INTERVIEW: fotograf Olivier Allamand - "z olympiády k fotografování"

interview-fotograf-olivier-allamand-portret-01.jpg

Abych byl upřímný, ani jsem netušil, že fotograf, se kterým se bavím o jeho tvorbě a pohledu na fotografování, je olympijským medajlistou a jedním z prvních lidí, kteří přivedli freestyle lyžování na zimní olympijské hry. Jeho fotografie mě inspirovali svou netradičností a důvtipem. Avšak jeho fotky nejsou pouze zajímavě upravené snímky ve photoshopu, když se na ně zadíváte, často najdete detaily a souvislosti, kterých jste si na první pohled ani nemuseli všimnout.

interview-fotograf-olivier-allamand-portret-oli.jpg

Olivier Allamand je 41letý fotograf žijící v Alpes (La Plagne) ve Francii, kde mimo jiné vede dva ski-shopy. Olivier se také  za svůj život stačil stát stříbrným olympijským medailistou, vítězem několika světových pohárů ve freestyle lyžování a následně trenérem francouzského týmu. Jeho vášeň pro fotografování objevil zhruba před čtyřmi lety, kdy se od fotografa známého sportu naučil základům focení, s postupem času se vybavil zábleskovými světly a pokračoval v rozvoji svého stylu a tvorbě výborných fotografií.

Proč jsi se vlastně stal fotografem?

Poté, co se narodily mé děti, jsem byl motivován k zachycení těch pravých momentů. Z počátku pro mě bylo vcelku náročné fotit mé děti kvůli jejich rychlým pohybům a pózování, jen když se jim chtělo. Musím říct, že fotografovat modelky a modely je proti tomu snadné. Nyní jsem motivován fotografovat něco originálního. Většinou si představím pozadí, které by se hodilo k nějakému výrazu nebo emoci pro kompozit. Nemám rád realistické fotky. Rád ale používám záblesková zařízení, protože díky nim jsem schopný vytvořit surrealistickou fotografii a lépe tak transformovat moji vizi do výsledné fotografie.

interview-fotograf-olivier-allamand-portret-02.jpg

Co nebo kdo tě jako fotografa nejvíce ovlivnil?

Poprvé, když jsem na webu hledal něco odlišného, zaujala mě tvorba fotografů jako je Dave HillJoey LawrenceJoel Grimes

a další. Jejich tvorba mě inspirovala a tak jsem se začal učit různé způsoby svícení subjektu, což shledávám velmi důležitým aspektem fotografování. 

Předpokládám tedy, že jsi fotograf samouk, je to tak?

Ano, třebaže mě základům naučil člověk, co fotil sport, dále jsem pokračoval studiem na webu a dlouhými hodinami praxe s modelem venku. Poté jsem začal fotografovat krajiny a jiné lokace na konci dne a za krásného světla. Soustředím se hodně na oblohy. Vždy, když jsem na úžasném místě, začnu si představovat různé situace a scénáře, které by se tam mohli odehrát. Nicméně nejsem pouze soustředěn na jednu věc, fotím i sporty jako BMX, TRIAL a další žánry fotografování, abych se nezačal nudit a lépe jsem rozvíjel svou vizi.

interview-fotograf-olivier-allamand-portret-03.jpg
interview-fotograf-olivier-allamand-portret-04.jpg

Asi se nebudu mýlit, když řeknu, že máš vřelý vztah k úpravám fotek ve photoshopu, že?! Jaký na to máš pohled?

Přesně tak, post-processing je pro mě moderní temná komora, kde dávám život mému úhlu pohledu a mé vizi. Myslím, že nyní je každý schopen vytvořit po technické stránce dobrou fotografii. Když vezmeš RAW formát z fotoaparátu známého fotografa, není úžasná, ale právě díky různým technikám post-produkce se stane vyjímečnou. Naučil jsem se tedy základy photoshopu na lynda.com a jakmile jsem začal rozumět vrstvám a různým stylům, byl jsem schopen lépe transformovat můj pohled. Nejdůležitější je ale světlo, díky němuž jsem schopen získat "3D look" mých fotek.

interview-fotograf-olivier-allamand-portret-05.jpg

Jaký je tvůj postup, když fotíš?

Příběh každé fotografie je esenciální. Pak už se snažím zachytit ten správný výraz a  představuji si pozadí, které by se k danému výrazu hodilo. Portréty téměř vždycky dělám jako kompozity ale sportovní fotky jsou vždy ze stejné lokace, kterou předem vybírám.

Jaká je tvoje zkušenost s flickrem?

Flickr vidím jako komunitu plnou inspirace. Je to skvělé místo pro sdílení fotek a komunikaci s ostatními fotografy z celého světa.

interview-fotograf-olivier-allamand-portret-06.jpg

Co je podle tebe důležitější fotograf nebo jeho vybavení?

Vybavení je pro mě důležité, když chci třeba vysoké rozlišení. Co ale opravdu potřebuji jsou kvalitní světla, abych byl schopen osvítil velký prostor a lépe zhmotnit moji představu. Kvalitní vybavení mi dává více místa pro kreativitu. Nicméně to nikdy nenahradí mé oko a ten správný okamžik, výraz či emoci, kterou jsem schopen zachytit s jakýmkoliv fotoaparátem.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/30507491@N03/

© Copyright Olivier Allamand 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

P.S. Všimli jste si těch tlačítek s nápisy Tweet a "Like"? Pokud se vám líbí mé články, pomozte mi poslat slovo dál a klikněte na své oblíbené a nebo klidně na obě. :)