INTERVIEW: fotograf Dollia Sheombar - "od malička jsem fascinován možností zmrazit čas"

fotografovani-blog-interview-dollia-sheombar-05.jpg

Přišlo další, dnes už říjnové, pondělí a také ten pravý čas na nové interview s dalším talentovaným flickr fotografem. Dnes představuji člověka, který se rozhodl fotografovat proto, že jej fascinuje možnost "zmrazit" čas na věčnost.

Dollia Sheombar je fotograf původem z nizozemského Rotterdamu pracující jako ICT konzultant. Ve svém volném čase se vydává do koutů měst či přírody a přináší nám jeho pohled na svět.

Proč jsi se stal fotografem?

Moje první vzpomínka na fotografování se váže k domu mých rodičů, kteří měli na zdech vždycky hodně fotografií. Jako malý kluk jsem byl fascinován skutečností, že je možné "zmrazit" moment našeho života na věčnost. A právě ten faktor "zmrazení" mě opravdu zaujal a díky tomu jsem se stále více zajímal o fotografování. Proto když dneska vidím krásnou krajinnou scenérii, mám nutkání ji "zmrazit".

fotografovani-blog-interview-dollia-sheombar-03.jpg

Když fotografuješ krajiny či panoráma měst, pracuješ sám, nebo raději chodíš fotit s třeba kamarádem?

Fotím různé subjekty, krajiny, města, portréty, svatby, ... nicméně na flickr nahrávám pouze krajiny a městské scenérie. Myslím si, že by to nebylo dobře mixovat další žánry fotografie do mých fotek na flickru. Nicméně abych odpověděl na otázku: dlouhá léta jsem fotil sám a moje manželka nebyla nadšená z toho, že jsem trávil noci v městech s batohem plným drahého foto vybavení na zádech. Před několika měsíci jsem ale našel učně, se kterým chodíme fotit společně. Musím říct, že od té doby je to mnohem větší zábava.

fotografovani-blog-interview-dollia-sheombar-02.jpg

Kteří fotografové ovlivnili tvou tvorbu?

Těch je mnoho! Ale asi nejvíce to byl Tadeu Glowacki z Brazílie a Alonso Diaz ze Španělska. Oba patří mezi moje flickr kontakty, čehož si vážím.

A co tvé vzdělání? Patříš mezi fotografy samouky nebo máš na fotografování školu?

Jsem samouk v podstatě ve všem, co dělám. Čtu různé články, knihy a koukám na DVD o focení. Samozřejmě zdroje na internetu mi byly obrovským zdrojem informací. Taky mi asi rok zabralo samostudium Photoshopu.

Změnilo ti fotografování krajin a městských scén pohled na svět?

Určitě ano. Třebaže vnímání světa je založeno na barvě očí či barvě brýlí, způsob vnímání věcí na názorech, myšlenkách a zkušenostech, tak tolik let koukání se skrz hledáček fotoaparátu rozhodně změnilo můj pohled na svět. Vidím a všímám si teď věcí mnohem jasněji.

fotografovani-blog-interview-dollia-sheombar-01.jpg

Pomohla ti participace na flickru zlepšit se ve fotografování?

Fotografuji skoro celý můj život, ale dříve jsem nebral fotografování moc vážně. Nicméně zhruba před třemi lety mě můj kamarád požádal, abych vystavil moje fotky na flickr. Obrovská koncentrace talentovaných fotografů a možnost analýzi jejich prací mě donutily neustále na sobě pracovat a zlepšovat mé fotografie. Také zpětná vazba a téměř okamžité názory na mé nové fotky je skvělá.

Co je podle tebe více důležité: fotograf nebo jeho vybavení?

Myslím si, že jsou rovnocenně důležité, třebaže ten nejlepší foťák na světě nevyfotí skvělé fotografie bez fotografa, který ví co a jak. Rozhodně si tedy nemyslím, že budeš lepším fotografem jenom proto, že si koupíš ten nejlepší foťák.

fotografovani-blog-interview-dollia-sheombar-04.jpg

Děkuji moc za rozhovor!

Rádo se stalo, děkuji také.

 

Zaujala vás tvorba dnešního fotografa? Více jeho fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/dollias

© Copyright Dollia Sheombar 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

více informací o tomto projektu