Jak zálohovat a chránit fotografie? Zkušenost s BackBlaze.com

Jako každý fotograf, který fotí digitálně či skenuje negativy pro post processing v počítači, jsem se ocitl před otázkou: "Jak zálohovat a archivovat moje fotografie?" Mnoho let zpátky jsem fotky vypaloval postupně na CD, DVD, archivní DVD. Ale po přečtení si článků o spolehlivosti těchto médií jsem začal nakupovat externí pevné disky HDD. S disky od Western Digital (Passport i MyBook) jsem velmi spokojen, ale s rozrůstajícím se archivem a zvětšující se velikostí fotografií, mi disky začínají být malé. Co teď? Jaký další krok podniknout? Pořídit Drobo? Koupit další pevný disk?

Proč ne, že?! Vždyť hard disky jsou čím dál větší a levnější. Ano, ale bohužel tato verze pro mě představuje malou překážku: mít alespoň dva disky se stejným obsahem, kdyby jeden z nich selhal, a také mít každý z disků na jiném místě - nejlépe každý v jiném domě. To přeci není problém, říkáte?! Při nutnosti zálohy nových fotografií minimálně 3krát týdně to už docela obtěžuje a zabere mi vždy alespoň hodinu času - zbytečného času.

Proto jsem se rozhodl vyzkoušet, mnohými doporučovaný, online zálohovací systém. Už nějaký ten pátek používám Dropbox.com pro synchronizaci složek mezi více notebooky. Třebaže pro synchronizaci je Dropbox super, jejich nabídka mi pro velké množství dat nevyhovovala. Proto jsem sháněl jinde. Po chvilce hledání s pomocí pana Googla a přečtení si několika recenzí a testů jsem se rozhodl, vedle mých HDD pořídit online zálohu od firmy BackBlaze.com.

Celý proces byl vcelku jednoduchý. Po zadání http://backblaze.com do internetového prohlížeče jsem na jejich webu zadal svou emailovou adresu, heslo, vybral způsob a frekvenci plateb a stáhl jejich zálohovací klient do mého počítače (v tuto chvíli podporují PC a MAC). Po nainstalování klienta BackBlaze jsem nastavil prioritu rychlosti uploadu, abych mohl zárověň svižně pracovat na webu, a začal nahrávat data přes šifrované připojení na server BackBlaze. Také jsem mohl zvolit heslo pro zabezpečení dat i před samotným BackBlaze známé pouze mně.

Se službou jsem velmi spokojen. První upload trval asi 3 týdny. Nicméně jakmile nahrajete velkou většinu svých dat, přidávání je už otázkou jen několika minut či hodin v závislosti na množství dat a rychlosti vašeho připojení. A co kdybych data ztratil na mých fyzických discích doma? BackBlaze mi nabízí tři možnosti - stáhnout si je zdarma, či za poplatek mi fotografie či jiná data zašle na DVD či USB HDD.

Jak vy zálohujete své fotografie či jiná data? Těším se na vaše odpovědi a zkušenosti.

Michal Fanta

P.S. Po dopsání a přečtení si tohoto článku jsem si uvědomil, že to vypadá jako reklama. Nutno podotknout: BackBlaze není sponzorem.

Kontaktoval jsem BackBlaze.com a požádal o slevový kupon pro vás - čtenáře mého blogu. K mé radosti souhlasili a vytvořili pro vás kód darující 10% slevu z první platby. Kupon je platný do 15.srpna 2010 a jeho znění je: fanta815