Fotografování a peníze nejdou dohromady aneb nejsem žádný zaprodanec

Přemýšlíte často nebo alespoň občas nad sebou a svým fotografováním? Jestli jste nastoupili na správnou cestu a jestli vůbec jdete správným směrem? A pak co vás k takovému zamyšlení přivádí? Kniha? Film? Workshop o focení? Úspěch? Neúspěch? 

Sedím si takhle jednou v autě, poslouchám podcast o focení a najednou slyším, jak jeden z fotografů, kteří podcast tvoří říká: Mnoho z nás zapomíná na to, že pokud nebudeme dobře umět jednat s lidmi, těžko to jako fotografové někam dotáhneme.

A má pravdu, ne všichni, ale mnoho z nás zapomíná, žebýt perfektní fotograf nestačí. Znám mnoho skvělých fotografů, kteří si stále musí vydělávat na "svůj koníček" jinak než fotografováním, třebaže by se focením mohli živit. Některým z nich to vyhovuje, fotografování je pro ně pouze zdrojem relaxace a nevadí jim investovat vydělané peníze do focení. Nicméně ne každý z nich má zaměstnání, které mu umožňuje každý rok jet na zahraniční foto expedice, kam by rád jel.

Co tedy dělat? Budujme vztahy s ostatními lidmi a nebojme se říct, že jsme fotografové a nabídnout naše služby. Možná bychom se divili, jak často nás naši přátelé, pak budou doporučovat svým známým a kamarádům, když bude někdo z nich potřebovat něco/někoho vyfotit, nové obrazy do kanceláře, domů etc.

"Opravdové umění a business nejdou dohromady, nejsem žádný zaprodanec!" Abych byl upřímný, tak je snadnější takovou větu říkat, než se snažit o úspěch. Navíc proč bychom měli být zaprodanci, když budeme dostávat peníze za to, že děláme něco, co nás baví, že?! Podstatné je, že to prvotně neděláme pro peníze, že?!

Přeji příjemný čtvrtek a nastávající víkend.

P.S. Zapojíte se do naší nové foto mise o fotografování?