INTERVIEW: Fotograf Andrew Smith - "minimalista, jehož fotografie mluví"

fotograf-Andrew-Smith-odcloneno-06.jpg

Dnes již tradičně jako každé pondělí vám přináším další rozhovor s velmi talentovaným fotografem s přítomností na webu pro fotografy flickr.com. Jeho tvorba mě zaujala především svou netradičností a harmonií. Mnoho uživatelů na flickru o ní říká, že je výjimečná a má 

v sobě něco "speciálního". Není složité se zahledět do každé fotky a pomalu se v ní ztratit, člověk by skoro řekl, že každá z fotografií mluví. To je také jeden z důvodů, proč v tomto rozhovoru mluví nejen fotograf, ale převážně fotografie.

Andrew Smith je tvůrčí ředitel (creative director) žijící a pracující v Aucklandu na Novém Zélandu, kde se odehrává většina jeho fotografování, třebaže jeho láska k fotografii jej provedla po celém světě (USA, Austrálie, Japonsko, Evropa, Indonésie a ostrovy v Pacifiku).

"K fotografování a post-processingu mě dovedla moje kariéra", dodává Andrew.

Co tě inspirovalo k fotografování?

Když jsem byl malý, byl jsem naprosto fascinován starým krabicovým fotoaparátem, který jsem dostal od mé babičky. Vždy mě bavilo fotografovat. Navíc mám rád jak technickou, tak i kreativní stránku focení.

Kdo tě jako umělce/fotografa nejvíce ovlivnil?

Mým největším vzorem je novozélandský fotograf jménem John Daley, který fotografuje lidi po celém světě už přes 40 let.

fotograf-Andrew-Smith-odcloneno-07.jpg

Získal jsi někde fotografické vzdělání, nebo jsi samouk?

Mám formální vzdělání. Na vysoké škole jsem získal titul z designu i fotografie.

Všechny tvé fotky jsou čtvercové. Proč?

Mám moc rád čtvercové fotografie, protože mi připomínají starý Hasselblad, který jsme používali ve škole. Čtverec mi také poskytuje zajímavý formát, se kterým rád pracuji při komponování mých snímků.

fotograf-Andrew-Smith-odcloneno-04.jpg

Jak říkají mnozí, tvé fotografie jsou opravdu výjimečné. Co děláš proto, aby byly vyjímečné?

Jako designér věnuji hodně času pozorování grafických kvalit obrazu. Užívám si post-produkce mých fotek v Adobe Lightroom a snažím se být si jistý, že tón, barva i styl konečné fotografie jdou pěkně dohromady.

fotograf-Andrew-Smith-odcloneno-03.jpg

Ovlivnilo fotografování tvůj pohled na svět?

Určitě se dívám na svět jinak než dříve. Díky focení si mnohem více vážím malých a jednoduchých věcí, které nás obklopují. 

fotograf-Andrew-Smith-odcloneno-01.jpg

Dala ti něco přítomnost tvoje i tvých fotografií na flickru?

Rozhodně ano, velké obecenstvo a konkurence, kterých je na flickru požehnaně, člověka takřka donutí se neustále zlepšovat.

Co je více důležité fotograf nebo jeho výzbroj?

Fotoaparát je prostě a jednoduše pouze nástroj pro zachycení perspektivy a úhlu pohledu člověka. Bude to vždycky fotograf/ka a jak on/ona „zarámuje“ svět ve svém hledáčku - to je to nejdůležitější.

fotograf-Andrew-Smith-odcloneno-02.jpg
fotograf-Andrew-Smith-odcloneno-05.jpg

Také vás Andrew zaujal? Více se dozvíte na jeho webu, kde mimo jiné nabízí i "přednastavení" (presets) a návody pro Adobe Lightroom: www.cubagallery.co.nz am noho fotografií najdete na jeho flickr profilu "Cuba Gallery": http://www.flickr.com/photos/cubagallery/

© Copyright Andrew Smith 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

více informací o tomto projektu