INTERVIEW: fotograf Carlo Vingerling - "chci říct silný příběh tím nejjednodušším způsobem"

interview-odcloneno-blog-o-fotografovani-carlo-vingerling-cinque_terre_italy-01.jpg

Cestuje po světě a fotografuje stará auta a skůtry je jedna z mnoha vět popisujících dnešního fotografa. Nač čekat více, pojďme k samotnému rozhovoru:

carlo_portret.jpg

Carlo Vingerling je 27 letý fotograf žijící na jihu Nizozemí. Fotografovat začal v roce 2005 během studia designu komunikace a multimédií na Willem de Kooning Academy v Rotterdamu. Specializuje se na kinematografickou a “vintage” fotografii, protože jej fascinují veteráni a rád cestuje. S okem pro detail se snaží vyprávět příběhy tím nejjednodušším způsobem.

Proč jsi se vlastně stal fotografem?

S fotografováním jsem začal v roce 2005, což je vlastě i název mého webu: zerofive (05) v průběhu mých studií v Rotterdamu, kde jsem na Willem de Kooning Academy studoval obor s názvem Communication and Multimedia design. Mým prvním úkolem bylo vyfotografovat “městskou abecedu” složenou ze zajímavých nápisů, které jsem viděl kolem sebe ve městě. Musel jsem se tedy zaměřit na textury, linie a části města pro tento projekt. V ten moment jsem si uvědomil, že fotografování je skvělý způsob vyjadřování se a také všímání si všedních objektů čerstvýma očima.

interview-odcloneno-blog-o-fotografovani-carlo-vingerling-fiat_wedding-02.jpg

Předpokládám tedy, že fotografické vzdělání ti dala škola. Je to tak?

Vzal jsem do ruky fotoaparát, když jsem studoval na Willem de Kooning Academy, kde jsem v několika hodinách naučil základy fotografování. Umění ovládat foťák a vytvářet kvalitní fotografie vyžaduje ale hodně vzdělávání a praxe, a tudíž jsem se hodně musel naučit sám. Základní techniky jsem studoval z knih, hrál jsem si s mým vybavením a hodně experimentoval. Ale myslím si, že na formální vzdělávání je stále nahlíženo jako na

nezbytnost pro dosažení profesionálních výsledků a úspěchu ve fotografování.

Kdo nebo co tě nejvíce ve focení ovlivnilo?

Jsem fanouškem “cool classics” (veteránů) jako je Volkswagen či Vespa a můj kinematografický a “starodávný” styl ovlivnily klasické reklamy na automobily. Myslím, že klasické reklamy na skůtry Vespa jsou moje nejobíbenější hlavně proto, že jsou nadčasové. Nacházím ale také mnoho inspirace v jednoduchých věcech. Rád fotografuji ulice a předměty, protože ulice to, čím město žije. Vážím si krásných věcí kolem mě, které nemusí být zvlášť speciální, protože vždy je jednoduché vytvořit něco jednoduchého krásným.

interview-odcloneno-blog-o-fotografovani-carlo-vingerling-lambretta-03.jpg
interview-odcloneno-blog-o-fotografovani-carlo-vingerling-vespa-04.jpg

Co bys řekl, že je na fotografování na cestách to nejlepší a co je na tom to nejtěžší?

To nejlepší na tom je, že vidím, jak moc odlšné různé části světa jsou, že objevuji nová místa a potkávám různé lidi. Vždy se snažím říct ten nejpoutavější příběh tím nejjednodušším způsobem. Fotografie má tu moc zprostředkovat emoce či specifickou náladu, což jsou velmi důležité aspekty vyprávění.

Nejnáročnější část cestovatelské fotografie je, že nikdy nevím, co čekat od cíleného místa až do doby, než se tam dostanu. Vždy se snažím nalézt perfektní světlo a předvídat skvělý moment. Je ale hodně důležité srovnat si myšlenky a zamyslet se nad tím, co chci říct a být schopen to sdělit jedním snímkem fotografie a také jak to nejlépe udělat.

interview-odcloneno-blog-o-fotografovani-carlo-vingerling-woman_riva_boat-05.jpg

Moc se mi líbí filmový styl tvých fotografií, snažil ses jej vytvořit vědomě?

Jak už jsem výše říkal, tak to přišlo z reklam na auta, ale když jdu upravovat fotografii, snažím se být konzistentní a zachovat můj osobní styl. Když začnu post-processing, tak záleží na fotce, ale většinou použiji jednu z mých přednastavených akcí, ale pokud se to úplně nehodí, experimentuji s novými technikami.

Pomohl ti flickr a tamější fotografové s tvým fotografováním?

Rozhodně! Flickr komunita mi pomohla být lepším fotografem a také mě neustále motivuje být lepší. Díky flickru jsem zjistil, jak hodně talentovaných fotografů mezi námi je a ti mě inspirují k tomu, abych bych stále lepší fotograf. Myslím, že o tom hlavně flickr je, koukání se vzájemně na naše fotky, povídání si o nich a vzájemné si radění, abychom byli lepší a lepší každý den.

interview-odcloneno-blog-o-fotografovani-carlo-vingerling-barcelona-06.jpg

Co je podle tebe důležitější - fotograf a jeho talent nebo jeho vybavení?

V poslední době jsem viděl na internetu citát: “Cameras don`t take pictures, photographers do.” (Fotoaparáty nefotografují, fotografové ano.) Talent a umění jsou vždy důležité pro úspěšnou fotografii. Myslím, že lepší vybavení jenom dělá věci jednodušší. Můžeš zlepšit technickou kvalitu fotografií s lepším vybavením, ale pokud nebudeš talentovaný, tvoje fotografie budou nezáživné. Takže mít to správné vybavení určitě pomáhá, ale správný fotograf pomáhá o trochu víc...

interview-odcloneno-blog-o-fotografovani-carlo-vingerling-fiat_beach-07.jpg

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/vingerling/

Také navštivte jeho a jeho facebook stránku: http://www.facebook.com/carlovingerling

© Copyright Carlo VIngerling 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

P.S. Všimli jste si těch tlačítek s nápisy "Tweet" a "Like"? Pokud se vám líbí odcloněno.com články o fotografování, pomozte mi poslat slovo dál a klikněte na své oblíbené, nebo klidně na obě.