INTERVIEW: fotograf Francois Marclay - "uvědomil jsem si, jak moc nevyslovených myšlenek fotografie může sdělit"

snowboard-fotografovani-francois-marclay-fotograf-odcloneno-01.jpg

Skvělé prosincové pondělí vám přeji, přátelé! Venku stále bílo, fotografie na téma sníh na flickru přibývají a třebaže jsem to původně neplánoval, tak to krásně vyšlo, že dnešní fotograf extrémních sportů také pracuje často na sněhu. Jeho fotografie mě zaujaly a jsem moc rád, že souhlasil s rozhovorem.

snowboard-fotografovani-francois-marclay-fotograf-odcloneno-09.jpg

François Marclay je 28 letý fotograf z malé vesničky ze švýcarských Alp zvané Val-d'Illiez, kde vyrostl společně se svými třemi sestrami. Mnozí by mohli říct, že žít mimo civilizaci, zní jako nevýhoda pro většinu lidí, ale François říká, že mu izolace přinesla vášeň pro objevování nových věcí. Jako malý prý předstíral, že se kamarádí s vlaštovkami a byl přesvědčený, že dokáže létat. Často spal v truhle a čekal, že až se probudí, ocitne se v budoucnosti. Takto cvičil svou představivost až do té doby, než našel jako náctiletý kluk snowboarding, díky kterému mohl být kreativní, nalézt přátele a užít si mnoho zábavy.

Nicméně od dětství byl malý François fascinován fotografiemi jeho rodičů a když mu jednoho dne tatínek půjčil kinofilmovou zrcadlovkou Canon A-1, zjistil, že je schopen se vyjadřovat, jak mu slova nikdy předtím neumožnily. S tím, jak François Marclay začal cestovat a poznávat vnější svět, se fotografování stalo nejen jeho vášní, ale také propojením všech částí jeho života - jeho niterních pocitů a myšlenek, přístupu k přátelství, životních zážitků a poznání. François je fotograf, jenž je poháněn touhou po poznání - v důsledku prožití dětství v relativně izolovaném prostředí.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Moji rodiče, kteří fotografovali momenty našeho rodinného života. Jejich styl byl velmi otevřený a přirozený. Když jsem se podíval na alba fotek, které pro každého z nás vytvořili, uvědomil jsem si, jak moc nevyslovených myšlenek může fotografie sdělit a jak moc dokáže stimulovat moji představivost. To je ten hlavní důvod, proč jsem se rozhodl vzít foťák a začít zaznamenávat můj vlastní úhel pohledu.

snowboard-fotografovani-francois-marclay-fotograf-odcloneno-02.jpg

Kdo tě nejvíce ovlivnil? Rodina?

Přesně tak. Hlavně moje rodina a pak přátelé a všichni lidi, které jsem v průběhu mého života a na mých cestách potkal, i když kolikrát jenom na zlomek vteřiny. Dále mě ovlivňuje počasí, roční období či blízkost přírody a městské krajiny. V podstatě všechno kolem mne mě neustále a znovu definuje, což se promítá do mého focení.

Studoval jsi někde fotografování?

Ne, jsem fotograf samouk, je to pro mě proces pokusů a omylů. Nicméně se snažím minimalizovat “omyl” tím, že se učím od fotografů z časopisů či internetu, radím se s přáteli a čtu blogy a knihy o focení vždy, když si nevím s něčím rady.

snowboard-fotografovani-francois-marclay-fotograf-odcloneno-05.jpg
snowboard-fotografovani-francois-marclay-fotograf-odcloneno-04.jpg

Proč jsi se rozhodl fotit snowboarding?

Od té doby, co jsme začali jezdit na snowboardu, jsme se já a moji přátelé vždy natáčeli na kameru nebo se fotili, abychom zaznamenali chvíle, kdy jsme si užili mnoho legrace a také abychom to mohli sdílet s ostatními. Byla to pro nás vždy inspirace a já - vášnivý fotograf - jsem samozřejmě dělal oboje najednou, inspirován mým hrdinou jménem Pat Vermeulen - opravdovým umělcem a člověkem, se kterým jsem měl tu čest se setkat. Ale to jsem mohl dělat pouze dvě sezóny resp. do té doby, než jsem si ošklivě zlomil koleno. Nakonec jsem zůstal pouze u fotografování mých přátel, což mi umožnilo být stále součástí snowboardingu, užít si mnoho legrace a nechat moji kreativní část dýchat. Není lepšího pocitu, než když moji přátelé stojící v úžasu nad fotografií, kterou jsem vytvořil s nadšením a touhou to dělat znovu a znovu.

Co je to nejsložitější na fotografování snowboardingu?

Myslím, že je to předvídání. Je nutné si představit konečný výsledek předtím, než se stane a pak zmáčknout spoušť v pravý okamžik, aniž by člověk věděl, jaký trik snowboardista udělá a ve kterém okamžiku to bude vypadat nejlépe.

snowboard-fotografovani-francois-marclay-fotograf-odcloneno-03.jpg

Vím, že fotografuješ i surfing a skateboarding, jak moc se to liší od focení snowboardingu?

Fotit snowboarding je něco mezi focením skate a surfingu. Skateboarding je ve stabilní cementové džungli města, surfing v přírodě a snowboarding kombinuje prvky z obou.

snowboard-fotografovani-francois-marclay-fotograf-odcloneno-06.jpg
snowboard-fotografovani-francois-marclay-fotograf-odcloneno-07.jpg

Řekl bys, že ti flickr pomohl s focením?

Každý den tam nacházím inspiraci ať už k tomu, co dělám a nebo k tomu, co chci dělat. Flickr mi přináší nové nápady a možné způsoby jak jich dosáhnout.

snowboard-fotografovani-francois-marclay-fotograf-odcloneno-08.jpg

Co je při focení snowboardingu více důležité talent fotografa nebo vybavení?

Moji přátelé jsou nejdůležitějším aspektem, protože oni do toho dávají tu správnou náladu, nadšení a vždy jsou ochotní nejen pomoci uskutečnit můj nápad, ale často mají mnoho vlastních. Podle mě je nejdůležitější komunikace a zábava, což umožní osobnost každého jednotlivce zářit skrz fotografie. Vybavení je samozřejmě velmi důležité pro zhmotnění těchto "věcí", ale jsou mezi námi i fotografové, kteří často s podprůměrnými foťáky dokážou udělat snímky, nad kterými mnoho z nás kouká s úžasem. Hluboce takové jedince respektuji. Řekl bych tedy, že to nejdůležitější je přátelství a talent.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa extrémních sportů? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/klorklor/

© Copyright Francois Marclay 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

P.S. Všimli jste si těch tlačítek s nápisy "Tweet" a "Like"? Pokud se vám líbí odcloněno.com články o fotografování, pomozte mi poslat slovo dál a klikněte na své oblíbené, nebo klidně na obě.