DVD o fotografování aneb zdroje mého fotografického vzdělání - část 3/3

Předminulý týden  knihy o fotografování, minulý týden blogy o focení a dnes přišel čas na třetí a tím pádem i poslední článek našeho mini seriálu o mých oblíbených zdrojích foto vzdělání, který je o výukových DVD. Videa jsou mým nejoblíbenějším zdrojem hlavně díky jejich bohatosti na informace. Z psaných zdrojů se dozvím více méně jen to, co mi jako čtenáři chtěl autor sdělit, ale na videu je toho mnohem více a také sledování DVD je (alepoň pro mě) pohodlnější. Do této sekce jsem zařadil i tři webové stránky poskytující podobný obsah jako dvd, nicméně jsou dostupné online.

Scott Kelby: Photo Recipes Live - Behind the Scenes DVD

Jedná se o doplňkové DVD ke knihám Scotta Kelbyho o fotografování, na kterém vysvětluje, jak vyfotil ukázkové fotografie obsažené v jeho knihách. Znalost jeho knih pro sledování tohoto DVD sice není nutná, přesto je ale nutné už něco vědět o používání fotoaparátu a externího blesku.

David Hobby: Strobist Lighting Seminar DVD

Od základů až po techniky užívané pokročilými fotografy rozebírá David "Strobist" Hobby používání systémových (externích) blesků pro fotografování lidí. Vysvětluje výhody a nevýhody různých modifikátorů světla jako je difůzní deštník, voštinový filtr (grid), ... na semináři. "Odpoledne" pak ukazuje vysvětlenou teorii v praxi.

Zack Arias - OneLight Workshop DVD

Zack rozdělil svůj DVD workshop na dvě části - v první probíra teorii (např. zákon převrácených čtverců) a prochází s divákem praxi ve studiu. V druhé části pak vyrazí na různé lokace se svými skutečnými klienty a zatímco je fotografuje, rozdává rady o svícení. Všechno, co Zack na DVD učí, se týká použití pouze jednoho světelného zdroje - proto taky název OneLight - ať už je to zábleskové zařízení Alien Bees či externí blesk. Podobně jako David Hobby mimo jiné vysvětluje a demonstruje rozdíly mezi difůzním deštníkem, softboxem, ...

Joey Lawrence: Sessions with Joey L DVD

Sessions with Joey L jsou druhým DVD, který Joey vydal, ale mohu říct, že to první se mi zdaleka nelíbilo  právě tak jako Sessions, které rozhodně doporučuji. Líbí se mi, že Joey projde i business stránku fotografování. Další výhodou je i možnost stažení Sessions přes internet bez nutnosti nechávat si zasílat digitální video disky.

Dostupné zdělání pro kreativce aneb CreativeLive.com

Skvělý projekt, který v podstatě pod záštitou Chase Jarvise - komerčního fotografa ze Seattlu, který dělal fotky reklamních kampaní pro SanDisk, Apple, Nike, Toyota, etc. CreativeLive nabízí fotografům vzdělání od špiček v oboru zdarma online nebo za poplatek při zakoupení záznamu. Tento týden probíhá kurz s Jasmine Star, o kterém jsem včera informoval.

KelbyTraining.com

Z pohledu cena/informace je KelbyTraining Scotta Kelbyho více méně nejvýhodnější ze všech dnes zmíněných zdrojů. Mezi lektory se objevují fotografové jako Joe McNally, Rick Sammon, Jay Maisel, Matt Kloskowski a další. Právě teď se připravuje další kurz který dělá Jeremy Cowart, na který se já osobně velmi teším. KelbyTraining nabízí kurzy o focení s externími blesky, focení ve studiu, práci v Adobe Photoshopu a mnoho dalších. Každý z kurzů nabízí první video k náhlédnutí zdarma.

lynda.com

Lynda.com nabízí online kurzy ze všech možných oblastí nejen o fotografování. Konkrétně mám velmi dobrou zkušenost s kurzy o úpravě fotografií ve photoshopu - můj oblíbený lektor je Chris Orwig.

Na závěr dvě otázky na vás: Jak se vám seriál líbil, přišel vám přínosný? Viděli jste DVD Stanislava Petery - profesionální postprodukce?