeš, že jsi fotografka samouk. Jak jsi se vzdělávala? Co bys poradila ostatním?

Stále se učím! (usmívá se Martha, pozn.red.)

Je důležité naučit se správně techniky focení, nevynechat žádný důležitý krok a znát svou výzbroj. Je naprosto nutné znát svůj fotoaparát, vědět o vlastnostech objektivů atd. Také je prospěšné investovat čas do nějakých kurzů o fotografování. A jako u všeho je nutná praxe, praxe a praxe. Osvěčilo se mi požádat pár přátel, jestli bych je mohla fotit, jít s nimi ven a hrát si s kompozicí a světlem. Je dobré ze začátku fotit zdarma, odstraňuje to zbytečný tlak a je zde velký potenciál pro zlepšení se.

Mnoho tvých fotek bylo vytvořeno s “odcloněným” objektivem, tudíž ta malá hloubka ostrosti. Má to nějaký hlubší význam, nebo se ti to tak jednoduše líbí?

Abych řekla pravdu, hlavně proto, že se mi to líbí. Bokeh je věc, na které jsem závislá!

interview-fotografka-martha-germany-photography-nemecko-odcloneno-03.jpg

Co je více důležité fotograf nebo jeho výzbroj?

Hm... Je skvělé mít super vybavení, jsem moc ráda, že nyní vlastním můj Canon 7D, ale abych byla upřímná, vystačila bych si i s “jednoduším” foťákem. Ten nejlepší fotoaparát nevytvoří skvělé snímky sám o sobě, vždy je tam podstatná přítomnost fotografa, nicméně mým nejdůležitějším vybavením vždy budou ty dva objektivy a foťák (čti mozek) vestavěné do mé hlavy.

Pomohla ti přítomnost na flickru s tvým uměním fotografovat?

Samozřejmě, myslím si, že flickr je skvělá fotografická komunita. Je to velmi jednoduchý způsob sdílení fotek a učení se od druhých.

interview-fotografka-martha-germany-photography-nemecko-odcloneno-01.jpg

Sama jsi na flickru poměrně úspěšná a oblíbená, tvoje fotky mají spousta komentářů, shlédnutí atd. Co bys poradila ostatním, kteří tak úspěšní nejsou, ale chtěli by být?

Jednoduše řečeno: Nekopírujte druhé, vždy byste zůstali jen pouhou kopií. Vytvořte si vlastní styl!

 

Pro mnoho dalších fotografií navštivte Marthy photostream: http://www.flickr.com/photos/zimmer3/

© Copyright Martha 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

více informací o tomto projektu