Kouzlo a fotografie

V pondělí jsem poslouchal podcast o fotografování, kde byl hostem fotograf, kterého bychom mohli přirovnat k nám známému Joe McNally(mu). Ale rozdíl je mezi nimi v tom, že tento fotograf používá blesky od Canonu a Joe je pod křídly Nikonu. Už víte o koho jde? Ano, je to Syl Arena (pamatujete na blog Speedlighting, který jsem vám dříve doporučoval?).

Ale tento článek není o Canon vs. Nikon blescích. A věřím, že vy, co mě znáte, byste jej tu asi ani nečekali. Proč Syla tady dnes tedy zmiňuji? Protože v průběhu podcastu pronesl větu, která se mi vryla do paměti a se kterou naprosto souhlasím.

 

If you are doing the magic in post, it is really not the magic.

 

Neboli: Když děláte kouzlo v post-produkci, není to doopravdy kouzlo. Jednoduchá a přitom tak obsáhlá věta, že?! Pravdou jest, že např. Adobe Photoshop je dobrý pomocník a pokud se užívá moudře, dokáže ze skvělé fotky udělat ještě lepší. Ale těžko budeme dělat z “odpadu” výbornou fotografii. Navíc Syl říká, že je hlavně fotograf a nechce, aby z něj byl retušér. Proto se snaží dělat vše, aby fotka vylezla z fotoaparátu tak, jak si představuje a ne, aby trávil 5 hodin před monitorem.

Moc se mi líbí, co na toto téma říká Zack Arias: Když fotíte a řeknete si - to je jedno, že to není tak jak bych si představoval, to napravím ve photoshopu, dejte si facku hned na místě.

Od té doby, co jsem si vzal tuto radu k srdci, se moje fotografie, dle mého subjektivně objektivního názoru, výrazně zlepšily. A co vy, jaký máte na tuto věc názor?