INTERVIEW: fotograf Massimo Feliziani - "vystihni ten správný čas, jdi ven za bouřky"

Doufám, že jste všichni měli skvělé Vánoce, které jste prožili ve zdraví v domovech plných rodiny, kamarádů, lásky a štěstí, které se nevytrácí a stále trvá. Vaše oko bych dnes rád potěšil krajinami fotografa ze střední Itálie, který říká, že fotogafování krajin je ta nejhezčí věc, kterou fotograf může dělat.

Massimo Feliziani je fotograf žijící ve střední Itálii v oblasti zvané Marche. Fotografovat začal zhruba ve dvaceti pěti letech, kdy mu jeho otec přinesl kompaktní fotoaparát Olympus XA-2. Pak začal fotografovat s kinofilmovou zrcadlovkou od Nikonu. Zaměřuje se převážně na fotografování krajin a jeho krásné fotografie byly použity pro obaly knih, ilustrace a reklamy. (Massimo bohužel neměl po ruce svůj portrét, ale určitě jej vidíte v jeho fotografiích.)

Co bys řekl, že tě nejvíce inspiruje k fotografování?

Nyní jsem inspirován krásou mého regionu (Marche) ve všech ročních obdobích. Vždy se snažím vytářet fotky, které se neopakují.

Když fotografuješ, preferuješ pracovat sám, nebo třeba s dalším fotografem?

Preferuji fotit absolutně sám, abych mohl “cítit” atmosfétu krajiny, ale také hlavně proto, abych se mohl soustředit a zachytit to nejlepší světlo. Jsem také v neustálém pozoru, abych mohl vystihnout ten správný moment, kdy se slunce objeví nad kopcem, kdy jej přestanou zakrývat mraky a nebo kdy začne pršet a objeví se duha. Myslím, že když fotografuješ, musíš být sám, aby ses mohl řádně soustředit.

Koho bys zařadil mezi své vzory?

Franco FontanaGianni Berengo GardinGalen RowellAnsel AdamsJohn ShawDavid NotonPeter Lik a mnoho dalších.

Studoval jsi fotografování tradičně ve škole nebo jsi spíše samouk?

Fotografuji už poměrně dlouho, asi dvacet pět let. Učil jsem se hlavně sám z knih a fotografií z časopisů jako je National Geographic. Nyní chci začít navštěvovat workshopy skvělých fotografů jako je Fontana nedaleko mého města.

Změnil se ti nějak pohled na svět po více než 25 letech focení krajin?

Fotografování krajin mi rozhodně změnilo způsob, jakým se dívám na věci. Cítím se vyrovnaný sám se sebou a s přírodou. Jsem uvolněný a můžu si nesmírně užívat čas strávený focením. Skutečně, focení krajin je ta nejkrásnější věc, kterou fotograf může dělat.

Co je to nejdůležitější, co musí mít fotograf na paměti, když fotí přírodu?

Nejdůležitějśí věci, na než myslím, když fotím jsou: 1) najdi zajímavý subjekt k focení, 2) eliminuj rušivé prvky a hledej silný předmět zájmu, 3) vystihni správný čas kdy fotit při východu či západu slunce a jdi ven za bouřky, 4) snaž se být originální jakýmkoliv způsobem.

Řekl bys, že ti flickr pomohl s fotogafováním?

Ano, díky flickru jsem zjistil, jaké fotky se lidem líbí a jaké ne. Flickr byl pro mě zásadní v tom, abych věděl, jak vysortovat moje fotografie.

Co je podle tebe důležitější fotografovo vybavení nebo jeho talent?

Dle mého je nejdůležitější fotograf, bez pochyb. Viděl jsem mistrovská díla vytvořena s “obyčejným” Nikonem D40. Proto, abys byl dobrým fotografem, musíš sám nejlépe vědět co zahrnout do hledáčku pro skvělý snímek. Žádný foťák tuto nejdůležitější věc zatím neumí.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/f_m/

© Copyright Massimo Feliziani 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

P.S. Všimli jste si těch tlačítek s nápisy "Tweet" a "Like"? Pokud se vám líbí odcloněno.com články o fotografování, pomozte mi poslat slovo dál a klikněte na své oblíbené, nebo na obě.