Knihy o fotografování aneb zdroje mého foto vzdělání (část 1/3)

Minulý týden mě jeden z vás, čtenářů odcloněno.com, pod článkem o Craft&Vision e-knihách v sekci s komentáři požádal, jestli bych mu mohl doporučit nějaké knihy o fotografování, které mě osobně zaujaly. Začal jsem tedy psát moji odpověď ve formě komentáře, ale jakmile jsem ji dopsal, zjistil jsem, že toto téma je poměrně široké a že bude lepší vytvořit z mé odpovědi samostatný článek potencionálně užitečný pro všechny. Ale protože v dnešní době internetu, blogů, DVD etc. nestudujeme pouze z knih, rozhodl jsem se téma knih obohatit i o ostatní zdroje a publikovat "mini seriál" ve formě tří článků na téma zdroje mého foto vzdělání. Dnes tedy publikuji první ze série - "knihy o fotografování"...

Jako začínající fotograf, který od útlého dětství používal kompaktní kinofilmové či digitální fotoaparáty a který si právě koupil svou první digitální zrcadlovku, jsem neměl ponětí o tom, co je to hloubka ostrosti, čím bude fotka jiná použitím dlouhého nebo krátkého objektivu (kromě přiblížení), jak kreativně využít rychlost závěrky apod. Proto jsem se vypravil do FotoŠkoda a pořídil si mé první čtyři knihy o fotografování. Začal jsem publikací Romana Pihana Mistrovství práce s DSLR, díky které jsem se seznámil převážně s technickou stránkou fotografování. Poté jsem postoupil ke knížkám od Bryana Petersona Naučte se exponovat kreativněNaučte se vidět kreativně a Portrét. Petersonovy knihy jsou velmi dobře a srozumitelně napsané a otevřeli mi oči kreativního fotografa.

odcloneno-fotografovani-kniha-bryan-peterson-portret.jpg

O mé zkušenosti s e-knihami z Craft&Vision jsem se s vámi podělil již minulý týden zde, kde jsem doporučoval knihy TEN a Vision is Better. Po přečtení TEN určitě stojí za to i TEN MOREGrowing the VisionMonger je skvělá kniha o business stránce fotografování. Corvin Hiebert, autor knihy a manažer Davida duChemina radí co dělat, aby se příjemný koníček sám financoval či živil celou rodinu.

Z klasických(papírových) knih mě oslovily knihy od světoznámého fotografa jménem Joe McNally. Ačkoliv jsou jeho knihy  The Moment It Clicks a The Hot Shoe Diaries psány pohledem fotografa používajícího Nikon systém, není problém si jeho rady a zkušenosti přebrat do světa Canonů, Pentaxů atd. Obě knihy jsou plny skvělých rad, tipů a příběhů o fotografování.

Fast Track Photographer je kniha, kterou jsem si zakoupil ve formě PDF, abych ji mohl mít stále u sebe. Pokud bych měl tuto knihu shrnout jedním slovem, byl by to BRANDING. Velmi důležitý aspekt fotografa, který by rád nejen fotografoval, ale také měl úspěšný business. 

Když jsem slyšel, že si John Harrington nechal udělat ve své rodné USA daňový audit od IRS, ze kterého má většina Američanů strach, jenom proto, aby mohl ostatním fotografům poradit, řekl jsem si, že jeho knihu Best Business Practices for Photographers si prostě musím přečíst. Ačkoliv je kniha zaměřena převážně na amerického fotografa, byla mi nápomocná pro naučení se komunikovat s klienty v zahraniči na úrovni. Navíc chytrý člověk si snadno (v případě potřeby) transformuje informace získané v této "encyklopedii businessu" pro fotografy do našeho prostředí. Nicméně nutno podotknout, že mnoho rad v této publikaci je univerzální.

Light: Science and Magic - nejlepší velmi podrobná a do hlouky zacházející kniha o světle ve fotografii, kterou v současnosti najdete. To je charakteristika nejednoho fotografa pojednávající o této knize.

Následujících 8 knih jsem si ještě nekoupil a ani je nečetl, tudíž se o nich nemohu podrobněji vyjadřovat, ale z toho co jsem slyšel, vám je s klidným srdcem můžu doporučit. Within the FrameVisionMongersVision and VoiceChasing the Look, Drawing the Eye Davida duChemina, The Magic of Black and White I, The Magic of Black and White II Andrew S. Gibsona a Visual Poetry Chrise Orwiga jsou i na mém seznamu knih pro můj následující nákup.

Příští týden ve čtvrtek se můžete těšit na další část tohoto "mini seriálu" o zdrojích mého fotografického vzdělání.

P.S. Jaké jsou vaše oblíbené knihy o fotografování?