INTERVIEW: fotografka Shannon Soule - „po shlédnutí její tvorby jsem nemohl uvěřit, že jí je pouze osmnáct!“

ShannonSoule-04.jpg

Dnes mám tu čest zahájit můj nový projekt o komunitě fotografů publikující svou uměleckou tvorbu na flickr.com představením fotografky na volné noze, která do svých 18 let dokázala, o čem mnozí jen sní. Věřím, že její tvorba i cesta, po níž jde k dalším úspěchům, nám bude velkou inspirací.

Shannon Soule je osmnáctiletá fotografka z města Austin ve státě Texas (USA). Začala se zajímat o fotografování v 8. třídě základní školy (13-14 let). V té době našla pod vánočním stromečkem 3.2 megapixelový fotoaparát. „Nebylo to moc, ale opravdu mi pomohl prohloubit můj zájem o fotografii“, říká Shannon. Časem si pořídila svou první DSLR (digitální zrcadlovku) Canon 20D a začala fotit pro školní noviny a školní ročenku. Později inspirována fotografy na flickr.com a deviantart.com se začala hlouběji zajímat o módní fotografii, kterou dodnes rozvíjí. Prozatím v roce 2007 uspořádala solo výstavu v Austin Figurative Gallery a její fotografie byly více než 100× oceněny v lokálních, státních i národních soutěžích v USA.

Právě teď je Shannon v New York City na stáži u profesionálního fotografa Marka Seligera. Po prázdninách pokračuje ve studiu na „Ringling College of Art and Design“ v Sarasotě na Floridě, kde nastupuje do druhého ročníku svého studia. Poté by ráda přesídlila do NYC.

Shannon, co tě inspirovalo k tomu, aby ses stala fotografkou / kdo tě nejvíce ovlivnil?

Převážně fotografové a fotografky, které jsem viděla na deviantART. Lara Jade byla mou největší inspirací. Po shlédnutí jejích fotografií jsem se opravdu chtěla stát portrétní fotografkou. Post-produkce, stejně jako koncepty jejích fotografií mě více než zaujaly a držely mě v mých tvůrčích počátcích nad vodou. Také jsem měla učitele na střední škole, kteří mě podporovali a pomohli mi najít mou vášeň.

Získala jsi někde formální vzdělání ve fotografii?

Ne. Vlastně, tak trochu. Všechno, co vím, jsem se naučila sama, ale příští rok budu mít kurzy fotografování ve studiu a práci se světlem v exteriéru. Všechny moje dovednosti ve photoshopu jsem se více méně naučila formou pokusu a omylu, nicméně jsem měla kurz vyvolávání fotografií v temné komoře na střední i vysoké škole.

Proč jsi se rozhodla zaměřit se ve své tvorbě právě na fotografování lidí?

Shledávám krajiny a předměty krásné v jejich vlastní podstatě, ale když přijde na focení, je pro mě mnohem více zajímavé fotografovat lidi. Oni skýtají lidské emoce, které předměty neviděly ani z dálky. Jsem moc ráda, že jsem schopna transformovat někoho do fotografie, je to skoro jako z člověka něco abstrahovat a vytvořit z toho jeho obraz. Faktický akt modelingu a módní fotografie je v podstatě nevýznamný pro naše každodenní životy. Nicméně právě v tom nacházím krásu uniknutí od každodenních starostí.

ShannonSoule-05.jpg

Přineslo ti něco fotografování? Změnilo to nějak tvé vmínání okolního světa?

Pamatuji si, že když jsem prvně začínala fotit, můj pohled na okolní svět se změnil. Vždy jsem byla hladová po dobrých záběrech, které bych mohla vystavit online v mé deviantART galerii. Tudíž cokoliv jsem viděla, snažila jsem se si to v mé hlavě představit a zkomponovat tak, aby to vytvořilo hezkou fotku. Tento zvyk mi zůstal dodnes, ale nyní jej aplikuji pouze na lidi, které potkávám na ulici.

ShannonSoule-02.jpg
ShannonSoule-03.jpg

Pomohla ti komunita fotografů na flickr.com nějak s tvou fotografií?

ANO! Mnoho talentovaných fotografů na flickru je pro mě obrovským zdrojem inspirace. Také jsem ráda, že můžu vystavit mé fotografie, poté co jsem je dokončila, pomáhá mi to udělat pomyslnou tečku za odvedenou prací a navíc možnost téměř okamžitého feedbacku je na flickru úžasná.

Co je více důležité: vybavení fotografa či fotograf sám?

Myslím, že většina lidí se mnou bude souhlasit, když řeknu: fotograf! Digitální fotoaparáty se staly natolik vyspělé, že je vcelku jednoduché vytvořit „vysoce kvalitní“ fotku s extrémně malou hloubkou ostrosti, ale co opravdu oddělí fotku od všech těch „kvalitních“ fotografií je schopnost fotografa porozumění světlu a schopnost vědět, kdy je ten pravý čas zastavit se ve photoshopu.

ShannonSoule-01.jpg

Děkuji moc Shannon za tvůj čas a podělení se s námi o tvé názory a úžasné fotografie!

Přeji mnoho úspěchů do budoucna a dobré světlo.

 

Zaujala vás Shannon rádi byste se dozvěděli více? Navštivte ji online na: http://www.shannonsoule.com/ a http://www.flickr.com/photos/shannonsoule/

© Copyright Shannon Soule 2009-10 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

více informací o tomto projektu