INTERVIEW: fotograf Jeff Vyse - "Jednoho dne bych byl rád v pozici fotografa, který potřebuje Full Frame DSLR"

fotografie-interview-jeff-vyse-odcloneno-blog-04.jpg

S dalším pondělím přišel čas na další interview s talentovaným flickr fotografem, který fotí převážně v místě, kde se narodil, dodnes žije a které je mu velmi dobře známé. Dnešní fotograf mě zaujal právě proto, že jeho tvorba je převážně černobílá. Říká, že už od svých studentských let je inspirován fotografiemi Ansela Adamse, jemuž svými fotografiemi určitě nedělá ostudu.

Jeff Vyse žije od malička v severovýchodní části Anglie, obklopen krásnými pobřežími a krajinou s pozůstatky průmyslu. Jinými slovy “věcmi”, které, jak Jeff říká, jsou v jeho krvi a které s láskou fotografuje.

V 80. létech jej při svých studiích bavilo fotit s jeho 35mm kinofilmovou zrcadlovkou. Vážně se ale začal o fotografování zajímat až v polovině roku 2009, kdy si koupil svou první digitální zrcadlovku.

Většina jeho fotografí jsou černobílé, což mu prý přináší širší prostor pro realizaci jeho vize skrze post-processing a tak může snadněji zachytit podstatu věcí a scén, které fotografuje.

Co tě přivedlo k fotografování a co tě inspiruje, abys stiskl spoušť?

V průběhu mých studentských let jsem byl fascinován procesem komponování snímků a také jsem četl knihy a časopisové články o Anselu Adamsovi, Edwardu Westonovi a dalších. V polovině minulého roku (2009) jsem si koupil moji první DSLR a protože jsem ve fotografování už měl nějaké zkušenosti, nalézt můj vlastní styl nebylo tak složité.

Zmáčknout spoušť mého aparátu mě v podstatě nutí cokoliv, co mi padne do oka - něco neobyčejného, krásného či nějaký celek, co tvoří zajímavou kompozici. Často je to kvalitní světlo či ryzí “úder” nějaké struktury nebo scény.

fotografie-interview-jeff-vyse-odcloneno-blog-02.jpg

Kdo, nebo co tě nejvíce ovlivnilo při tvoření fotografií?

Nejvíce to byl již zmíněný Ansel Adams. Ale také jsem inspirován skvělými impresionisty jako je například Monet. Ty minimalistické malby Benátek nebo Londýna mi uvízly v paměti. Jinak ze současníků mě inspirují Michael KennaMichael LevinDavid Fokos a další. Na flickru je to mimo jinými Joel Tjintjelaar.

Máš formální fotografické vzdělání nebo jsi se naučil vše sám?

Jsem samouk, nebojím se ušpinit si ruce a dělat různé věci, abych se něco naučil. Také čtu mnoho knih a článků jak v časopisech tak online o světle, kompozici, úpravě fotek v digitální fotokomoře atd. Ale nestačí jenom číst, důležité je vyjít ven a fotit a fotit. Také je důležité nebát se udělat chyby a učit se z nich - zjistit proč to a to nevyšlo a co udělat, aby z chyby byl příště úspěch.

fotografie-interview-jeff-vyse-odcloneno-blog-05.jpg

Mnoho tvých fotografií je vytvořeno technikou s dlouhou expozicí, co tě k tomuto stylu přivedlo?

Díky technice dlouhé expozice jsem odhalil, že jsem schopen zachytit podstatu nějaké scény a zároveň ji zjednodušit převážně odstraněním rušivých elementů ve vodě a vytvářením zasněné atmosféry. A nebo také přidat na dramatičnosti snímku vyfocením pohybu mraků. Vyhovuje mi možnost vytvoření fotek s jemnými přechody černé a bílé. V tomto stylu jsem prostě našel něco, co jsem dlouho hledal.

Rád bych se teď zastavil u volby tvorby černobílých fotek. Má to pro tebe nějaký hlubší význam, nebo se ti to jenom líbí?

Černobílé fotky na mě mají účinek, který barevným často chybí. Odstraněním barvy člověk najednou snadno vidí textury a tvary. A jak už jsem zmiňoval, černobílá mi dává větší prostor k realizování mé vize díky tonálním variacím či možnosti přidání dramatu. Jít ven vyfotit co nejlepší fotografii (kompozice, světlo expozice) to je pro mě jenom půlka procesu. Druhá část začíná na počítači. A když pak porovnám originální fotku s tou černobílou, často má ta černobílá pro mě mnohem větší sílu.

fotografie-interview-jeff-vyse-odcloneno-blog-03.jpg

A co flickr, pomohla ti tamější komunita fotografů s tvým uměním?

Na flicru nacházím mnoho inspirativních fotografů. Nalézt se v jejich fotkách a být ponořený do jejich kreativní práce každý den, je skvělá pomoc ve zlepšování mých vlastních fotografií. Komentáře ostatních fotografů mě inspirují k tomu, abych fotil více každý den a vědomí toho, že se mnoho lidí dívá na moje fotky mě “nutí” vytvářet stále lepší fotografie.

fotografie-interview-jeff-vyse-odcloneno-blog-06.jpg

Co je podle tebe více důležité fotoaparát nebo fotograf?

Fotograf, vždy! Nejsem posedlý vybavením a znám mnoho skvělých fotografů, kteří dokáží zázraky s minimem. I když také znám mnohé, kteří utrácí horentní sumy za nejlepší fotoaparáty, objektivy, blesky, etc. nicméně ti nesahají zmíněným “minimalistům” ani po kotníky. Avšak kvalitní vybavení má své místo na slunci. Používám APS-C zrcadlovku s menším čipem, ale jsem si vědom výhod full frame, který mimo jiné přináší potenciál pro vyšší rozlišení a nižší šum. To je částečně důležité pro ty, co prodávají fotografie a potřebují vysokou kvalitu a možnost tisku velkých obrazů. Jednoho dne bych byl rád v pozici fotografa, který potřebuje full frame DSLR.

fotografie-interview-jeff-vyse-odcloneno-blog-01.jpg

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/jeffvyse

© Copyright Jeff Vyse 2010 All Rights Reserved for all photographs featured in this post.

© Copyright  Jeff Vyse 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

více informací o tomto projektu