INTERVIEW: fotografka Anna Gay - "nechávám svou tvorbu rozvíjet samu o sobě"

blog-fotografovani-odcloneno-interview-anna-gay-fotografka-365-01.jpg

Většina dívek si jako malé psaly deník, některým to vydrželo dodnes a pro spisovatele je to běžná praktika. Fotografka, kterou vám dnes představuji, se jednoho dne rozhodla nejen každý den fotit, ale také si stoupnout před objektiv svého fotoaparátu. Zapojila se tedy do populární aktivity na flickru jménem "365 self-portrait project". A nenašla pouze novou aktivtu, ale také objevila samu sebe, jak se nikdy předtím neznala. Její 365 self-portrait (autoportrét) projekt je inspirací nejen mně, ale i mnoha dalším fotografům. Oslovil jsem ji tedy a byl jsem moc rád, že souhlasila s dnešním interview.

blog-fotografovani-odcloneno-interview-anna-gay-fotografka-365-06.jpg

Anna Gay je fotografka narozená ve městě Atlanta (GA, USA). Říká o sobě, že je dívka žijící na venkově se spoustou představivosti, několika fotoaparáty a touhou zaznamenávat momenty, jak je ona sama vidí. Většina její tvorby se skládá z autoportrétů, ale fotografuje také portréty, svatby, děti, hudebníky, businessmany, auta a dále v podstatě cokoliv, co jí přijde do cesty. Ve chvílích odpočinku fotí na kinofilm se svou Minoltou Autocord, projíždí každý kout státu Georgia se svým snoubencem, zbožňuje své báječné kočky a sleduje každý film Quentina Tarantina, který kdy byl natočen.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začala svůj 365 self-portrait projekt?

Začala jsem pracovat na mém 365 projektu, protože jsem potřebovala opět navázat spojení se svým já a také dát mému životu nějakou strukturu resp. každodenní úkol, který by zapojil moji mysl. Když jsem začínala můj první 365 projekt, vypořádávala jsem se s určitými osobními problémy. To, že jsem měla chvilku pro sebe každý den, mi dalo příležitost přehodnotit kým jsem byla a také kam a jak jsem se chtěla dostat.

V současnosti je život skvělý! Dostala jsem se do šťastného období v mém životě, a tudíž je moje současná 365ka více o zlepšování se ve fotografování a nejvíce se všeho o užívání si tohoto projektu. Mám pocit, že s mým druhým projektem rostu mnohem více, než minulý rok, protože jsem více uvolněná a spíš nechávám svou tvorbu rozvíjet samu o sobě, než abych se k něčemu nutila.

Je náročné vymyslet originální fotku každý den? Plánuješ své fotografie dopředu, nebo je to pro tebe spíše spontánní záležitost?

Moje mysl neustále pracuje. Pokaždé, když vidím něco nového - nové místo ve městě, nové světlo, lidi - okamžitě mi vyvstane na mysli otázka “Jak bych toto vyfotografovala?” Focení každý den se stalo součástí mého bytí a je pro mě opravdu náročné nepřijít na něco nového. Takže většinou moje fotky nejsou dopředu naplánované. Když jsem doma, snažím se mé fotky více promýšlet, ale obvykle jsem venku s mým fotoaparátem (beru jej všude sebou!) a fotografuji sama sebe nenuceně. Ale na druhou stranu jsem se fotila už tolikrát, že začínám vidět náměty a styly a také vím, co pro mě funguje. Přesto ale stále hledám nové cesty k růstu.

blog-fotografovani-odcloneno-interview-anna-gay-fotografka-365-02.jpg

Kdo nebo co tvou fotografickou tvorbu ovlivňuje?

Hudba, lidé, barvy, zvuky. Hodně mě ovlivňuje mé okolí. Hodně času trávím prohlížením si prací a posloucháním hudby místních umělců, protože cítím pouto k lidem a místům, které vidím nejčastěji. Snažím se je tedy zachytit tak, jak je vidím. To obvykle zahrnuje hodně saturace, světlo a stíny, protože to nejlépe zobrazuje můj pohled na svět - živý a plný veselého světla. Dále mě hodně ovlivňuje hudba. Jakmile slyším nějakou píseň, okamžitě vidím obraz. Neustále tedy něco poslouchám.

Z toho, co říkáš, ale i z tvých fotografií je vidět, že tě autoportréty baví. Nebojíš se ale zneužití tvých fotek či příběhů, které s nimi sdílíš?

Ano, opravdu mě to baví. Ale ne vždy tomu tak bylo. Často jsem vynakládala obrovské úsilí, protože jsem nebyla spokojena s tím, jak jsem vypadala na fotografiích. Všímala jsem si věcí, které se mi na mně nelíbily, všichni jsme si v tomto ohledu v něčem nejistí. Ale nyní jsem přijala to, jak vypadám a už mě takové věci netrápí.

