Fotografova cílevědomost a cesta za úspěchem

Proto, abych vám mohl přinést vždy v pondělí nový rozhovor s talentovaným fotografem, jsem v podstatě v neustálém kontatku s mnoha fotografy z celého světa. Naštěstí se nesetkávám s odmítnutím často, ale samozřejmě občas nějaké přijde. Tento týden jsem jednal s fotografkou, o jejíž tvorbě mnoho serverů o fotografování píše, že je nejlepší ve svém oboru. Nabídl jsem jí tedy interview. Ale dostal jsem od ní zpět email, ve kterém v tuto chvíli odmítla moji nabídku. Přesto mě ale její email potěšil, protože mi připomněl velmi důležitou věc, kterou bychom měli mít vždy na mysli.

Ještě než začnu, chtěl bych předeslat, že jsem se rozhodl ponechat fotografku v anonymitě a pro potřeby našeho článku jsem ji pojmenoval "Jane Doe" a užívám ženský rod, i když neříkám, že se jedná o muže či o ženu.

Ale teď už k jejímu emailu, jenž měl přibližně následující znění:

Ahoj Michale,

děkuji moc za tvoji nabídku, ale obávám se, že ji musím v tuto chvíli odmítnout. V poslední době jsem se rozhodla zůstat stranou denní účasti v komunitě fotografů fotící XY, viditelnosti na twitteru atp., abych se mohla soustředit na můj další velký krok a to nastoupit na dráhu profesionální fotografky. Stahuji se tedy ze záře reflektorů resp. účasti na výstavách, soutěžích, rozhovorech etc. Nechci být označena jako fotografka XY fotografií.

Jsem teď na rozcestí, kdy je třeba udělat určité rozhodnutí, a protože fotografování pro mě není jenom koníček, nemohu si dovolit dělat chyby a jenom tak blbnout. Musím přemýšlet jak postupovat a jak vystupovat na veřejnosti, abych dosáhla mého cíle.

Doufám, že mě chápeš a budu ráda, když se ti budu moci ozvat s nabídkou na interview, až budu mít co sdělit z mé "nové cesty".

Ještě jednou děkuji za nabídku a za podporu.

Jane Doe.

Její email se mi moc líbí. Také z něj čtete nejen slušné odmítnutí, ale hlavně cílevědomost a sebevědomí umělce? Já osobně ve slovech Jane Doe čtu, jak je důležité, abychom měli svou kariéru ve svých rukou a vědomě a pečlivě se rozhodovali o každém kroku, pokud chceme uspět. Dále se mi ale líbí, že Jane myslí dopředu a nechává si dveře na odcloněno.com otevřené.

A co vy? Museli jste někdy odmítnout na první pohled dobrou, ale pro vás v danou chvíli nevhodnou nabídku?

P.S. Jak jste si asi všimli, přidal jsem ke každému článku dvě tlačítka - jedno pro twitter a druhé pro facebook. Nechci vás žádat, abyste na ně klikali jenom proto, že tu jsou. Nicméné pokud se vám články budou líbit, potěší mě, když jich využijete a pomůžete mi je šířit touto cestou dál.