INTERVIEW: fotograf Danny Santos II - „Pět dní v týdnu designér, zbylé 2 dny fotograf“

fotografie-odcloneno-danny-santos-silhouette-in-the-rain.jpg

Je pondělí a to znamená, že je čas na další interview s talentovaným flickr fotografem. Dnes představím člověka, jehož fotografie i filozofie fotografování jsou mi velmi blízké. Jeho „poznávací znamení“? Zastaví vás na Orchard Road, nahlédne vám do duše, vyfotí vás, zasmějete se a to vše pouze během několika vteřin.

Víkendový fotograf Danny Santos II fotí od roku 2008, kdy získal svou první digitální zrcadlovku. Ve stejný čas se přestěhoval z Davao City (Filipíny) do Singapuru kvůli zaměstnání, kde během týdne pracuje jako grafický designér s 10letou praxí v oboru a o víkendu fotí. V současnosti pracuje na svém foto-projektu "Shooting Strangers in Orchard Road", jehož cílem je vyfotografovat 100 obličejů neznámých lidí, jež potká na ulici Orchard Road.

Danny, zeptám se úplně jednoduše: proč jsi se stal fotografem?

Od té doby, co jsem začal pracovat jako grafický designér, jsem se chtěl stát fotografem. Nepamatuji si, co tuto touhu ve mně přesně vzbudilo. Nicméně pouhá představa vytvoření něčeho, co bude stát za to, aby se na to lidé podívali, líbilo se jim to a třeba se i usmáli, je to, co mě k fotografování přivedlo a nadále motivuje.

fotografie-odcloneno-danny-santos-candid-beauty.jpg

Kdo nebo co tě doposud ovlivňilo ve tvém fotografickém vývoji a růstu?

Dříve jsem byl ovlivněn mistry ve street photography jako například Garry WinograndWilliam KleinDaido Moriyama Trent Parke. Třebaže jsem je nenásledoval v jejich fotografickém stylu, přesto jsem k těmto fotografům hodně vzhlížel když jsem začínal. Jejich tvorba mě poháněla a dovedla k tomu, co jsem chtěl dělat. Poslední dobou se ale začínám zajímat o jiné žánry fotografie jako třeba práce Annie LeibovitzPhilip-Lorca diCorcia a mnoho jiných portrétních umělců, které najdu na webu.

Účastnil ses nějakých kurzů/workshopů pro street fotografii?

Ne, nemám žádné speciální vzdělání pro street fotografii. 

V "pouličním focení" je nejlepším učitelem praxe, zkušenost a inspirace. Na druhou stranu jakmile člověk začne fotografovat portréty s použitím blesků, považuji téměř za nutné získat vzdělání v této v zásadě technické oblasti. Proto s mou touhou pomalu přejít k focení portrétů jsem začal navštěvovat workshopy o hře se světlem v interiéru i exteriéru.

fotografie-odcloneno-danny-santos-pedestrian-silhouette.jpg

Proč jsi se rozhodl fotografovat lidi na ulici?

Řekl bych, že hlavně kvůli rozmanitosti a živosti, kterou ulice nabízí. Být schopen vytvořit tu perfektní fotografii, kdy se na ulici světlo, subjekt a situace spojí v jeden nepředvídatelný okamžik mi přijde jako velký úspěch. Není to snadné, ale když získáš ten jeden perfektní záběr, cítíš, že ty hodiny strávené venku měly smysl. Navíc mi to přijde více skutečné a unikátní s vědomím toho, že jsem nezorganizoval každý detail snímku. Jak řekl slavný street fotograf Robert Doisneau: „Zázraky denního života jsou vzrušující, žádný filmový režisér není schopen zorganizovat to nepředvídatelné, co najdeme na ulici.“

Naučila tě něco street fotografie? Změnilo fotografování lidí na ulici tvůj pohled na svět?

Fotografování na ulici mě naučilo více si všímat toho, co se kolem mě děje. Přestal jsem brát všechny ty malé detaily za samozřejmost a také si mnohem více vážím různorodosti a unikátnosti v místech, kde se právě nacházím. Je to osvěžující pocit!

fotografie-odcloneno-danny-santos-gallery-face-in-the-crowd-01.jpg

Pomohla ti komunita fotografů na flickr.com nějak s tvou fotografií?

Rozhodně ano. Byla to právě flickr komunita fotografů, která mě povzbudila a dodala mi odvahy se konstantně zlepšovat. Feedback je velmi důležitý faktor pro fotografa, ať už se jedná o kritiku či pochvalu. Flickr mi toho dal požehnaně.

fotografie-odcloneno-danny-santos-running-for-cover.jpg

Co je více důležité: vybavení fotografa či fotograf sám?

Každý seriózní fotograf ti řekne, že je to fotograf. Při fotografování je zde mnohem více aspektů kromě fotoaparátu, které je třeba vzít v úvahu pro vytvoření opravdu dobré fotografie jako například světlo, subjekt, kompozice, moment, koncept etc. Můžeš si koupit ten nejlepší fotoaparát, který si můžeš dovolit, ale pokud nevíš, co dělat pro vytvoření skvělé fotografie, tvůj aparát moc nepomůže. Napsal jsem o tomto tématu článek a publikoval jej na mém blogu.

fotografie-odcloneno-danny-santos-running-barefoot.jpg

Děkuji moc Danny!

Velmi si vážím tvého rozhodnutí podělit se s námi o tvé znalosti, názory a fotografie.

 

Věřím, že vás Danny i jeho fotografie také zaujali. Více se o něm dozvíte na jeho blogu: http://www.dannyst.com/ a mnoho dalších fotografií najdete na jeho flickr profilu: http://www.flickr.com/photos/dannysantos/

© Copyright Danny Santos 2009-10 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

více informací o tomto projektu