Fotografův strach z odmítnutí

fotografovani-strach-bat-se-odcloneno

Včera jsem dostal emailem dotaz na vcelku jednoduchý, ale přitom naprosto základní aspekt fotografování, který každý z nás fotografů čas od času řeší. Převážně když pracuje na novém projektu, který ještě nespatřil světlo světa. 


Nemáš strach že se lidem nebudou líbit tvoje fotky?
 

Abych byl upřímný, když jsem začínal fotit, říkal jsem si, že budu třeba rok nebo dva fotit bez toho, abych to někomu ukazoval, abych se "nemusel stydět". Dnes jsem rád, že mi tato filozofie moc dlouho nevydržela a po několika měsících jsem začal nahrávat fotografie na flickr, třebaže jsem zprvu používal pseudonym.

 

Dneska, když se podívám zpět na mé konání, bych si přál, aby mi tehdy rovnou někdo řekl, že vystupovat pod pseudonymem není ta nejlepší cesta, pokud se chceš živit fotografováním či nalézt kamarády, co rádi online poradí. Dle mé zkušenosti lidé více důvěřují člověku se skutečným jménem, fyzickou adresou, telefonním číslem, profilem s fotkou atp. Proto jsem vystupování pod "uměleckým" jménem postupem času opustil.

 

Ale abych konečně odpověděl na položený dotaz. Nebojím se. Jsem si vědom toho, že se najdou lidé, kterým moje tvorba líbit nebude. To je v pořádku, těžko se zavděčit každému. Mrzelo by mě ale, kdyby lidé byli vůči mým fotografiím lhostejní, čehož bych právě dosáhl jejich schováváním a strachem, že by se někomu nemusely líbit. Proto rád vystavuji a ukazuji fotky lidem ať už na internetu nebo v "reálném" životě. 

 

Navíc čím více lidí vidí moji tvorbu, tím více názorů dostávám a tím rychleji se zdokonaluji. Komunita fotografů na flickru mi v tom byla skvělou pomocí a oporou.

 

Také mě napadlo, že bychom mohli provozovat flickr skupinu (flickr group), kam bychom mohli nahrávat svoje fotografie. Jednou týdně bychom hlasováním jednu vybrali a zde na odcloněno.com bychom se vyjádřili v sekci s komentáři o dané fotce. Myslím si, že by to mohlo být prospěšné pro všechny ať už dodáním sebevědomí či naučením se něčeho nového. Měli byste o něco takového zájem? Pokud ano, dejte mi prosím vědět zde pod článkem v komentářích. V případě většího zájmu to uskutečníme! (a určitě přidejte do komentáře i váš názor na tento článek)