INTERVIEW: Fotografka Masami Mizushima - "Pohled na její tvorbu mě hřeje na duši."

fotografie-Masami-Mizushima-fotografka-odcloneno-02i.jpg

Dnes jsem pro vás připravil další rozhovor se skromnou a přitom velmi talentovanou fotografkou publikující svou fotografickou tvorbu na foto webu flickr.com. Z detailů, kterých by si mnoho z nás ani nevšimlo, tvoří krásné fotografie. Občas, když nemám nejlepší náladu, si pustím slideshow jejích fotek na flickru a hned se cítím lépe. V její tvorbě vidím rozvážost, pečlivost a lásku, s kterou fotí v Praze a ostatních koutech Evropy.

Fotografka jménem Masami Mizushima pochází z Japonska z města Hiroshima, kde pracovala jako novinářka na volné noze. Před čtyřmi lety se společně se svým partnerem, kvůli jeho práci, přestěhovala do Prahy.

„Nyní jsem amatérská fotografka a spolu s mým partnerem, který také fotografuje na kinofilm, cestujeme po Evropě, kdykoli se nám naskytne možnost“, doplňuje Masami.

Co tě přivedlo na cestu fotografky?

Před několika lety jsem začala psát osobní blog, abych zaznamenala můj život za hranicemi Japonska resp. v Evropě. Pro doplnění textu o fotografie jsem začala používat malý kompaktní fotoaparát. Protože se mi po určité době tento foťák rozbil, dostala jsem k narozeninám mojí první digitální SLR Nikon D80. Tento fotoaparát mě naučil, jaká radost je fotografování.

Když jsme přijeli zpátky do Japonska navštívit moji rodinu, našla jsem starou Minoltu SR1, se kterou nás můj tatínek v průběhu mého dětství fotografoval. Jakmile jsem si tuto kinofilmovou zrcadlovku vyzkoušela, zamilovala jsem se do zvuku závěrky, klasického vzhledu a dokonce i do čas-konzumujících procesů spojených s analogovým fotoaparátem. Jsem také okouzlena snímky, které jsem s tímto fotoaparátem schopna vytvořit. Vždy jsem snila o fotografování nostalgických monochromatických snímků podobných těm ve starých foto albech. Tato Minolta mi umožňila takové snímky pořizovat. Od té doby se zajímám o kinofilmové fotoaparáty mnohem více.

fotografie-Masami-Mizushima-fotografka-odcloneno-05.jpg

Kdo nebo co tě v tvé tvorbě ovlivňuje?

Nejsem si jistá, jestli jsem někým opravdu ovlivněna. I když asi skvělými fotografy a fotografkami na flickru a mým partnerem. Mezi mé nejoblíbenější fotografy patří Henri Cartier-BressonJosef SudekBohdan HolomíčekShyoji Ueda a další. Ale oni jsou až příliš velcí fotografové na to, abych jimi byla ovlivněna, nicméně je obdivuji. (říká skromně Masami – pozn.red.)

fotografie-Masami-Mizushima-fotografka-odcloneno-07.jpg

Studovala jsi někdy fotografii ve škole?

Ne, fotografii jsem na žádné škole nestudovala. Abych byla upřímná, musím říct, že studovat něco z knih není mou silnou stránkou. Zřídkakdy jsem četla technickou učebnici. Já si prostě hraji s mými fotoaparáty jako děti se svými hračkami a doufám, že se v průběhu něco naučím.

Jaké to je pro člověka z Japonska žít v Praze?

Ačkoliv v Čechách žiji přes čtyři roky, stále je znát, že lidé zde mají jinou mentalitu než lidé v Japonsku. Abych byla upřímná, občas je náročné se s tím vyrovnat. To je ale samozřejmě normální pro každého, kdo žije mimo svou zemi.

Praha je velmi zajímavé město. Evidentně mě přitahuje její krásná tvář, ale na druhou stranu mě také inspiruje něčím zbořeným, temným a tak trochu smutným charakterem schovaným těsně pod její turistickou krásou. Jednou bych to ráda zachytila na film, avšak je to velmi těžké, převážně pro cizince.

Praha je také skvělým místem nejen pro milovníky fotografie, ale také pro sběratele klasických fotoaparátů. Podařilo se mi nalézt dvouokou zrcadlovku Flexaret vyrobenou v Československu, která se stala jedním z mých oblíbených přístrojů, který mě naučil umění fotit čtvercové fotografie.

fotografie-Masami-Mizushima-fotografka-odcloneno-04.jpg
fotografie-Masami-Mizushima-fotografka-odcloneno-03.jpg

Byla ti komunita fotografů na flickru něčím nápomocná?

Ano, myslím, že ano. Nejsem moc extrovertní – ani na flickru. Přesto je úžasné, že si díky flickru můžeme navzájem prohlížet skvělé fotky, místa z celého světa, … z různých úhlů pohledu. Skvělá tvorba na flickru mě neustále motivuje.

fotografie-Masami-Mizushima-fotografka-odcloneno-06.jpg

Co ti fotografování dalo?

Od té doby, co žiji v zahraničí jsem více nesmělá než jsem byla dříve, ale fotografování mi dodává odvahu jít ven, potkat nové lidi a popovídat si s nimi. S mými oblíbenými fotoaparáty jsem více sebevědomá. Také jsem schopna objevování malých a přeci velmi zajímavých věcí skrz objektivy mých fotoaparátů a také s jejich pomocí najít každý den trochu štěstí. Toho si velmi vážím.

Děkuji moc Masami!

Skutečně si vážíme tvé účasti i poskytnutí fotografií pro účely tohoto rozhovoru .

 

Také vás Masami zaujala? Více se dozvíte na jejím blogu: http://tabichu.exblog.jp/ a mnoho dalších fotografií najdete na jejím flickr profilu: http://www.flickr.com/photos/tabichu/

© Copyright Masami Mizushima 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

více informací o tomto projektu