INTERVIEW: fotograf Jonathan Fleming - "moje manželka hraje klíčovou roli"

fotograf-interview-jonathan-fleming-52-weeks-suki-odcloneno-03.jpg

Měli jsme zde roční projekt, kdy fotografka fotografovala samu sebe každý den. Takové projekty nejsou neobvyklé, ale že lidé celý rok fotografují svého psa jsem netušil. Fotografie dnešního fotografa mě zaujaly natolik, že jsem jej musel oslovit a požádat, jestli by se s námi podělil o jeho zkušenosti a zážitky z jeho téměř hotového projektu, ve kterém se s láskou věnuje svému věrnému příteli.

fotograf-interview-jonathan-fleming-52-weeks-suki-odcloneno-02.jpg

Jonathan Fleming je fotograf, který se narodil v San Franciscu v Californii, USA, kde i nadále žije. Svou první kinofilmovou zrcadlovku dostal v jedenácti letech, kterou od té doby nosil všude sebou. Před třemi lety si pořídil svou první DSLR a zamiloval se do digitální fotografie. V současné době pracuje na svém ročním projektu “52 weeks of Suki”.

Co tě jako fotografa přiměje, abys zmáčkl spoušť svého fotoaparátu a co nebo kdo tě nejvíce ovlivnil.

Jsem přitahován k zveličeným perspektivám. Moc rád používám super širokoúhlé objektivy, ale na druhou stranu i dlouhá skla -podle toho, jak potřebuji manipulovat s vnímáním místa a hloubky obrazu. Také se snažím pátrat po barvách, které spolu "hrají". Jako třeba subjekt v teplých barvách proti studeno-barevnému pozadí pro skvělý kontrast. Nejvíce je to ale krásné a zajímavé světlo, které mě přitahuje ke skvělému snímku. Joe McNally byl pro mě asi nejdůležitějším vlivem pro studium toho, jak se světlo chová. Naučil jsem se od něj nehledat jenom krásné světlo, ale vytvořit si jej a kontrolovat sám.

Moc se mi líbí tvůj 52 týdnů se Suki projekt. Co tě k němu inspirovalo?

Na flickru je skupina s názvem 52 týdnů psů. Hlavní ideou je přidat novou fotku tvého psa každý týden po dobu jednoho roku. Každá fotografie musí být vyfocena a přidána během stejného kalendářního týdne. Každý týden musím tedy vymyslet, vyfotit a přidat novou fotografii. Jeden z mých kontaktů na flickru mě pozval do této skupiny. Vzal jsem tedy tuto výzvu za svou a začal fotit.

fotograf-interview-jonathan-fleming-52-weeks-suki-odcloneno-04.jpg

Snažíš se Suki pózovat, nebo ji fotíš spíše v uvolněnějším stylu?

Často dostávám komentáře na flickru nebo emaily tázající se mě na to, jak pracuji se Suki. Většinou se ptají buď na to, jak pózuji Suki a nebo jestli to není nebezpečné, když na většině fotek není na vodítku. Až na několik výjimek, je většina fotek týmová práce. Moje manželka hraje klíčovou roli, je “manažerkou” Suki a také mi asistuje se světlem během každého focení. Suki je vždy na vodítku, abychom zajistili její bezpečnost, které buď zakryjeme v terénu nebo jej klonováním odstraním v postprodukci. Z hlediska pózování - vždy ji postavíme na ideální místo a ona už jen sedí, stojí či kouká okolo, zatímco se moje žena snaží udržet její pozornost. A já se někde mezi vším tím pohybem snažím načasovat mé snímky a zachytit ji tak, aby to vypadalo, že zaujímá pózu. Hodně často je to velmi náročný proces. Mám tak mnoho fotek, kde má Suki zavřené oči, kouká jinam nebo odchází ze snímku.

Stala se vám někdy nějaká vtipná příhoda, když jste pracovali se Suki?

Vtipné je, že vždy, když fotíme a máme plné ruce práce a shromáždí se kolem nás lidi, kteří se začnou ptát, co děláme a jaký druh psa je Suki (Shiba Inu) a jak moc vypadá jako liška apod.

fotograf-interview-jonathan-fleming-52-weeks-suki-odcloneno-07.jpg

Už jsi fotil Suki skoro 50 týdnů, co ti tento projekt přinesl?

Z hlediska fotografování mi tento projekt se Suki přinesl všechno. Pomohl mi definovat a vybrousit můj umělecký styl a také jsem si díky tomuto projektu zlepšit mé dovednosti, protože mě každý týden nutí zkoušet nové věci, přizpůsobovat se novým prostředím a podmínkám. Myslím si, že už nevyfotím jakoukoliv fotku bez toho, aby byla ovlivněna tímto projektem.

fotograf-interview-jonathan-fleming-52-weeks-suki-odcloneno-06.jpg

Vím, že fotografuješ i lidi, jaký je rozdíl mezi fotografováním lidí a psů?

Když fotíš lidi, máš mnohem větší pole působnosti a kontroly z hlediska pózování subjektu. Je to hlavně díky možnosti dát jim přesné instrukce, vysvětlit jak si to představuješ a také si můžeš déle hrát se světlem a kompozicí, protože model či modelka s tebou bude spolupracovat k dosažení společného cíle. Na druhou stranu, ale Suki se necítí divně a nepostrádá sebevědomí před fotoaparátem. Dalším rozdílem je, že při fotografování lidí z výše jejich očí není problém a nemusíš být nutně skoro na zemi, což, když fotím Suki, musím skoro pořád. Pravděpodobně každá fotografie, kterou jsem se Suki tento rok vyfotografoval, vyžadovala, abych ležel na zemi, což je vcelku nevýhodné, protože přijdu domu vždy špinavý.

fotograf-interview-jonathan-fleming-52-weeks-suki-odcloneno-05.jpg

Je tvoje přítomnost na flickru pro tebe užitečná?

Samozřejmě, že ano. Bez komunity fotografů na flickru bych nikdy nezačal 52 týdnů se Suki - projekt, který na moje focení měl výrazný dopad. Také jsem se díky flickru mohl spojit s mnoha umělci, kteří mě podporují jak v mém projektu, tak ve fotografování obecně. Flickr je fantastický zdroj i systém podpory pro umělce.

fotograf-interview-jonathan-fleming-52-weeks-suki-odcloneno-08.jpg

Co je podle tebe důležitější - fotografův talent, nebo jeho fotoaparát?

Je třeba obou pro vytváření fotografií, takže věřím, že oba elementy jsou velmi důležité. Samozřejmě dobrý fotograf vytvoří skvělé fotografie s jakýmkoliv fotoaparátem, ale správné vybavení ti zase pomůže posunout hranice a dělat věci, které bys bez toho udělat nemohl. Fotograf by měl vždy zvolit vhodné vybavení pro to, co se v daný moment snaží vytvořit a to “správné” čí “nejlepší” vybavení se tedy liší pro každého umělce. Nicméně fotograf by se měl vždy zaměřit na fotografii a ne na vybavení.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/jfleming701/ ataké navštivte jeho blog s mnoha skvělými fotografiemia super obrázkem toho, jak pracuje.

© Copyright Jonathan Fleming 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

P.S. Všimli jste si těch tlačítek s nápisy "Tweet" a "Like"? Pokud se vám líbí odcloněno.com články o fotografování, pomozte mi poslat slovo dál a klikněte na své oblíbené, nebo klidně na obě.