FOTO MISE: Oblíbené jídlo

 
Old Smuggler Pavola Parikrupy je super fotka, moc se mi líbí barevný tón i to, že je lahev špinavá. Chvilku jsem přemýšlel, jestli by nebylo lepší fotku vizuálně umístit na vyznačené místo, protože členitost pozadí by divákovy oči lépe vedla k samotné flašce. I když je to jenom malý detail, myslím si, že by fotku udělal silnější.
 

 

Rudolfe, když jsem se koukal na tvoji fotku - coffee'n'fag, kterou jsi přidal do naší skupiny, přišla mi taková "vybledlá" stáhnul jsem si ji teda do počítače a otevřel v Adobe Photoshopu a zjistil jsem, že tak ve skutečnosti vůbec nevypadá, že barvy fotografie jsou mnohem sytější. Podíval jsem se tedy na barevný profil snímku a bylo mi jasno - fotka je v Adobe RGB profilu. 
Samozřejmě patřím mezi fotografy, kteří fotí do Adobe RGB, protože je to větší barevný prostor ve srovnání s sRGB a pro následnou úpravu se každý kousek informace navíc hodí. Ale nakonec, před uložením fotky, je nutno ji převést do sRGB, protože to je barevný prostor užívaný na webu.
Jinak fotka má skvělou kompozici, perspektivu a moc se mi líbí její jednoduchost a způsob, jakým jsi zvolil rozrušení linií desky na které hrnek stojí. P.S. Také jsem přidal kontrast.

Richarde, fotografie vlevo se mi více líbí kompozičně, ale fotografie napravo má podle mě lepší perspektivu. Z hlediska světla je na tom lépe ta vpravo, protože vršky lahví nezanikají v pozadí. Dále ty bíle tečky na lahvích - předpokládám, že jsou od blesku či okolního osvětlení, až moc poutají moji pozornost a odvádějí mě od podstaty fotografie. Z mé zkušenosti je ve vetšině případů užitečné používat měkké světlo resp. velký zdroj světla, kterým rušivým bodům světla předejdeme. Dále bych poradil lahvičky odmastit, vyleštit a pak s nimi pracovat v rukavicích nebo s nimi manipulovat přes kus látky, která nepouští chloupjy. Každý otisk prstu ruší. Koukni na následující video:


Musím připustit, že toto video je celkem hardcore, ale perfektně demonstruje, že pro výbornou fotografii lahve není třeba nejlepšího vybavení ale talent a zároveň je to detailní práce, kdy každému aspektu lahve je třeba věnovat pozornost. Když si všimneš, jejich lahev nezaniká v pozadí, etiketa je velmi dobře čitelná a hlavně samotný koňak v lahvi tak nějak září a já už běžím pro skleničku a těším se, až jej ochutnám.

Petře, tvůj donut alias sweet bite je moc pěkný, jen bych lehce změnil kompozici, aby to mé oko více přivádělo k nakousnutému místu a já měl větší chuť jej ochutnat a také jsem lehce zvýšil světlost. Mám pocit, že světlejší donut tak vypadá více chutně.
 


Ptáče - super nápad, opět něco, co nás ostatní nenapadlo, ale abych byl upřímní, tak mě relativně hodně členité pozadí ruší, zvolil bych dvě kočky a čistou zeď na nima. Jinými slovy odstranil bych to oranžové. Konverze do černobílé tomu lehce pomohla, ale příště bych to asi odstranil. Jinak super fotka. 
 Vajíčko, citronová kůra, Hera, cukr hladká mouka a bábovka. Ale jak já čtu tvoji fotografii? Bábovka, mouka, bábovka, mouka, … moje oči lítají ze strany na stranu. Jak víme, oči jdou na fotografii prvně tam, kde je nejvíce světla a pak kam fotograf zaostřil. Možná by to vyřešilo více rovnoměrné světlo. Trochu mě také ruší pravý horní roh, stín cukru, stín bábovky, 8 malých skvrn dole vpravo a nerovnoměrné rozestavení produktů - mouka, cukr a Hera jsou moc nahuštěné. Ale jinak super nápad Jaroslave, tvá fotka mě potěšila, jen to chce ještě trochu doladit. :) 
 


Jaké další téma foto mise si dáme? Pojďme fotit lahve či skleničky a naučit se základům svícení skla. Jak jste viděli, na videu o Hennessy ukazují jeden ze způsobů, jak na to a že není třeba mnoho drahého vybavení. Nechci, abychom se snažili všichni vytvořit tu samou fotku, jako udělal Atton Conrad, dejme prostor naši vizi. Ale na druhou stranu klidně se pusťme i do fotky ve stylu Hennessy, proč vlastně ne, že?!
Tato mise není úplně jednoduchá, ale je to výzva, která nás může posunout o velký krok dále. Samozřejmě buďte kreativní, jak uznáte za vhodné. "Ale já na takové věci nemám čas!" říkáte si? Pokud si čas nemůžete udělat a rozhodnete pro vytvoření jiné než produktové fotky, která stále bude o skleničkách, lahvích, ... bude to OK. :)

Moc všem děkuji za účast a těším se na příští týden na naše fotografie!