Z hlediska zneužití mých fotek a slov: ano, byla to často jedna z mých starostí. Zhruba před rokem jsem dosáhla bodu, kdy jsem se sama sebe musela zeptat, jestli otevřené vystavování mých fotografií a životních příběhů, bylo moudré rozhodnutí. Měla jsem štěstí, že mě oslovili jak jednotlivci, tak korporace s žádostí o použití mých fotografií a řádně mi zaplatili. Také se mi stalo, že některé z mých fotek byly ukradeny, což je hrozný pocit. Nicméně jsem se setkala i s lidmi, kteří mě požádali o použití fotografií bez finanční kompenzace, ale nakonec mi to přineslo mnoho publicity a také přátel. Takže na konci dne to lepší převáží to horší.

Raději bych tedy zůstala na veřejnosti s mou tvorbou a pokračovala v práci, než abych ustoupila z internetu kvůli neetickým individuím.

Ohledně příběhů, které na flickru sdílím v popisu mých fotografií jsem se naučila, že méně je více a mnoho lidí si prostě chce vychutnat pouze fotku. Takže se podle toho snažím chovat.

blog-fotografovani-odcloneno-interview-anna-gay-fotografka-365-03.jpg

Jsi fotografka, která se rozhodla být denně před svým objektivem. Řekla bys, že se na sebe a svůj svět díváš jinak, než předtím?

Absolutně ano. Od té doby, co jsem si vzala svůj fotoaparát a namířila jej objektivem na sebe, čas se nějak zpomalil. Tento měsíc to je už dva roky, ale připadá mi to jako dlouhé věky. Nerozumím, proč tomu tak je, avšak když se fotíš každý den, začneš být introspektivní. Každého, koho znám a dokončil projekt 365 si z něj odnesl nové povědomí o sobě. Doporučuji to každému, kdo je ochotný přijmout tuto výzvu, která jej donutí růst jako fotograf i jako osobnost cestou, kterou si nikdy neuvědomoval, že je možná.

blog-fotografovani-odcloneno-interview-anna-gay-fotografka-365-04.jpg

Řekla bys, že přítomnost na flickru ti bylo a je přínosná?

Třebaže v určitých situacích ne, tak ve většině případů ano. Skvělá věc na flickru je, že sdružuje mnoho lidí se společným zájmem. Takže tam vždycky najdeš mnoho lidí, kteří ti dodají podporu a odvahu, budou milí, kreativní a plně inspirující. Také si vytvoříš pouta s fotografy, kteří zachycují svět jiným způsobem, než ty, ale jejich práce tě donutí podívat se na obyčejný předmět či moment a říct si “nikdy bych se na to tak nekoukala, kdyby to nebylo pro jiný úhel pohledu druhého člověka.” Flickr je nekonečný zdroj inspirace, jenž mě nepřivedl jenom k lidem, kteří si mě najali, abych pro ně pracovala, ale také jsem měla štěstí na to, že jsem našla mnoho skvělých přátel na flickru, jimž můžu ve 3 ráno zavolat, když s někým potřebuji probrat můj nápad a je jedno jestli jde o business nebo jenom o to, že nemůžu spát. Stinnou stránkou flickru je, že tam časem uvidíš mnoho stejných a opakujících se fotografií, což tě a tvou tvorbu může zruinovat. Je snadné ztratit se v otázkách typu: “Přidá hodně lidí komentáře k mé fotce? Přidá si ji mnoho lidí do oblíbených?” “Bude se na ni někdo dívat?” Člověk musí být opatrný, aby mimo flickr nepadal to takových kolejí. Našla jsem to, co pro mě na flickru funguje a vím, jak generovat hodně shlédnutí, když potřebuji. Důležité ale je, aby to neprorostlo do všech částí mé tvorby. Flickr je pro mě platforma a nepřidávám více, než jednu fotku denně. Zbytek mých fotek, které jsou většinou foceny na kinofilm jde na můj blog nebo na Facebook. Používám flickr tak, abych využila všech jeho výhod, ale jsem opatrná, aby neomezoval můj rozvoj.

blog-fotografovani-odcloneno-interview-anna-gay-fotografka-365-05.jpg

Naprosto s tebou souhlasím, není složité začít fotit jenom “pro flickr”. Na závěr bych se tě rád zeptal: Pokud někdo chce začít svůj vlastní “365 self portrait project”, co by měl vědět a mít (kromě fotoaparátu a stativu)?

Mimo foťáku a stativu se hodí mít dálkové ovládání, ale není to nezbytně nutné. I když je pravda, že dálková spoušť minimalizuje čas strávený běháním k fotoaparátu a zpět a dá ti větší možnost koncentrovat se na kompozici. Dále se hodí přístup k místu s dobrým přirozeným světlem, což je vždy důležité. Není podstatné, jestli je to klasické nebo střešní okno, ale takové místo je důležité pro situace, kdy prší či je moc velká zima na focení venku a kde se budeš moct v klidu fotit. Tyto čtyři věci - fotoaparát, stativ, spoušť a světlo - je to, co opravdu potřebuješ. Odsud už je to jenom o tom, co máš v sobě a ty jsi ten, co určuje jak moc se naučíš a povyrosteš a ne tvoje rodina, přátelé nebo kdokoliv na internetu. Projekt 365 je osobní cesta. Měj otevřenou mysl a nech se tímto projektem vzít tak daleko, jak sám chceš jít.... a pak ještě o krok dál.

 

Zaujaly vás fotografie dnešní fotografky? Více jejích fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/annagaycoan/

© Copyright Anna Gay 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory