RECENZE: kniha Fast Track Photographer: Business Plan

Rádi fotografujete a přemýšlíte nad tím, jestli by život profesionálního fotografa byl pro vás? Či jste už rozhodnutí a chcete vědět, jak začít? Potřebujete konečně popostrčit a začít něco dělat, nebo jste už začali a potřebujete restart? Jestli jste odpověděli kladně alespoň na jednu z položených otázek, pak je nová kniha, kterou napsal fotograf Dane Sanders a její předmluvu David duChemin, právě pro vás.

Je na čase přestat pouze snít a začít naše sny realizovat.

Dane Sanders je fotograf, učitel, entrepreneur a autor knihy Fast Track Photographer působící fyzicky v jižní Californii, USA ale duchem - prostřednitvím jeho slov a internetu - po celém světě. Objevil se v publikacích jako Rangefinder či Professional Photographer a pravidelně přednáší na konferencích a veletrzích Photo Plus Expo, WPPI, Imaging USA etc.

A o čem že vlastně je Fast Track Photographer: Business Plan?
Dane na nic nečeká a hned na počátku knihy hovoří o novém světě fotografů, vysvětluje, jak se změnil a také konstatuje, že obchodní model dříve fungující ve světě bez internetu již není účinný a už ani nestojí za to, abychom se jej snažili opravovat.  V této knize Dane Sanders čtenářům pomáhá zavést model nový, díky kterému budeme dnes schopní využít všech výhod, jež nám doba „digi-placatého světa“ přináší.

Fast Track Photographer: Business Plan není knihou plnou tabulek, do kterých je třeba něco vypisovat a také to považuji za její přednost, poněvadž mnoho z nás ani neví, co bychom tam napsali, když přemýšlíme o dráze profesionálního fotografa. Těžko např. vyplňovat marketingový plán, když ani nevíme, co naše “značka” je, že?! To si autor dobře uvědomuje a pomáhá nám fotografům na takové věci přijít. Business Plan je psán abstraktně a přitom je šitý každému z nás přesně na míru. Třebaže to zní jako protimluv, není tomu tak. Kde je možné být konkrétní je Dane konkrétní a v individuálních věcech je abstraktní, aby nám pak mohl řadou kreativních cvičení pomoct poznat sama sebe a vytvořit si plán, který bude vyhovovat právě nám.

Souhlasím s autorem, že business a kreativita nejsou nepřátelé a že mnoho fotografů prohrává hru, ve které by mohli vyhrávat. Máme štěstí žít v době, kdy je snadné být kreativcem. O tom, jestli budeme fotografem už nerozhoduje editor, ale my sami. A tak hlavní myšlenkou knihy je nám dopomoci vytvořit si živnost šitou na míru, které nebudeme oddáni, ale která bude oddána  každému z nás. Nápomocný je také BST neboli Business Stress Test, který je součástí knihy a pomáhá objektivně posoudit zdraví a životaschopnosti našeho businessu.

Dane píše přátelským stylem, rozebírá svůj vlastní život a vysvětluje čtenáři, co dělá a proč se jeho business úspěšně rozrůstá. Mnoho jeho rad také dokreslují příběhy a zkušenosti fotografů - mezi citovanými jsou například: Vincent Laforet, Scott Bourne, Laura Novak, Jeff De Rox, Gary S. Chapman a mnoho dalších. Kniha je čtivá, s přibývajícím počtem stránek jsem měl stále jasnější představu a po jejím přečtení jsem byl nabit chutí pustit se do focení a budování businessu.  Dane Sanders fotografuje hlavně svatby v USA, to je mi v Čechách na nic, byste si mohli říct. Musím ale říct, že opak je pravdou. Principy, rady a nápady jsou stejně tak použitelné i tady a chytrý čtenář si případně najde zdejší substituty (např. v kapitole o outsourcingu).

Poslední dobou mi přijde, že mnoho knih, workshopů a článků zapomínají na zdůraznění, že opravdu dobrý produkt – v našem případě fotky – jsou to hlavní pro vedení úspěšného businessu, ale abych byl upřímný, tak jsem měl při čtení pocit, že tento aspekt je předem daný. Chcete tedy začít vést úspěšnou živnost, která vás uživí a stejně tak mít čas na rodinu a přátele? Nebabrat se zdlouhavým přemýšlením a plánováním? Chcete začít něco dělat? Pak je kniha Fast Track Photographer: Business Plan, která se začala prodávat tento týden v úterý, právě pro vás.

Jsem moc rád, že jsem pro vás mohl tuto recenzi napsat. Chtěli byste zde v budoucnu vidět více podobných recenzí? Pomožte mi šířit slovo dál a ukažte autorovi, že se vyplatilo mi tuto recenzi pro vás umožnit. Za tuto recenzi jsem nedostal zaplaceno, ani nemám z prodeje knihy jakýkoliv finanční podíl. Knihu vám doporučuji, protože se mi líbí, souhlasím s tím, co v ní Dane říká a rád mu pomůžu šířit slovo dál.

P.S. Potřebujete znát obsah předcházející knihy Dana Sanderse? NE. Ale je to lepší. :)