Nejlepší doba být fotografem aneb Social Art a Chase Jarvis

Chápu, že když Chase Jarvis přenášel živě jeho přednášku z Photo Plus EXPO v New York City, neměl každý čas se na ni dívat. Nicméně to byla přednáška, která by nikomu z nás neměla ujít, nejen kvůli, jeho hostům, které tvořili jedni z nejlepších fotografů v oboru (Zack Arias, Joey L, Jasmine Star, ...), ale hlavně kvůli názorům a myšlenkám v přednášce obsaženým. Jistě tedy chápete, jak jsem byl potěšen, když jsem předevčírem našel na YouTube účtu Chase Jarvise záznam této přednášky o který bych se s vámi rád dnes podělil.

Minulý týden jsem pro vás přeložil přednášku o poezii fotografování Chrise Orwiga, nicméně tuto překládat celou nebudu. Ne proto, že bych to pro vás nechtěl udělat, ale proto, že by to byl (na můj vkus) moc dlouhý článek, který by zabíral příliš mnoho času jak vám, tak mně. Ale protože vás mám docela rád, uvedu zde základní teze, které Chase zmínil:

 

- Právě teď je ta nejlepší doba v historii celého světa na to, abychom byli fotografové. Nesouhlasíte? Vždyť máme fotoaparáty, které umí zaznamenávat i video, videokamery, které fotí, můžeme teď něco vyfotit a hned to poslat někomu na druhém konci světa. To vám nepřipadá skvělé?

- Žijeme ve skvělé době, Chase říká: "Všechno, co jsem doposud dělal jsem dělal pozpátku." V hudební skupině byl dříve, než uměl hrát na hudební nástroj, nefotil editorial před tím, než fotil reklamní kampaň etc. V dnešní době vede mnohem více cest tam, kam chceme jít, než dříve.

- Chase neměl mentora a marně se jej snažil najít. Proto začal sdílet informace s námi ostatními a stal se mentorem pro desetitisíce fotografů po celém světě. Nicméně narazil na odpor ostatních profesionálních fotografů - nelíbilo se jim, že Chase prozrazoval "tajemství jejich umění" a byl ostrakizován. Díky blogům, sdílení videa přes YouTube, ... dnes takové praktiky jsou naprosto běžné a v podstatě můžeme říct, že čím více fotograf sdílí, tím více je úspěšný. Například když dneska Nikon vidí, kolik fotografů čte Chasův blog či sleduje jeho videa, dá mu ještě nepředstavený fotoaparát (Nikon D90 či D7000) ať jej otestuje. Asi před půl rokem jsem se společně s 20 000 fotografy díval na něco, co nikdo nikdy před Chasem neudělal - sledovali jsme jak Chase pracuje ve svém studiu a fotí promo fotky pro hudební skupinu.

- Není to tedy historicky ta nejlepší doba na to, abychom byli fotografové?

- Dříve, když fotograf chtěl, aby jeho fotografie byly viděny, neměl to tak snadné, jako my dnes - nahrajeme fotku na flickr a během pěti minut čteme komentáře.

- Svět potřebuje novou kulturu tvořivosti. Chase říká, že je třeba oddělit to staré od nového, budoucího umění, které nazývá: Social Art. Co je ale Social Art? To Chase neví přesně, ale ví, co to je, když to vidí. Třebaže není schopen nám říct, co to je, může říct toto: "Social Art je vytváření obsahu a kontextu, je to interdisciplinární a spojené s účastí všech a je to interaktivní, symbiotické."

- Následně Chase tento koncept emonstruje na příkladech z jeho života - Songs for Eating a Drinking - Chase a Michael Hebb zvou pravidelně skvělé muzikanty na večeři (asi 40 hostů), kde Michael vaří, Chase fotí či natáčí záznam a kde se "běžní" muzikanti potkávají s hvězdami jako je např. Stone Gossard (Pearl Jam). Dále Chase vytvořil s vývojáři první aplikaci na světě pro iPhone (TheBestCamera) díky které statisíce lidí z celého světa mohli poprvé něco vyfotit, upravit a sdílet s ostatními díky jedné aplikaci.

- Dobře, ale proč bychom to měli dělat, můžeme se zeptat, že?! Protože je to dobré pro nás pro všechny. Cožpak se necítíme dobře, když můžeme sdílet naše fotky s celým světem a lidem se líbí a dělají jim radost? A také protože je to dobré pro celý svět. Naše planeta je lepší, když je kreativní, říká Chase.

- Co máme tedy dělat? Fotit, být kreativní, sdílet naše fotky a výtvory třeba jenom s přáteli, končí Chase.

 

 Musím říct, že minimálně je Chaseova přednáška motivující a dávající naději, nemyslíte? Souhlasíte s Chasem? Těším se na vaše komentáře.