INTERVIEW: fotograf Lou O' Bedlam - "jeho fotografie mě vždy..."

fotografie-interview-odcloneno-blog-lou-o-bedlam-portret-01.jpg

Vítám vás na novém odcloněno.com, které bylo přes víkend oblečeno do nového kabátu a také byly přidány nové funkce. Přidal jsem diskuzní fórum, kde můžeme nyní diskutovat o fotografování, životě etc. Také jsem přidal flickr feed, který zobrazuje fotografie, které nahráváme do naší flickr skupiny. Proto, aby zde fotografie mohly být zobrazeny, je nutné, abyste je označili TAGem "odcloneno" (bez uvozovek). 

Doufám, že se vám nový design a funkce líbí. Děkuji vám za přízeň a teď už k dnešnímu interview:

Dnes vám přináším rozhovor s fotografem, jehož fotky mě vždy "vtáhnou do děje". Přirozený výraz lidí, které fotografuje a komplexnost při zachování jednoduchosti jeho portrétů mě okouzlují natolik, že jsem si nemohl odpustit se jej na jeho fotky zeptat a podělit se s vámi o jeho odpovědi.

fotografie-interview-odcloneno-blog-lou-o-bedlam-portret-luciano.jpg

Lou O' Bedlam se narodil, žije a jak říká, doufá, že i zemře v Los Angeles USA, které nikdy neopustil na delší dobu než 14 dní. Pracuje ve zdravotnictvím, jednou zachránil miminko odhozené svým otcem (narkomanem) na ulici. Jeho nejoblíbenější fotoaparátem na světě je Polaroid 680slr.

Co tě přivedlo k fotografování a co tě motivuje zmáčknout spoušť tvého fotoaparátu?

Začal jsem fotit v roce 1996, protože jsem četl krátký příběh Stephena Kinga, jež se odehrával kolem Polaroid foťáku. Třebaže to byl hororový příběh, focení mi znělo jako legrace. Od té doby fotografuji.

Spoušť mačkám pokaždé z jiného důvodu, záleží to na tom, co fotím. Nejsem moc fotograf, který fotí hodně momentek. Všechny moje fotky dopředu promýšlím a snažím se vytvořit prostředí, které nejlépe vystihuje výrazy/pocity/ideje, jež se snažím zachytit.

fotografie-interview-odcloneno-blog-lou-o-bedlam-portret-02.jpg

Kdo nebo co tě ve tvé tvorbě ovlivňuje?

Nemohu říct, že bych byl přímo ovlivněn specifickými lidmi. Obdivuji mnoho fotografů, nejvíce jsem vždy ovlivněn mými subjekty - tím, že vidím něco v jejich výrazu či jejich osobnosti, což se většinou objeví v průběhu focení. Snažím se pak zachytit tyto elementy jejich osobnosti, jak nejlépe umím.

Studoval jsem fotografování ve škole, nebo jsi spíše samouk?

Třebaže jsem na střední škole navštěvoval předmět o fotografování, bylo to pro mě spíše nudné. Až 4 roky poté jsem začal fotografovat a naučil jsem se vše sám.

Poslední dobou konstantně čtu to, co mě v danou chvíli z fotografování zajímá. Moje vzdělání je taková všehochuť, protože se učím pouze to, co v danou chvíli potřebuji. Například teorie umění jsem se ještě ani nedotkl.

fotografie-interview-odcloneno-blog-lou-o-bedlam-portret-03.jpg

Proč jsi si zvolil právě krásné ženy jako svůj subjekt zájmu?

Právě protože jsou krásné! Zjistil jsem, že právě dynamika mezi mnou a ženou, kterou fotografuji, vede k takovým fotografiím, jimiž jsem okouzlen. Také už mám jakýsi rituál, který vede k odstranění bariér (a krásným fotografiím - pozn.red.)

Ženy, které fotografuješ jsou na snímcích velmi uvoněné a vypadají, že jsou rády, že je fotíš. Jsou to profesionální modelky?

Zhruba 99% z mých subjektů nejsou profesionální modelky.

fotografie-interview-odcloneno-blog-lou-o-bedlam-portret-04.jpg
fotografie-interview-odcloneno-blog-lou-o-bedlam-portret-05.jpg

Po té, co leta fotíš ženy, řekl bys, že se ti na ně změnil pohled?

Asi jako každý portrétní fotograf jsem si začal mnohem více všímat obličejů lidí, nejen žen. Často se přistihnu, že na k nim přímo upínám svůj zrak a všímám si každého jejich detailu.

fotografie-interview-odcloneno-blog-lou-o-bedlam-portret-06.jpg

Pomohla ti komunita fotografů na flickru s tvou tvorbou?

Díky flickru jsem takovým fotografem, jakým dnes jsem. Převážně lidi, které jsem poznal skrze “Polaroid skupiny”, mi pomohli vypěstovat mou tvorbu v době, kdy jsem začínal fotit. Také jsem poznal lidi, kteří byli velmi otevření a ochotní jít se mnou fotografovat, povzbudit mě a poradit mi.

fotografie-interview-odcloneno-blog-lou-o-bedlam-portret-07.jpg

Co je podle tebe více důležité fotograf nebo jaký fotoaparát drží v ruce?

Vždycky je to fotograf. Stejně tak jako je řidič důležitější než jeho auto či tesař než jeho kladivo. Samotný nástroj je nepoužitelný bez osoby, která jej použije. A ať budou fotoaparáty dokonalejší a dokonalejší, nikdy nebudou obsahovat ten úhel pohledu, který dělá skvělou fotografii.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/louobedlam/

© Copyright Lou O' Bedlam  2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory