Blogy o focení aneb zdroje mého fotografického vzdělání (část 2/3)

Minulý týden, jsem se s vámi podělil o mé oblíbené knihy o fotografování a jak jsem slíbil, dnes pokračujeme dalším dílem "mini seriálu" o zdrojích mého foto vzdělání. Blogy o focení jsou dnes významným pramenem aktuálních a užitečných informací. Proto jsem pro vás vytvořil souhrn mých nejoblíbenějších blogů, na které se rád vracím a vždy se těším na nový článek, který jejich autoři publikují. Také jsem se rozhodl zařadit mezi blogy jeden podcast, což je v podstatě také blog - v mluvené formě.

Strobist

Mezi fotografy proslulý blog Davida Hobbyho o fotografování s malými systémovými blesky patří i mezi mé oblíbené. Když jsem se poprvé setkal s tímto blogem, myslel jsem, že mi praskne hlava. Nicméně po přečtení Lighting 101 and Lighting 102 archivů jsem se měl už čeho chytit. Strobist je pro mě nekonečným zdrojem informací o technice svícení i kvalitní inspirace. Na Davidovi se mi také líbí, že to není zaprodanec, který doporučuje jenom to, za co dostane zaplaceno. Jsem rád, že občas také rád poradí, jak si něco vyrobit doma na koleni.

A Photo Editor

Každý z nás má otázky, na které často těžko hledá odpovědi. Bývalý "director of photography" časopisů jako je Men's Magazine či Outside Magazine Rob Haggart s jeho "Ask Anything" články nám na svém blogu poskytuje odpovědi od vysoce postavených lidí z oboru. Ti často v anonymně leč upřímně odpovídají na otázky, které jim čtenáři APE kladou. 

Chase Jarvis Blog

Na své cestě k vrcholu pyramidy profesionální fotografie Chase Jarvis neměl někoho, na koho by se mohl obrátit, požádat o radu, inspiraci apod. Proto se snaží, nejen prostřednictvím svého blogu, být mentorem nám ostatním. Například v únoru 2010, když fotil promo fotky pro jednu hudební skupinu "Brent Amaker & The Rodeo", připojil své webkamery k internetu a živě zprostředkoval celou událost pro nás všechny.

Joe McNally Blog

Časopisy jako LIFE magazín, National Geographic, Sports Illustrated etc. měly tu čest mít na svých stránkách fotografie světem proslulého fotografa jménem Joe McNally. Na jeho osobním blogu Joe publikuje osobní příběhy ze zákulisí jeho fotografování a umožňuje nám tak nahlédnout do jeho světa  resp. do světa jednoho z mistrů fotografie.

Zack Arias Blog

Zack Arias si mě získal asi před rokem a půl, kdy začal publikovat své kritiky portfolií ostatních fotografů. Zack se nebojí projevit svůj názor, i když si je vědom všech těch (řekněme slušně) nazlobených potencionálních emailů. Kromě jeho kritik ve formě "screencastů" píše inspirativní články o jeho životě fotografa.

Scott Kelby's Photoshop Insider

Bez post-produkce si fotografii ani digitální a ani analogovou nedokážu představit. Blog Photoshop Insider Scotta Kelbyho, jak už název správně napovídá, je to pravé místo, kde se nechat inspirovat či poradit. Za zmínku také stojí "Guest Blog Wednesday" rozšiřující tématický rozsah blogu. Např. Zack Arias díky hostování na blogu Scotta Kelbyho získal velkou část internetového obecentva tímto vyjímečným příspěvkem.

Už několik let mám chuť začít pořádat oficiální WorldWide Photowalk Scotta Kelbyho v PRAZE. (letošní foto procházka již proběhla, ale příští rok bych rád něco pro nás fotografy a příznivce odcloněno.com zorganizoval, co vy na to, měli byste zájem?)

Speedliting

Syl Arena je fotograf, o kterém Joe McNally prohlašuje, že toho ví o externích blescích od Canonu více než výrobce. Tento relativně nový web se zaměřuje na blesky Canon a vše kolem nich. Syl se opravdu nebojí jít do extrému jako například když použil 12 Canon 580tek aby dosáhl sync speed pro 1/6400 vteřiny (více na jeho dalším blogu pixsylated.com).

Pixelated Image Blog

Myslím, že Davida duChemina jsem tu už řádně představil např. zde a zde, ale rozhodně bych jej nerad vynechal z dnešního výběru. Jeho blog je studnicí moudrosti o focení a neutuchající inspirací.

This Week in Photography podcast

Skvělý blog resp. podcast, to je This Week in Photography. Podcast, který založil Alex Lindsay a Scott Bourne, přináší čerstvé informace s názory profesionálních fotografů na vše, co se ve foto světě děje. Dříve dostupný pouze z iTunes, dnes je možné poslouchat i přímo z webu. S tímto podcastem "rostu" již od doby, kdy byl ve svých plenkách - v současnosti má za sebou přes 160 epizod a dále pokračuje. Na TWIPu se objevil i Chase Jarvis, Joe McNally, Syl Arena, David duChemin, Joseph Linaschke, Andy Biggs, Rebekka Guðleifsdóttir a mnoho dalších.

Chromasia

David Nightingale na svém fotoblogu

publikuje dechberoucí fotografie, kdykoliv potřebuji nějakou inspiraci, jeho blog je dobrým zdrojem. Nicméně mnohem více navštěvuji jeho web kvůli Photoshop tutoriálům, které nabízí. Lepší školu Photoshopu jsem zatím nenašel. Sice je třeba zaplatit si členství, ale jsou to dobře investované peníze. 

Tak to byly moje oblíbené blogy. Jaké jsou ty vaše?