Přednáška o fotografování TEDx - Poezie obrázků (Chris Orwig)

Nedávno jsem zde mluvil o fotografovi jménem Chris Orwig v souvislosti s jeho knihou v článku o mých oblíbených knihách o fotografování, ale nikdy jsem jej oficiálně nepředstavil. Zhruba před týdnem se objevil na YouTube záznam jeho přednášky na TEDx, která mě natolik zaujala, že jsem se o ni musel podělit dnes s Vámi. V pěti minutách a čtyřiceti vteřinách Chris řekne to, na co se řada z nás fotografů snaží přijít celý život.
Chris Orwig je nejen fotograf, ale také učitel na Brooks Institutu - ve fotografickém světě proslulé škole s více než 65 letou tradicí, lektor Photoshopu na lynda.com a autor skvělé knihy jménem Visual Poetry. Ale hlavně je Chris moudrý člověk, který se s námi dělí, ať už ve škole či online, o jeho nesmírně cenné znalosti a zkušenosti.
Teď už ale k jeho přednášce z TEDx AmericanRiviera v Santa Barbaře, USA. Těm z vás, pro které angličtina není překážkou v porozumění druhému člověku, doporučiji si video pustit alespoň dvakrát. Je v něm obsaženo více informací, než které je pro mnoho z nás možné postřehnout na první pohled/poslech.
Nicméně pokud anglicky nerozumíte, vypsal jsem zde pro vás obsah Chrisovy přednášky:

 

Amatér či profesionál, všichni jsme fotografové se společnou touhou - ulovit, zaujmout a přinutit diváka k emoci, citu, ...

 

Díky fotografování vzpomínky jsou "zvětšeny", zapomenuté chvíle jsou zhmotněny. Nějakým způsobem jsme schopni dostat ze života více, když máme fotoaparát v ruce, ale otázkou zůstává: "Jak vytvářet mnohem zajímavější fotografie?" Když zmáčkneme spoušť našeho aparátu, ať fotografujeme vrcholky hor nebo život, něco se stane. Mnohem hlouběji si zapamatujeme daný moment a také to ovlivňuje, kdo jsme.

Jak tedy fotit zajímavější fotografie? Ve škole (kde Chris učí) Jay Maisel - výborný street fotograf - hodnotil portfolio jednoho z absolvujících studentů, který se Jaye zeptal: "Jak mám vytvářet zajímavější fotografie?", Jay mu bez dlouhého zamýšlení odpověděl: "Staň se zajímavější osobou!"

Kdo jsme ovlivňuje, jak vidíme. Jak Rodney Smith, další výborný fotograf, říká: "Stabilita ruky nikdy nemůže nahradit prázdnotu v srdci." Jinými slovy: naše fotografie mohou být technicky výborné, ale to nestačí! Abychom byli skvělí, je třeba umět se lépe vizuálně vyjadřovat.

To, co spisovatel řekne ve 20 000 slovech, básník řekne ve dvaceti. Poté, co přečteme báseň, máme mnohem více informací, ale také více zážitků. Básník neřekne to, co je očividně jasné, a právě protože neříká příliš mnoho, tak nás to přitahuje. On prostě uspořádává slova unikátním způsobem. Jak John Szarkowski řekl o Anselu Adamsovi: "Ansel měl stejný slovník, který je dostupný nám všem, ale on byl schopen uspořádat daná slova jedinečným způsobem."

My fotografové se snažíme komponovat naše snímky, aby byly jednoduché, ale přesto poutající. Jinými slovy: jak ukázat méně, ale přitom říci více. Dobrou zprávou je, že svět nepotřebuje dalšího Ansela Adamse nebo Annie Leibovitz, svět potřebuje právě vás. 

Jak tedy začít fotit lepší fotky, kde začít? Mohli bychom říct, že běžnou technikou je zachycení určitého vyjádření emocí, že?! Chris jednou fotografoval muzikanta a rockovou hvězdu jménem Ben Harper, ale před tím, než začli, tam přiběhla žena a zeptala se, jestli si může Bena vyfotit. On souhlasil, ale ona nebyla spokojena s jeho výrazem, řekla mu tedy, usměj se, usměj se, ... řekni sýr! Ale v tu chvíli jí na to Ben řekl: "Dámo, já se směji očima." A to je to, co básníci pro nás dělají. Oni rozšiří to, jak přemýšlíme o emoci a výrazu. A právě oči toho mohou říct tak moc! Zda-li je to úsměv (fotka na videu v čase 4:26), síla (4:30), reflexe (4:32) nebo rozřešení (4:34). 

A my si můžeme vybrat: vyfotit tisíce průměrných fotografií, nebo jít cestou básníka a usilovat o vychutnávání si života. Neboli vytvořit jednu fotografii vystihující hluboký moment, který jsme zažili a který vystihuje naše pocity mnohem více do hloubky, třebaže ukážeme menší počet fotek. 

A nakonec zjistíme, že to, co bylo schováno se odkryje, že nalezneme to neobyčejné v obyčejném, ... A skrz to vše zjistíme: úsměv v našich očích neukáže jenom jak vidíme, ale také kým jsme se stali.

 

Lépe bych to sám neřekl. :) Jinak koukám, že jsem to skoro celé přeložil. Snad to nevadí. :) Omluvte, prosím, pokud jsem řekl některé části trochu jinak, ale věřím, že význam jsem zachoval.

 

Co na Chrisovu přednášku říkáte? Souhlasíte, nesouhlasíte?