Pinhole aneb fotíme skrz špenlíkovou dírku

fotka-pinhole-fotografovani-01

Minulý čtvrtek jsem si přečetl tweet informující o tom, že photojojo.com nabízí produkt, který promění Canon či Nikon zrcadlovku v pinhole fotoaparát zhruba za 50 amerických dolarů plus poštovné. Nebo, že je možné, si takovou hračku doma za pár korun vyrobit.

 

Rozhodl jsem se tedy zajít ke Škodum, koupit krytku na tělo mé zrcadlovky za 90 Kč a "pinhole adaptér" si vyrobit sám doma. Nebyl jsem si jistý, že mě právě tento žánr fotografie bude bavit a zjistit to za $50 nebo za cca. 100 Kč je rozdíl.
fotka-pinhole-fotografovani-02Třebaže photojojo nabízí pinhole krytku, která v sobě nemá skutečnou díru a tak zabraňuje vniku prachových částic do těla foťáku, jsem se svou prací vcelku spokojen. A v případě, že bych se chtěl pinhole fotografování věnovat více, rád si tu lepší pořídím.
A jak jsem postupoval, v podstatě jsem se držel pokynů, které jsem našel na photocritic.org:
Zaprvé jsem vyvrtal do zakoupené krytky dírku a začistil ji. Zadruhé jsem ustřihl z plechovky od energetického nápoje čtvereček o rozměrech cca. 1×1 cm a nastříkal černým sprejem a nechal zaschnout. Nakonec jsem klasickým špendlíkem udělal zhruba uprostřed dírku a pomocí lepicí pásky čtvereček přilepil zvenku k provrtané krytce. A to je vše.
Teď už nezbývalo, než můj prototyp vyzkoušet. Pinhole, díky malé dírce, se chová jako velmi zacloněný objektiv, proto jsem musel používat hodně dlouhé časy, abych vůbec na fotografii něco viděl. Ještě jsem neměl moc času to pořádně otestovat, nicméně je to docela legrace a člověk zase o trochu lépe pochopí, jak funguje fotoaparát a clona objektivu.
A ještě jedna věc, fotograf zjistí, jak moc má špinavý senzor své zrcadlovky. Tudíž jej prvně nechám řádně vyčistit a mnou vytvořené pinhole fotografie dodám později. :)

 

A co vy? Máte zkušenosti s pinhole fotografováním?