INTERVIEW: Fotograf Keith Woodland - "odkrývá svět pouhým okem neviditelný"

odcloneno-interview-fotograf-keith-woodland-water-drop-photography-05.jpg

Přišlo další pondělí a je čas na další interview s flickr fotografem. Dnes představuji fotografa zastavující čas pro nás v ten správný okamžik, aby nám ukázal jevy pouhým okem neviditelné. Jedná se o člověka, který se nebojí poradit a podělit se o své znalosti, třebaže kapky vody jsou velmi soutěživým oborem ve fotografii. 

Keith Woodland je fotograf žijící se svou rodinou v malém městečku v Kentucky nedaleko řeky Ohio. Keith praktikuje vysokorychlostní (highspeed) fotografování kapek vody zhruba jeden a půl roku. Jeho tvorba je o to cennější, že vše co umí se byl schopen naučit sám bez jakéhokoli formálního tréninku.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal fotografovat?

Kdybych musel vybrat jednu věc, která mě inspirovala k tomu, abych se stal fotografem, byly by to všechny ty knihy o hmyzu, kterými jsem brouzdal když jsem vyrůstal. Pamatuji si, jak jsem si jako dítě prohlížel všechny ty knihy a jak jsem si pro sebe říkal, že bych rád takové fotky fotil, až vyrostu. Po několika letech jsem si koupil svou první kinofilmovou zrcadlovku a vydal se na cestu fotografa.

Kdo nebo co tvou tvorbu ovlivnilo?

V první řadě moje manželka, která mě dlouhá léta podporuje a odpustila mi více skvrn na koberci, než by byla schopna kterákoliv jiná žena. Dále mě ovlivňují moji přátelé a rodina, od nichž se mi dostává mnoho skvělých slov na téma moje fotografie. Jeden z nich, můj bratranec Shane, mi moc pomohl se stavbou mého setu pro focení kapek. Věřím, že bez jeho pomoci by moje fotky nevypadaly tak, jak vypadají. A v neposlední řadě mě ovlivňují a podporují i moji přátelé na flickru. Díky jejich komentářům mám chuť vyfotit ještě lepší snímek než byl ten předchozí, kdykoliv usednu za svůj fotoaparát.

odcloneno-interview-fotograf-keith-woodland-water-drop-photography-01.jpg

Proč jsi se rozhodl fotit právě kapky vody a jejich kolize?

Vždycky jsem shledával snímky kapek vody velmi „cool“ díky jejich barevnosti a tvarům. Dle mého názoru je snadné být kreativní s vodou a také pro fotografa ~ makro nadšence, jako jsem já, bylo vcelku přirozené ponořit se do highspeed makro fotografie kapek.

Co ti fotografování kapek vody přineslo?

Od té doby, co jsem začal fotografovat, bych řekl, že lépe rozumím tomu, jak světlo ve fotografii funguje resp. o 100% více tomu teď rozumím. Také si mnohem více všímám kapek vody když prší a neustále hledám nové barevné kombinace, které bych mohl použít v mé příští fotce.

odcloneno-interview-fotograf-keith-woodland-water-drop-photography-04.jpg

Pomohla ti komunita fotografů na flickru s tvým fotografováním?

Ano, dokonce více než jsem si kdy představoval. Lidi, které jsem potkal na flickru jsou jedni z nejlepších lidí, se kterými jsem se setkal online. Považuji je za velmi dobré přátele. Jejich komentáře mi také pomohly vybudovat si sebevědomí ve fotografování.

Co je více důležité, fotograf nebo jeho vybavení pro skvělou fotografii?

Nemyslím si, že jedno je významně lepší než druhé. Fotograf je třeba pro jeho fotografické oko a jeho výzbroj je nutná pro „zhmotnění“ jeho vize v co nejvyšší kvalitě. Když dáš super vybavení do rukou někomu, kdo nemá oko pro fotografii, není schopen využít potenciál toho, co drží v ruce. Stejně tak člověk s vizí, kterého omezuje nedostatečné vybavení, není schopen vytvořit skvost. Proto si myslím, že jak vybavení tak fotograf pracují ruku v ruce.

Co bys poradil fotografům, kteří by rádi začali fotografovat kapky vody?

Stačí mít foťák, stativ, mísu na vodu, oční kapátko a externí blesk, který je schopen blýskat alespoň na 1/32 jeho síly. Nicméně je lepší aby měl 1/64 či dokonce 1/128. Je možné mít jednoduchou sestavu, a nebo je možné pořídit si elektronický časovač či automatický ventil na vodu. Je důležité mít hodně trpělivosti a být zvídaví a chtít zkoušet stále něco nového. Nicméně to nejdůležitější je, aby to člověka bavilo.

odcloneno-interview-fotograf-keith-woodland-water-drop-photography-03.jpg

Děkuji moc za rozhovor! Vážím si tvého času a svolení použít tvé fotografie. Chtěl bys ještě něco přidat, co v rozhovoru nezaznělo?

Také moc děkuji za oslovení a zahrnutí mě do tvého flickr projektu. Vážím si toho. Také jsi mi tvými otázkami dal šanci opravdu se zamyslet nad mým fotografováním a zjistil jsem, jak hodně se mé fotky za ty roky změnily. 

 

Také vás Keith zaujal? Více fotografií najdete na jeho flickr profilu "keith2874": http://www.flickr.com/photos/seekeithspics/

© Copyright Keith Woodland 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

více informací o tomto projektu