INTERVIEW: fotograf major deegan - "nejvíce si cení radosti ostatních"

Dnes mám tu čest vám představit fotografa, který vystupuje pod pseudonymem, aby oddělil svůj profesionální život od fotografování, jeho velmi osobní vášně. Říká o sobě: "Nejsem profesionální fotograf a ani nechci být. Potěšení, které mám z toho, že se ostatním mé fotografie líbí, je mým největším oceněním. Alespoň pro teď."

major deegan pracuje v oboru designu a fotí pouze ve svém volném čase, což je převážně pauza na oběd a večer po práci. Asi před 4 lety začal fotografovat v ulicích New York City se svým tehdejším 3.2 MP foťákem. "Až poté, co jsem se připojil ke komunitě fotografů na flickr.com jsem začal chtít produkovat lepší fotky," doplňuje major deegan. 

Co tě vlastně inspirovalo k tomu, že jsi vzal foťák a vyrazil do ulic fotit lidi?

V podstatě jsem se rozhodl vytvořit portrét New York City za použití jeho obyvatel a návštěvníků. Každý z nich bez toho, aby užil jakéhokoliv slova, vypráví svůj příběh. Kombinací těchto příběhů se snažím vytvořit jakousi strukturu NYC.

fotograf-major-deegan-photography-08.jpg
fotograf-major-deegan-photography-07.jpg

Lidé na tvých fotkách jsou velmi uvolnění, přirození a dalo by se říct, že jsou rádi, že je fotíš. Žádáš je o jejich svolení s fotografováním?

Nikdy neříkám více než “nehýbejte se” čí “zůstaňte tak” velmi přátelským a trochu autoritativním hlasem. Jednoduše jim naznačím, že se je právě chystám fotografovat. Lidé zřídkakdy mají problém s tím, že je fotím a téměř neodmítají být mým subjektem před objektivem. Často vše proběhne tak rychle, že si ani neuvědomí, že vytvářím jejich portrét. Jsem takto rychlý vědomě, poněvadž, když si lidé všimnou fotoaparátu, často stuhnou.

fotograf-major-deegan-photography-05.jpg

To zní vcelku odvážně, není to občas nebezpečné. Nejsou lidé někdy trochu zastrašeni tvým přístupem?

Skoro pořád, je to ode mě lehce agresivní akt, nicméně se vždy snažím být co nejmenší hrozbou. Před několika dny jedna moje kamarádka, neobyčejně krásná žena, byla na ulici v New Yorku vytofografována slavným street fotografem, který má mnohem agresivnější praktiky. (Jeho stylem je mít fotoaparát v jedné ruce a blesk v ruce druhé a když je zhruba půl metru od člověka, tak zmáčkne spoušť. pozn.red.) Byla roztřesená ještě, když mi týž večer o tom vyprávěla. Osobně bych raději nefotil, než abych takto své subjekty rozrušoval.

fotograf-major-deegan-photography-09.jpg

To mi připomíná praktiky fotografa jménem Bruce Gilden, možná to byl on.

Ano, byl to Bruce Gilden. On se snaží o určitý vzhled a chápu, že k tomu musí být agresivní, nicméně to není můj styl. Jsem zvědaví, jestli by dosahoval stejných výsledků, kdyby měl pracovat s lidmi jako jsou pouliční zločinci a gangsteři. Já osobně jsem si osvojil přístup, kdy jsem jak uctivý tak upřímný k těm, které fotografuji, čímž jaksi předcházím tomu, aby neměli pocit, že “kradu jejich fotografii”.

fotograf-major-deegan-photography-06.jpg

Jak se vzděláváš? Chodíš na workshopy, studuješ tvorbu ostatních fotografů, nebo necháváš ulice ať tě naučí?

Mám rád lidi, jako je Jeff Wall a libí se mi některé portréty od Annie Leibovitz . Obvykle nerad vyjmenovávám mé oblíbené fotografy, protože mi často dělá problémy zapamatovat si všechna jejich jména např. Charles Harbutt, Philip-Lorca diCorcia, Edmond Terakopian, Corey Arnold, Pieter Hugo, Andrew B. Myers, Alex Prager, Julia Galdo a další.

Jsem spíše konzument umění, než člověk, co studuje fotky druhých fotografů po technické stránce. Za všechno, co vím o fotografování, vděčím lidem na flickru. Byl to pro mě rychlokurz focení. Zjistil jsem co funguje, co nefunguje a proč. Nikdy jsem formálně nestudoval fotografii. Kromě některých důležitých technických aspektů ti to stejně dá mnoho špatných návyků.

fotograf-major-deegan-photography-01.jpg

Děkuji moc za interview! Mnohému jsem se naučil a rád jsem tě poznal.

Rádo se stalo.

 

Mnoho dalších fotografií najdete na flickr photostreamu majora deegana: http://www.flickr.com/photos/major1deegan

© Copyright major deegan 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

více informací o tomto projektu