Focení: Kompozice a filmy aneb zlepšeme se ve fotografování.

Dnes bych se s vámi rád podělil o příjemný a jednoduchý způsob, jak si zlepšit oko a cit pro kompozici, techniku vyprávění příběhu obrazem, svícení scény etc. a zároveň si odpočinout a možná i potěšit manželku či přítelkyni. Jděte dokina! Shlédněte film na DVD! To má být vtip? NE! Čtěte dál...

Mnoho fotogafů vám řekne: "Chcete-li být lepším fotografem, prohlížejte si  fotky ostatních úspěšných a hlavně publikováných fotografů. Přemýšlejte v čem jsou jejich fotografie dobré, proč je editor vybral a co je dělá vyjímečnými. Až takto shlédnete zhruba 1000 fotografií, uvidíte, jak se vaše tvorba posunula kupředu." Já jsem si tuto radu vzal k srdci, nicméně jsem ji ještě o malý kousek rozšířil o kinematografii.

Sledováním filmů vidíme 24 snímků každou vteřinu, což je cca 8 milionů fotek za průměrný film. Celovečerní film, který se dostane do i do českých kin obvykle vytvořily špičky v oboru. Kameramani, osvětlovači, režiséři, střihači, ... jinými slovy vizuální umělci řemeslem blízcí nám fotografům, od kterých se určitě máme co naučit.

Ačkoliv to zpočátku nemusí být pro vás úplně tak příjemný způsob koukání na filmy, věřte, že po zhruba třetím filmu si na to zvyknete a budete si vklidu užívat film a současně cvičit oko, aniž byste museli vědomě přemýšlet nad tím, jak byl film točen či jak byla scéna nasvícena.

Chci ještě podotknout, že toto "kompoziční cvičení" nenahradí prohlížení si fotek ostatních fotografů, studium, workshopy, PRAXI, ... Nicméně je to příjemné a účinné obohacení života fotografa i jeho manželky či přítelkyně, které určitě nebude vadit chodit, řekněme jednou za týden, do kina.

Děláte něco podobného? Podělte se s námi o vaši zkušenost!

Přeji příjemný den.

Michal Fanta

P.S.1 Fotograf Yervant kouká téměř výhradně na evropskou kinematografii, ve které hledá inspiraci. To mě potěšilo.