INTERVIEW: fotografka Desirée Delgado - "od zelených draků k módní fotografii"

fotografka-Desiree-Delgado-self-portrait-fotografovani-odcloneno-interview-01.jpg

Přeji příjemné a zasněžené pondělí přátelé. Doufám, že nevisíte někde v koloně na dálnici a že jste v teple svého domova či běháte po sněhu s fotoaparátem - teď mě napadá, že téma příští foto mise by mohl být sníh, že?! Ale dnes není "foto mise středa" ale pondělí, a tak nebudu dále zdržovat a pojďme k dnešnímu interview s krásnou a neskutečně nadanou umělkyní, která našla cestu k fotografování a kromě skvělých módních fotografií také vytvořila svůj 365 self-portrait (autoportrét) projekt.

fotografka-Desiree-Delgado-self-portrait-fotografovani-odcloneno-interview-02.jpg

Desirée Delgado je fotografka, která se narodila roku 1985 v Madridu ve Španělsku. Od útlého dětství projevovala nadání ke kreslení, a tudíž poté, co její rodiče zaznamenali že má sklony k umění, navštěvovala od svých sedmi let hodiny kreslení na Akademii Betsy Westendorf pod vedením karikaturisty jménem Guillermo Cabezas.

Ve svých deseti letech se se svou rodinou přestěhovala do malého města Badajoz, kde objevila knihu "The Great Book of Dragon", která se stala zásadním mezníkem jejího uměleckého života. Od té doby její kresby spěly dál do světa fantasy. Učila se vše sama podle kreseb jiných, ale jakmile navštívila kurzy malíře a profesora jménem Juan Manuel Fdez Callejo, naučila se různým technikám a také si udělala představu o životě umělce. 

Dále na pedagogické fakultě UNEX vystudovala obor učitelství cizích jazyků a pak p

lně oddána světu fantasy si roku 2007 Desirée Delgado otevřela obchod “Green Dragon” s komixy. Nicméně roku 2008 její život nabral nových otáček - k narozeninám dostala svou první digitální zrcadlovku a objevila svůj skrytý talent pro fotografii. Svůj první 365 self-portrait projekt dokončila na konci roku 2009 a od té doby se plně věnuje fotografování.

Co tě přivedlo k 365 self-portrait projektu?

Jednoduše řečeno - chtěla jsem se naučit používat moji zrcadlovku. Sledovala jsem 365 projekty ostatních fotografů na internetu a řekla jsem si, že by to by mohl být dobrý způsob, jak se procvičit v používání mého fotoaparátu a tak jsem se přinutila vzít moji DSLR do rukou každý den.

fotografka-Desiree-Delgado-self-portrait-fotografovani-odcloneno-interview-04.jpg

Je náročné vytvořit originální fotku každý den?

Ze začátku to bylo jednoduché, ale po zhruba dvou až třech měsících tohoto projektu se můj mozek začal vyprázdňovat a já musela hledat inspiraci všude kolem. Tak jsem začala nosit poznámkový blok v mé kabelce, abych si mohla poznamenat nápad na fotku, kdykoliv mě něco inspirovalo. Také se mi ale stalo, že v daný moment, kdy jsem měla foťák v ruce, inspirace přišla sama a nebylo třeba plánovat. Nejsou zde žádná pevná pravidla pro 365ku.

Kdo, nebo co tě nejvíce ovlivňuje?

Jsem ovlivněna vším kolem mě. Mnoho lidí říká, že moje fotky nevypadají jako fotky, ale spíše jako obrázky či ilustrace. Deset let kreslení asi bude mým zásadním vlivem. :)

fotografka-Desiree-Delgado-self-portrait-fotografovani-odcloneno-interview-03.jpg

Nebojíš se zneužítí svých fotografií na internetu?

Ovšem. V poslední době jsem zjistila, že někdo ukradl mé fotografie a nabízí je ke stažení na ruském pirátském webu. Nakonec jsem na flickru nastavila všechny fotky “All Right Reserved”. Je to frustrující, ale asi se tomu na internetu jen tak nevyhneme.

Změnil se ti pohled na svět díky denní prezenci před objektivem?

Mnohému jsem se o sobě naučila. 365 self-portrait projekt je více než jenom projekt, je to cesta v rámci sebe sama. Naučila jsem se mnoho o mém fotoaparátu, což jsem chtěla, ale také se naučila vidět svět jinýma očima. Díky 365ce jsem se naučila lépe vyjadřovat mé pocity skrz fotografie. Ano, 365 projekt změnil můj svět.

fotografka-Desiree-Delgado-self-portrait-fotografovani-odcloneno-interview-05.jpg

Dalo by se říct, že ti byla komunita fotografů na flickru nápomocná?

Samozřejmě! Lidé na flickru mě neustále podporovali abych fotila a fotila a jejich komentáře a zprávy mi pomohli dokončit můj projekt. 365 projekt je opravdu náročný a mnoho lidí skončí v půlce, jsem ráda, že mi flickr komunita pomohla u mého projektu vydržet.

Co bys někomu, kdo chce začít svůj vlastní 365 self-portrait projekt, poradila?

Je třeba, aby věděl, že trpělivost a vytrvalost jsou dvě velké přednosti. Denní práce je to nejdůležitější, a protože je to opravdu osobní projekt, je nezbytné si opravdu věřit.

fotografka-Desiree-Delgado-self-portrait-fotografovani-odcloneno-interview-06.jpg

Zaujaly vás fotografie dnešní fotografky? Více jejích skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/desireedelgado/

© Copyright Desirée Delgado 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

P.S. Všimli jste si těch tlačítek s nápisy "Tweet" a "Like"? Pokud se vám líbí odcloněno.com články o fotografování, pomozte mi poslat slovo dál a klikněte na své oblíbené a nebo klidně na obě. :)