INTERVIEW: fotograf Safama (Daisuke Sasaki) - "krása a příběhy z ulic Tokia"

interview-safama-flickr-odcloneno-photography-rozhovor-fotograf-01.jpg

Dnes představuji fotografa, který o sobě tvrdí, že pomalu ani neví, jak ovládat jeho fotoaparát. Nicméně fotografie, které fotí, a zájem ostatních mluví v naprostý opak. Z ulic Tokia nám přináší momenty jak vystřižené z filmových scén. Každá fotografie vybízí "diváka" k zamýšlení se nad příběhem každého "hrdiny" jeho snímků.

Safama, vlastním jménem Daisuke Sasaki je japonský fotograf žijící v Tokiu, který se zamiloval do focení lidí na ulici. “Když nefotím, živím se jako tvůrce webů”, doplňuje Safama.

Co tě přivedlo k fotografování?

Nejdříve mě zajímal fotoaparát jako přístroj sám o sobě, byl jsem zvědaví, jak funguje po technické stránce a jak v objektivech pracuje systém čoček. Nějakou dobu jsem si tedy hrál s foťákem. Mám moc rád digitální produkty, a tak samotné fotografování tak nějak přišlo a už mě nepustilo.

interview-safama-flickr-odcloneno-photography-rozhovor-fotograf-05.jpg

O kterých fotografech na flickru bys mohl říct, že ti jsou inspirací?

Na flickr.com je mnoho skvělých street fotografů. Ti, jejichž práce mě opravdu inspiruje jsou převážně: James YeungAstig!!Danny SantosPeter ZeglisMichael Ade.

Moc se mi líbí tvůj styl fotografování, studoval jsi někde fotografii?

Jsem fotograf samouk, fotím si tak, jak se mi to líbí, nemám žádný formální “výcvik” pro fotografování. Popravdě řečeno ani pořádně nerozumím tomu, jak ovládat můj foťák. (vtipkuje Safama, pozn.red.)

interview-safama-flickr-odcloneno-photography-rozhovor-fotograf-03.jpg
interview-safama-flickr-odcloneno-photography-rozhovor-fotograf-02.jpg

Proč jsi se vlastně rozhodl fotografovat lidi na ulici?

Ani si pořádně nepamatuji proč jsem začal. Když fotografuji lidi na ulici, tak nějak vnímám jejich příběhy, které se snažím zachytit. Také si představuji jejich pocity v dané situaci podle toho, jaké mají výrazy a gesta. Opravdu mě přitahuje fotit i lidi v kontrastu s pozadím ulice, což často vytváří nové významy pro každou fotografii.

Obohatilo tě fotografování lidí na ulici? Změnilo to tvůj pohled na svět?

Těžko se mi na takovou otázku hledá odpověď, nejsem umělec, který má takové ty vyumělkované odpovědi. Nicméně mám-li být upřímný, pravděpodobně mi to přineslo to, že jsem zhubnul, jak sebou všude nosím svůj foťák, který je opravdu těžký. (směje se Safama, pozn.red.)

interview-safama-flickr-odcloneno-photography-rozhovor-fotograf-06.jpg

Přinesla ti něco přítomnost na flickru?

Velmi mě motivuje možnost komunikace s fotografy z celéhe světa - ať už prostřednictvím komentářů či mailů, které na flickru dostávám. Také se mi líbí, že jsme všichni po celém světě díky fotografiím propojeni v jednu velkou komunitu. A v nepodlední řadě mi přítomnost na flickru přinesla toto interview.

interview-safama-flickr-odcloneno-photography-rozhovor-fotograf-04.jpg

Čeho si tedy na flickru nejvíce vážíš?

Nejvíce si vážím možnosti poznat mnoho přátel, se kterými si vzájemně radíme. Jejich komentářů si velmi vážím, poněvadž mi dávají více úhlů pohledu na jednu "věc". Je snažší se tak s jejich podporou zlepšovat, než sedět doma a dumat nad mými fotografiemi sám.

Děkuji moc za příjemné interview!

Vážím tvého rozhodnutí podělit se s námi o tvé znalosti, názory a fotografie.

 

Také vás Safama zaujal? Více fotografií najdete na jeho flickr photostreamu:

http://www.flickr.com/photos/safama/

© Copyright Daisuke Sasaki 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

více informací o tomto projektu